Haos kod Tripolija, preuzeta kontrola nad aerodromom: Provladine snage spremaju vazdušne udare

  • 3

U blizini Tripolija izbili su novi sukobi između provladinih i pobunjeničkih snaga sa istoka Libije, koje prevodi komandant Kalifa Haftar.

Kako navodi BBC, pozivajući se na izveštaje sa terena, sukobi između Haftarovih i provladnih snaga vode se u tri predrađa na jugu Tripolija, gde je sedište međunarodno priznate vlade.

Snage UN u prestonici zemlje su u povišenom stanju pripravnosti.

Međunarodno nepriznata Libijska nacionalna armija (LNA) saopštila je da je preuzela kontrolu nad aerodromom u predgrađu prestonice Tripolija.

Ahmed Mismari, portparol snaga lojalnih lideru međunarodno nepriznate administracije Kalife Haftara, rekao je i da su pripadnici LNA preuzeli kontroilu nad dva grada u blizini Tripolija - Tarhuanom i Azizijom, prenosi Rojters.

Borbe se vode u predgrađu Tripolija Foto: AP/Tanjug

Mismari je naveo i da je pet pripadnika LNA poginulo u borbama sa snagama lojalnim premijeru Fajezu Seraju, koga priznaje međunarodna zajednica.

Kako je javio AP, snage premijera Seraja saopštile su da su zarobile 100 vojnika lojalnih Haftaru i da planiraju da izvrše vazdušni udar na njegove položaje.

AP navodi da je do eskalacije nasilja došlo kada su snage LNA lojalne Haftaru krenule u ofanzivu ka zapadu Libije.

Haftar je svoje snage doveo do Tripolija, koji kontoliše Predsednički savet i vlada nacionalnog jedinstva na čelu sa premijerom Sajedom.

Snage pod kontrolom Sajeda imaju podršku SAD.

Hifterova vojska je navela da su njeni vojnici zauzeli i oblast Vadi el-Rabeja, južno od Tripolija, usred sukoba s rivalskim formacijama, navodi Asošiejted pres.

Glavni aerodrom u Tripoliju nije u funkciji od 2014. godine kada je njegov veći deo uništen u borbama. Međunarodno priznata vlada u Tripoliju, formacije koje je podržavaju i Ujedinjene nacije za sada nisu komentarisali navodno zauzimanje aerodroma.

Dejstva Hifterovih snaga podstiču strahovanja od njihovog širokog obračuna sa raznim formacijama. Takav sukob mogao bi da dovede do najvećeg talasa nasilja od 2011. godine, kada je svrgnut, a ubrzo i ubijen, dugogodišnji libijski lider Moamer Gadafi.

U Libiji posle ubistva Gadafija vlada haos, a zemljom upravljaju dve vlade. Međunarodno priznatu vladu u Tripoliju predvodi Fajez al Saradž, dok je Hifter na čelu druge, u Bengaziju.

Hifterovu vojsku čine oficiri i vojnici koji su napustili redovnu libijsku vojsku za vreme Gadafija.

(Telegraf.rs/Beta/Tanjug)

Video: Pogledajte dolazak Nenada Nešića na saslušanje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ostoja

    7. april 2019 | 09:31

    Kad belosvetski olos uvede demokratiju, to onda ovako izgleda!

  • Pera

    7. april 2019 | 10:03

    Imali dzabe sveee sad imaju demokratiju na delu eeeGadafi legendo! Pocivaj u miru!

  • IKO

    7. april 2019 | 11:10

    Ameri i ovaj rat gube kao onaj u Siriji, sada će biti najezda na EU američkih plaćenika koji će bežati da sačuvaju glavu na ramenima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA