Putin i Tramp ih imaju najviše, ali dve zemlje mogu ozbiljno da im pomrse konce: Popis kompletnog svetskog nuklearnog naoružanja

 
 ≫ 
  • 4

Da bi zaista došlo do "mira u svetu", mora da nestane 15 hiljada nuklearnih glava

Ujedinjene Nacije predstavile su ugovor za koji veruju da će na kraju dovesti do potpunog eliminisanja nuklearnog oružja. Ugovor o zabrani nuklearnog oružja (TPNV) ukazuje na duboku neravnotežu između nekoliko nuklearnih snaga i mnogih zemalja bez razarajućeg oružja.

Međutim, sa oko 14.485 nuklearnog oružja u celom svetu, potpuna eliminacija je dugoročan cilj, prenosi Biznis insajder.

Ovo je spisak devet država koje imaju nuklearno naoružanje i zemalja koje ne razvijaju ili poseduju nuklearno oružje, već se oslanjaju na drugu nuklearno oružanu državu radi zaštite.

Sve ove zemlje moraju da naprave duboke promene kako bi postigle cilj UN o svetu bez nuklearnog oružja.

RUSIJA

Rusija ima najveći nuklearni arsenal na svetu i sadrži oko 6.850 nuklearnog oružja. Jermenija i Belorusija, koje se oslanjaju na ruski arsenal kao zaštitu, predstavljaju povredu TPNV-a.

Rusija je jedna od samo tri nacije koje poseduju nuklearnu "trijadu", koja uključuju lansiranje interkontinetalne balističke rakete.

Interkontinetalna balistička raketa prikazana na vojnoj paradi u Moskvi Foto: Tanjug/AP

SAD

SAD su jedina zemlja koja je detonirala nuklearno oružje protiv neprijatelja, kao što je učinila u napadima na Hirošimu i Nagasaki u avgustu 1945. godine. SAD su se složile da potencijalno koriste svoje nuklearno oružje kako bi zaštitile zemlje članice NATO-a, kao i Japan, Australiju i Južnu Koreju.

SAD imaju 6.450 nuklearnog oružja.

Zbog ovih sporazuma, svih 29 država članica NATO-a i tri koje imaju ugovore o bilateralnoj zaštiti sa SAD, krše TNPV.

Bomba bačena na Nagasaki 1945. Foto: Tanjug/AP

SAD, koje imaju nuklearni arsenal koji je veličine Rusije, jedina je nacija na zapadnoj hemisferi koja poseduje nuklearno oružje i jedna od tri zemlje koje poseduju nuklearnu "trijadu".

Takođe, jedina su nacija u svetu koja skladištu nuklearno oružje u drugim zemljama, a procenjuje se da se taj broj kreće oko 180.

Ovaj broj je "značajno smanjen od Hladnog rata", navodi se u izveštaju.

VELIKA BRITANIJA

Velika Britanija može da lansira svoje nuklearno oružje sa četiri podmornice Vanguard klase. I UK je članica NATO-a i nalazi se pod njenom zaštitom. Oni održavaju barem jednu podmornicu sa nuklearnim oružjem stalno u pokretu.

Prema njihovoj politici, oni neće koristiti nuklearno oružje ni protiv jedne zemlje koja nema ovaj arsenal naoružanja.

Velika Britanija poseduje 215 nuklearnih glava.

FRANCUSKA

Francuski lovac "Dassault Rafale" može da rasporedi nuklearno oružje sa bojevom glavom 20 puta veće od bombe koja je bačena na Hirošimu. Francuska, koja je takođe članica NATO-a, može da isporuči nuklearno oružje samo avionima i podmornicama.

Francuska poseduje 300 nuklearki.

Ako bi njihova bomba ASMP-A pala na Vašington, dovela bi do skoro 300.000 žrtava.

Francuska bomba bi mogla da dovede do 300.000 žrtava Foto: Profimedia/Corbis

IZRAEL

Izrael vodi politiku "neprozirnosti" dok druge zemlje obežavaju da neće da koriste nuklearke protiv zemalja koje ih nemaju. Ova zemlja poseduje 80 nuklearki.

Nuklearni istraživački centar Negev u Izraelu rekao je da je proizveo dovoljno plutonijuma za 100 do 200 bojevih glava. Izrael, sa druge strane, nikada zvanično nije saopštio da poseduje nuklearno naoružanje.

KINA

Kina je treća zemlja koja poseduje nuklearnu "trijadu", ali se složila da neće upotrebiti nuklearno oružje protiv bilo kog naroda u zoni bez nuklearnog oružja, koja uključuje države Latinske Amerike i Kariba, kao i neke države u Africi, Južnom Pacifiku i centralnoj Aziji.

Kina ima 280 nuklearki.

SEVERNA KOREJA

Centar za strateška i međunarodna istraživanja izvestio je o neprijavljenim raketnim bazama u Severnoj Koreji. Iako je lider Severne Koreje Kim Džong Un izrazio želju za denuklearizacijom poluostrva, još uvek nema dokaza da je bilo šta uradio.

Postoje različiti izveštaji o tome koliko Severna Koreja poseduje nuklearnog naoružanja, a brojke variraju od 10 do 60 nuklearki.

Kim Džong Un je izrazio želju za denuklearizacijom ali to još uvek nije urađeno Foto: Profimedia/Newscom/Tanjug/AP

INDIJA I PAKISTAN

Sledeći Hladni rat mogao bi da se vodi između Indije i Pakistana, piše Biznis Insajder.

Pokušaji da se razviju interkontinentalne i rakete na podmornicama ukazuju na to da bi Indija uskoro mogla da poseduje nuklearnu "trijadu".

Pakistan svoje nuklearno oružje može da isporuči sa zemlje i iz vazduha i navodno razvija metode kako bi rakete mogao da lansira i sa mora, kako bi dopunio nuklearnu "trijadu".

Uprkos tome što mu prete sankcije, Pakistan navodno povećava svoj nuklearni arsenal brže od bilo koje druge nacije.

Slično britanskoj politici, Pakistan tvrdi da neće koristiti ili pretitri nuklearnim naoružanje protiv bilo koje "ne-nuklearne" države, međutim nije odgovorio na pitanje o potencijalnoj upotrebi pretiv susedne Indije, koja takođe ima nuklearke.

Indija i Pakistan imaju po 140 nuklearnih glava.

(Telegraf.rs/ A. M.)

Video: Ana je Petru rodila sa 680 grama i obe su prave heroine! Evo kako je izgledao njihov put do pobede

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA