Ako dođe do Trećeg svetskog rata, Rusija i Kina mogu da poraze Ameriku: U roku od 48 sati Putin zauzima ove države

 ≫ 
  • 15

Istraživačka organizacija RAND pokrenula je na desetine ratnih igara koje simuliraju scenarije velikih sukoba u onim delovima sveta koje Rusija i Kina opisiju kao "svoja dvorišta". U ovim igrama se prikazuje i poraz SAD-a od strane Kine i Rusije u određenim žarištima širom sveta.

Viši analitičar odbrane RAND-a Dejvid Očemanek je razgovarao o simulacijama u Centru za novu američku bezbednost u Vašingtonu prošle nedelje.

- U našim igrama se borimo pritiv Kine i Rusije, a "plavi" trpe poraz, to ne može lepšim rečima da se kaže - rekao je on na panel diskusiji. Plava boja u ovoj simulaciji označava američke snage.

- Izgubili smo dosta ljudi i opreme, obične ne uspevamo da ostvarimo naše ciljeve sprečavanja agresije od strane protivnika - dodao je on.

Na osnovu ratnih igara, sukob sa Rusijom u baltičkim državama je rezultirao brzim porazom američkih snaga i njihovih saveznika, istakao je on za Fox News.

Rusija važi za pravu vojnu silu Foto: Wikipedia/MSGT STEVEN TURNER, /Dmitry TerekhovProfimedia/Zuma Press - Archives, Tanjug/AP/Sputnik

- U roku od 48 do 72 sata, ruske snage su u stanju da dođu do prestonice neke baltičke države. Sa druge starne, kineska invazija na Tajvan, takođe predstavlja veliki izazov za američke snage u toj oblasti - dodaje on.

Kina i Rusija su do sada napravile velike zalihe preciznih krstarećih i balističkih raketa, koje mogu doseći stotine kilometara u pogoditi zacrtane vojne ciljeve, rekao je istraživač.

U RAND-ovom ratnim igrama i analizama, Rusija i Kina oslobađuju toliko raketa da to prevazilazi američku odbranu.

- Šalju salve raketa, tako da ne možemo sve da ih presretnemo - rekao je Dejvid.

Istraživač ističe da se ključni domeni ratovanja osporavaju od početka neprijateljstava. SAD ne bi trebalo da pretpostavljaju da avijacija i mornarica imaju prednost nad borbenim prostorom.

Američki marinci ispaljuju granate Foto: Wikipedia/Lance Cpl. Daniel J. Klein, U.S. Marine Corps , sxc.hu

Američka svemirska sredstva bi takođe mogla da se suoče sa napadima, a sistemi za komandovanje i kontrolu oružja bi mogli da budu meta elektromagnetskih i sajber napada.

Da bi se borile protiv ovih pretnji, američke snage moraju da povećaju raspoređivanje raketa koje se mogu ispaliti sa velike udaljenosti, kao što su krstareće rakete, ističe Dejvid.

- Za održivo ulaganje je potrebno dodatnih 8 milijardi dolara godišnje između 2020. i 2030. godine za vazduhoplovene snage - navodi on, dodajući da su slične sume potrebne i za vosku i mornaricu.

Budžetski plan Donalda Trampa predviđa da se 2020. godine uloži oko 750 milijardi dolara u odbranu, što je pet odsto više u odnosu na 2019. godinu-

Dejvid ističe da bi SAD morale da vrate borbenu moć u Evropu i da je postave na granici sa istočnim blokom.

Kina dosta ulaže u svoju vojsku Foto: Profimedia, Shutterstock

(Telegraf.rs/Foxnews.com)

Video: Seljani u suzama: Misteriozno izbijaju požari na imanjima kod Brusa, nestaje plod mukotrpnog rada

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA