Velika međunarodna sramota: Rusija je oslobodila Aušvic od nacista, a na komemoraciji su njihovu delegaciju stavili u poslednji red

 
 ≫ 
  • 18

Na komemoraciji su učestvovali i bivši zarobljenici, državni zvaničnici, diplomate, umetnici, predstavnici javnih organizacija iz mnogih zemalja

Ruska delegacija smeštena je u poslednje redove na komemorativnim događajima u logoru Aušvic-Birkenaupožalila se zamenica predsednika Javne posmatračke komisije Moskve, članica Saveta za ljudska prava i aktivistkinja za ljudska prava Eva Merkačova, prenosi Sputnjik.

- Stekli smo utisak da je zemlji-oslobodiocu umanjen značaj. Nije baš prijatno i nikako nije jasno - rekla je Merkačova.

Ona je navela da je ruska delegacija bila najreprezentativnija i njenim predstavnicima su dali da govore.

- Dobro je što su nam dali da govorimo na ceremoniji i svi smo uspeli da zapalimo sveće. To je već mnogo - zaključila je ona.

Na komemoraciji su učestvovali i bivši zarobljenici, državni zvaničnici, diplomate, umetnici, predstavnici javnih organizacija iz mnogih zemalja.

Preživeli logoraši na komemoraciji Foto: Tanjug/AP

U Ošvjenćimu je u nedelju održana komemoracija povodom 74. godišnjice oslobođenja koncentracionog logora Aušvic-Birkenau.

Rusiju je predstavljala delegacija Saveta Federacije koju su činili senatori Vladimir Lukin, Vladimir Krugli, Rostislav Goldštajn. U Poljsku je takođe stigla i grupa iz Fondacije „Holokaust” na čelu sa njenim predsednikom Alom Gerber.

Ranije je predsednik odbora za međunarodne poslove Saveta Federacije Rusije Konstantin Kosačov istakao da će delegacija Saveta Federacije doći u Aušvic, uprkos zamrznutim odnosima sa poljskim parlamentarcima i bez njihove pozivnice.

Aušvic-Birkenau bio je najveći nacistički logor smrti koji je najduže postojao i zbog toga je postao jedan od glavnih simbola Holokausta.

Oni su odali počast nastradalim logorašima Foto: Tanjug/AP

U periodu 1941-1945. u logoru je ubijeno oko 1,4 miliona ljudi, od kojih je 1,1 milion Jevreja.

Logor su 27. januara 1945. oslobodile trupe Crvene armije.

Na njegovom mestu je 1947. godine napravljen muzej, a 1979. je stavljen na spisak svetske baštine Uneska.

VIDEO: I u Srbiji je obeležen Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta

(Telegraf.rs/Sputnjik)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ЗБ

    29. januar 2019 | 14:24

    Оће банда да прекраја историју. Опет ће они молити русе и Путина. Живела Русија. Живела Србија.

  • Aca

    29. januar 2019 | 14:43

    Sve koje su se borili protiv nacista stavljaju na zacelje i na kraj tako i naseg predsednika znaci da su oni fasisti cim ne vole ove koji su oslobodili svet od njih!!

  • Jasminka

    29. januar 2019 | 17:37

    Ma oni to "SLUČAJNO", kao i u Parizu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA