Putin objavio rat ruskoj mafiji: Predložio je oštrije kazne za kriminalce, odzvonilo je svima koji su "uprljali ruke"
Predsednik Rusije Vladimir Putin rešio je da se razračuna sa sve bezobzirnijim kriminalnim grupama u zemlji.
Otuda je Dumi predložio dopune krivičnog zakona čija je suština značajno pooštravanje zatvorskih kazni za "kumove" i "nekrunisane kraljeve podzemlja", ne samo za direktno učešće u zločinima, već i za samo članstvo u kriminalnim organizacijama.
U krivičnom zakonu Rusije prvi put je 2009. godine uvedena kazna od 15 do 20 godina zatvora za osobe koje zauzimaju više položaje u kriminalnim klanovima. Međutim, do sada je bosove bilo moguće hapsiti samo ako im je bilo dokazano da su neposredno učestvovali u krivičnom delu.
Naravno da je to bilo veoma teško dokazati, pa statistika Vrhovnog suda Rusije pokazuje da u 2017. nije uhapšen nijedan mafijski bos, a u prvoj polovini 2018. samo jedan.
Putin sada predlaže zatvorske kazne od osam do 15 godina, plus novčanu kaznu od pet miliona rubalja za one za koje se dokaže da zauzimaju više položaje u kriminalnim organizacijama. Iz tog predloga se može zaključiti da istražitelji smatraju da je lakše dokazati ko je vođa klana nego pronaći dokaze za direktne počinioce krivičnih dela.
Ekspert Anton Belocki, koji je rukovodio vaspitnim odeljenjem u Federalnoj službi izvršenja kazni, objašnjava da krvave zadatke u klanovima obavljaju "torpeda" (ubice) po nalogu bosa koji "ne prlja ruke". Zbog toga je dobro što će dopunom krivičnog zakona sada odgovorati i vođa klana, bez obzira na to gde se on nalazi u vreme izvršenja krivičnog dela.
Jedina šansa mafijaških bosova da izbegnu zatvor je da pravosudnim organima pomognu da se otkriju ili spreče krivična dela. Do sada je takva mogućnost pokajanja bila predviđena samo za članove kriminalne grupe, ali teško je očekivati da će bosovi postati policijski saradnici.
Bivši kriminalac iz devedesetih godina prošlog veka, Mihail Orski, koji sada piše knjige, kaže da ima utisak da je Putin koristio iskustvo rukovodstva Gruzije.
- Nije tajna da su od 431 mafijaškog vođe, ili kako ih još zovu "vorov v zakone", 243 iz Gruzije. Samo 52 su Rusi - objašnjava Orski.
On dodaje da su takozvani "uličari", koji su devedesetih reketirali ljude, razbijeni, a da su sada mnogo opasnije aktuelne grupe korumpiranih funkcionera, kao što su nedavno uhapšeni senator Raufa Arašukov i njegov otac Raulj koji je opljačkao "Gasprom" na Kavkazu. Zbog lopovluka su sada u zatvoru i mnogobrojni gubernatori i rukovodioci republika.
VIDEO: Putinu olimpijski šampion povredio prst tokom sparinga:
(Telegraf.rs/Novosti)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Darinka
Još oštrije kazne, jer kako objasniti da se lopovluk ponavlja..... zato što su kazne blage te im se isplati.... Znači u zakon ugraditi rigorozne kazne ma šta to značilo, tako da potencijalni lopovi svate da to nikada i ni u kom slučaju nije isplativo.
Podelite komentar