Bio je "kul" premijer, a sada je u centru skandala: Ovaj mito preti da Trudoa skine sa vlasti (VIDEO)
Džastin Trudo, kanadski "kul" remijer koji je 2015. godine osvojio progresivni svet svojom pojavom i idejama, tone sve dublje. Skandal, za koji britanski Guardian piše da bi ga čak mogao koštati vlasti, ne jenjava. Upravo suprotno, traje već mesec dana i svakim danom postaje sve užareniji.
Ove nedelje je još jedan ministar iz njegove vlade podneo ostavku. Ovog puta je reč o ministarki finansija Džejn Filpot koja se na taj korak odlučila samo nekoliko dana nakon što je Džodi Vilson Rejbould, bivša ministarka pravosuđa (javna tužiteljka, javno svedočila o tome kako su je premijer i njegovi saradnici pritiskali da odustane od krivičnog gonjenja kanadske firme optužene za prevaru i korupciju.
OZBILJNA ZABRINUTOST
U saopštenju u kojem je objasnila svoju ostavku Filpot je istakla kako je, nakon spomenutog svedočenja, skandal oko firme SNC-Lavalin "prouzrokovao ozbiljnu zabrinutost" oko razmera Trudoovog pritiska. Istakla je da je morala da se drži svojih ključnih vrednosti, etičkih odgovornosti i ustavnih obaveza.
- U pitanju su principi nezavisnosti i integriteta našeg pravosudnog sistema. Temeljna je doktrina vladavine prava da naš javni tužilac ne bi smeo biti podvrgnut političkom pritisku ili mešanju. Nažalost, izgubila sam poverenje u to kako se vlada odnosila prema tom pitanju i kako je odgovorila na tu temu - objasnila je Filpot, inače prijateljica ministarke Vilson Rejbould i jedna od retkih iz vladajućih Liberala koji su je podržali kada je odstupila u februaru.
Trudo je izjavio kako je razočaran odlukom Džejn Filpot ali da razume zašto odlazi.
- Ovakve zabrinutosti moraju da se shvate ozbiljno i mogu vam garantovati da ih tako i shvatam. U demokratiji poput naše, u prostoru u kojem toliko snažno cenimo našu različitost, dopušteno nam je da se ne slažemo i da imamo rasprave. To čak i ohrabrujemo - rekao je Trudo.
No, "neslaganja i rasprave" o kojima on priča izuzetno su ozbiljni i mogli bi po njega, ako je suditi prema najnovijim anketama, imati dramatične posledice na novim izborima. Čak 25 odsto Kanađana trenutno tvrdi da će skandal uticati na to kako su mislili da glasaju na izborima u oktobru.
Problem leži i u činjenici, piše The Economist, da je Trudo, u predizbornoj trci obećao uz poboljšanje odnosa sa autohtonim stanovništvom, i otvorenu i transparentnu vlast. Zato aktualna realnost - optužbe da su on i njegovi saradnici pokušali nešto da zamrače, i to vršeći pritisak na ministarku koja je i sama pripadnica autohtonog stanovništva - uopšte ne izgleda dobro.
MITO OD GADAFIJA
Reč je inače o prvom velikom skandalu sa kojim se Trudo suočava. U njegovu se središtu nalazi SNC-Lavalin, građevinska i inženjerska firma sa sedištem u Montrealu, koja širom sveta zapošljava gotovo 50.000 ljudi, a samo u Kvebeku njih nekoliko hiljada. Firma, prema pisanju BBC-ja jedna od najvećih te vrste na svetu, optužena je da je u razdoblju od 2001. do 2011. godine porodici libijskog vođe Moamara Gadafija platila 36 miliona američkih dolara kako bi sebi osigurala unosne poslove.
Ako bi se utvrdilo da je zaista kriva za to, mogla bi dobiti zabranu prijavljivanja na federalne konkurse u Kanadi, i to na razdoblje od deset godina, što bi bio vrlo veliki finansijski udarac za kompaniju. Kako bi to izbegla firma je, pišu sada mediji, lobirala za potpisivanje "odloženog sporazuma o krivičknom progonu", koji bi joj omogućio plaćanje novčane kazne bez nametanja spomenute zabrane. Glavni argument - bilo bi nepošteno kažnjavati kompaniju u celosti i hiljade njenih radnika zbog greha bivše uprave iste firme.
No, nadležna pravosudna tela nisu bila za tu opciju pa su se zato na isti voz, glase optužbe, ukrcali i premijer, kao i njegovi saradnici koji su pritiskali ministarku pravosuđa ne bi li intervenisala i tražila od tužilaca da prihvate predloženi sporazum. Ona je, tvrdi, odbijala pritiske koji su trajali čak četiri meseca prošle godine. Na nedavnom saslušanju je opisala uporne pokušaje kojima su želeli da je nateraju da se predomisli, među ostalim, govori, "prikrivene pretnje" Trudoovoih pomoćnika da je na putu da se sukobi sa samim premijerom.
Prema njenom mišljenju, to odolijevanje pritiscima, bio je razlog zašto je na kraju i sklonjena iz sektora pravosuđa i prebačena u drugi resor, onaj za veterane, gde je i služila sve dok nije dala ostavku u februaru. Prema njenom mišljenju, konsultacije oko zaštite radnih mesta su primerene, no u ovom se slučaju osećala primoranom da upozori Trudoa da ono što traži od nje nije primereno.
Trudo nije baš porekao da su razgovarali sa njom o tome. No, prema njegovoj je verziji priče sve bilo u granicama pravila, pogotovo s obzirom na njegovo uverenje da mu je, kao premijeru, posao da zaštiti radna mesta Kanađana. Hteo je, govori, da spasi njih devet hiljada.
NOVE OSTAVKE
Zbog opisanog skandala ostavku je najavio i Džerald Bats, dugogodišnji Trudoov prijatelj i njegov najbliži savetnik. No, ova poslednja ostavka, ministarke Džejn Filpot, novi je i vrlo težak udarac za premijera. Pozivi da odstupi čuju se već neko vreme, a traži se i pokretanje dodatnih istraga. Isto tako, na rasporedu su i nova saslušanja upletenih zvaničnika pred Odborom za pravosuđe.
No, Njujork Tajms, u svojoj analizi slučaja, oprezno navodi kako je riskantno prognozirati kako će se cela afera okončati i kakve će tačno biti njene posledice.
Tvrdi da Odbor za pravosuđe, pred kojim se vode parlamentarna saslušanja, nema tim ljudi koji bi prikupljao dokaze, a među ostalim je i pod kontrolom vladajućih liberala. Istraga poverenika za etiku, Marija Dona, takođe bi mogla završiti u slepoj ulici - on može da istražuje samo sukobe interesa, istrage su obično dugotrajne i nema ovlašćenja da nameće ozbiljne sankcije. Pitanje je isto tako šta radi - ili će uraditi policija - i hoće li to, s obzirom na skorašnje izbore, a poučena bivšim iskustvom, ikada i javno obznaniti.
Naime, 2005. godine policija je potvrdila da istražuje tadašnjeg ministra finansija Ralfa Gudalea zbog ilegalne trgovine deonicama. Vest je objavljena usred izborne kampanje, očekivano je eksplodirala kao bomba, a kasnije se pokazalo da je Gudale čist. Policija se tada našla na meti optužbi za upletanje u politiku, i od tada je izuzetno oprezna oko politički osetljivih istraga, a ova doista jeste jedna od tih pa nije isključeno da će, ako i pokrenu istragu, ćutati o tome.
Čuju se isto tako i pozivi na formiranje nezavisne komisije koja bi provela javnu istragu, no Trudo insistira da su sve ostale zasad dovoljne.
VIDEO: Sva druženja Sarkozija i Gadafija
(Telegraf.rs/Jutarnji.hr)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Fifi
Ako neko unisti ovu divnu zemlju Kanadu to ce biti sudije I advokati. Biznis nije nikom na pameti, a ne pitaju odakle im dolazi novac za toliko velike plate.
Podelite komentar
Dzoni
Jel to Darko Pancev?
Podelite komentar