Upozorenje glavnog sekretara UN-a: "Svedoci smo haosa širom sveta, ovo je pitanje života i smrti"

 
 ≫ 
  • 1

Trebalo bi smanjiti emisiju CO2 za čitavih 50 odsto do 2030. godine, u odnosu na 2010.

Glavni sekretar UN-a Antonio Gutereš upozorio je danas na otvaranju samita o klimatskim promenama u Poljskoj da svet ne ide u dobrom smeru.

- Čak i ako smo svedoci razornih klimatskih promena koje izazivaju haos širom sveta, još uvek ne činimo dovoljno, ne napredujemo dovoljno brzo - rekao je Gutereš drugog dana 24. Konferencije UN-a o klimi (COP24) u Katovicama.

- Klimatske promene napreduju brže od nas i moramo nadoknaditi naše zaostajanje što je moguće brže, pre nego bude prekasno - rekao je, ističući da je za "puno ljudi, regija i čak zemalja to već pitanje života ili smrti".

- Teško je shvatiti zašto mi, kolektivno, još uvek napredujemo tako sporo i čak se krećemo u pogrešnom smeru - dodao je.

Antonio Gutereš na samitu o klimi u Poljsku Foto: Tanjug/AP

I dok će najsiromašnije zemlje iskoristiti ovaj samit kako bi zatražile veći angažman od bogatih zemalja sa severa, Gutereš je takođe naglasio "kolektivnu odgovornost pomaganja najranjivijim državama kao što su ostrvske i najmanje razvijene države, podržavajući politike prilagođavanja i otpora" uticajima klimatskih promena.

Premijer Fidžija Frank Bainimarama, predsedavajući konferencije COP23, iskoristio je svečanost otvaranja ovogodišnjeg samita kako bi naglasio važnost hitnog delovanja.

- Neka nam Bog oprosti, ako budemo ignorisali neosporne dokaze, postaćemo generacija koja je izdala čovečanstvo. Onima koji odugovlače, jednostavno kažem 'učinite to' - dodao je, uputivši "nedvosmislenu poruku" da je potrebno povećati ambicije kada je reč o borbi protiv globalnog zagrevanja.

Predstavnici gotovo 200 zemalja okupili su se nedelje u Katovicama kako bi u dve nedelje pokušali udahnuti život međunarodnom sporazumu o klimi sklopljenom u Parizu 2015. kojim se zagrevanje Zemlje želi ograničiti na 2 stepena Celzijevih, a idealno bi bilo na 1,5 stepeni, u odnosu na predindustrijski period.

Ali prema nedavnom izveštaju Međuvladinog panela o klimatskim promenama (IPCC), da bi se zagrevanje ograničilo na 1,5 stepeni, trebalo bi smanjiti emisiju CO2 za gotovo 50 odsto do 2030. u odnosu na 2010.

Antonio Gutereš na samitu o klimi u Poljsku Foto: Tanjug/AP

- Prečesto se delovanje u cilju ublažavanja klimatskih promena doživljava kao teret", ali "takvo odlučno delovanje danas naša je prilika da vratimo naš brod na pravi smer i da krenemo prema boljoj budućnosti za ceo svet - zaključio je Gutereš.

(Telegraf.rs/Index.hr)

Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ort

    3. decembar 2018 | 15:51

    mozda ste vi i vasa zlocinacka organizacija krivi za haos u svetu.Sve ce vam se vratiti onako kako zasluzujete !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA