Istraživanje u Americi otkriva šokantne podatke: Hitna pomoć brže stiže do bogatih pacijenata sa srčanim udarom
U slučaju srčanog udara svaka sekunda je važna, što znači da ponekad kašnjenje vozila Hitne pomoći može biti fatalno.
Duže čekanje da stigne Hitna pomoć u ruralnim krajevima poznat je problem u Americi, ali i u drugim zemljama u svetu.
Studija provedena prošle godine pokazala je da pacijenti koji žive izvan većih gradova na takvu pomoć čekaju dvostruko duže.
Ali nova studija u postojeći problem uvodi još jedan faktor - bogatstvo, odnosno siromaštvo.
Naučnici sa Univerziteta u San Francisku ispitali su reakcije zaposlenih u Hitnoj pomoći u 63.000 slučajeva poziva zbog srčanog udara.
Posebno su merili koliko je vremena vozilu Hitne pomoći trebalo da od trenutka poziva stigne do lokacije pacijenta, zatim vreme od dolaska do odlaska sa lokacije, vreme koje je prošlo od trenutka napuštanja lokacije do bolnice, te na kraju ukupno vreme potrebno za delovanje hitne pomoći.
Rezultati su bili zapanjujući.
Naime, dispečerima je trebalo četiri minuta više za reakciju na poziv iz siromašnijih četvrti u odnosu na one bogatije, a sveukupno je hitnoj pomoći trebalo 10 odsto više vremena za izlazak na teren u slučaju poziva zbog srčanog udara u siromašnijim četvrtima.
- Kao društvo možda verujemo i nadamo se da su javne službe, poput hitne pomoći, jednako dostupne svima, ali naši rezultati pokazuju da to nije slučaj, čak ni u potencijalno fatalnim situacijama poput srčanih zastoja - izjavila je doktorka Hitne pomoći i profesorka na UCSF-u Rene Hsia.
(Telegraf.rs/Index.hr)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mika
Pa to je "normalno" u zemlji svih mogucnosti! Upitajte se radije kolika Amera zivi na rubu egsistencije?
Podelite komentar
Vladiir
Kod nas u selima ne dolazi uopšte. Kad zovu. Nadjite prevoz i dodjite ovamo-primićemo vas. Stariji ljudi isto čekaju po nekoliko sati.
Podelite komentar
Ja
Možda je kod nas drugačije?
Podelite komentar