Dvostruki aršini Amerike: Rusija je kažnjena za trovanje Skripala, dok za ubistvo Kašogija nema sankcija (FOTO)
Trovanje bivšeg ruskog dvostrukog špijuna Sergeja Skripala i ubistvo saudijskog novinara Džamala Kašogija uzburkalo je međunarodnu politiku i svetsku javnost. Stručnjaci tvrde da su ovi događaji primeri tajne službe više ne vode računa kako rade svoj posao, jer ovakve scene ranije nisu mogle da se vide u javnosti.
Takođe ova dva slučaju su takođe pokazala i kako svetske sile različito postupaju i zauzimaju drugačije stavove kada se nađu u situaciji da moraju da osude postupak druge države. Rusija i Saudijska Arabija su se našle na udaru posle Skripala i Kašogija, i dok za jedne postoje dokazi, a za druge ne, epilog će vas u oba slučaju iznenaditi.
Sergej (66) i njegova ćerka Julija Skripal (33) pronađeni su 6. marta 2018. godine u nesvesnom stanju na klupi u tržnom centru u gradu Salisberiju, 145 kilometara zapadno od Londona. Oboje su duži vremenski period proveli na lečenju na odeljenju intenzivne nege.
U medijima se pisalo da su otrovani nervnim agensom "novičokom", a britanske vlasti su gotovo odmah za to optužili Rusiju.
Sergej Skripal, bivši pukovnik, bio je u ruskoj vojnoj obaveštajnoj službi GRU do 1999. godine, nakon čega je radio u Ministarstvu spoljnih poslova do 2003.
Godinu dana kasnije uhapšen je u Moskvi nakon priznanja da je bio dvostruki agent i da je od 1995. odavao informacije od državnog značaja britanskoj obaveštajnoj službi MI6. Tada je osuđen na 13 godina zatvora, ali je 2010. godine oslobođen u okviru razmene špijuna sa SAD.
Iste godine Vladimir Putin rekao je kako će se dvostruki agenti suočiti sa odmazdom. Nakon toga Sergej je dobio utočište u Britaniji.
Portparol Kremlja izjavio je da Moskva nema nikakve veze sa trovanjem Skripala nervnim gasom u Britaniji i poručio da Rusija ne prihvata jezik ultimatuma. On je istakao da Moskva ne prihvata apsolutno neosnovane optužbe protiv Rusije, koje nisu potkrepljene dokazima.
Ruski naučnik Leonid Rink je takođe pokušao da smiri situaciju i istakao je da je učestvovao u pravljenju nervnog agensa "novičok" i dodao da trovanje špijuna ne liči na "moskovski rad".
Visoki ruski zvaničnici su se s vremena na vreme oglašavali navodeći da njihova zemlja nije imala ništa sa ovim slučajem, i zatražili su da učestvuju u istrazi, ali im Velika Britanija nije dozvolila.
Za sve ovo vreme se nije pojavila nijedna jedina fotografija otrovanog Skripala i njegove ćerke dok su bili u bolnici, a pristup je bio zabranjen i za njihovu rodbinu iz Rusije.
Nakon ovoga je usledio pravi diplomatski rat, kada su velike sile odlučile da sa svoje teritorije proteraju ruske diplomate.
Šezdeset ruskih diplomata u SAD je izbačeno iz zemlje zbog trovanja bivšeg dvostrukog špijuna. Nemačka je tada najavila da će proterati četvoro ruskih diplomata zbog sumnje da je Moskva umešana u slučaj trovanja Skripala, potvrdilo je danas nemačko Ministarstvo spoljnih poslova.
Francuska je najavila da će i ona proterati četvoro ruskih diplomata zbog navodne uloge u trovanju bivšeg dvostrukog špijuna. Isto je najavila i Poljska. Među ovim zemljama su se našle i Holandija, Ukrajina, Danska, Češka, Italija, Kanada...
U međuvremenu je Međunarodna organizacija za zabranu hemijskog naoružanja (OPCW) potvrdila nalaz Velike Britanije da su bivši ruski špijun Sergej Skripal i njegova ćerka Julija otrovani nervnim agensom.
Velika Britanija je nastavila da optužuje Rusiju na svakom koraku, ali nikada nije ponudila nijedan kontretan dokaz za svoje tvrdnje. Nastala je situacija koja bi mogla da se uporedi sa Hladnim ratom i atmosferom koja je tada bila usmerana prema Rusiji.
Kada se Skripal oporavio situacija se malo slegla, a onda su se dogodila još dva trovanja sličnom materijom i ponovo su se probudili stari duhovi. Kasnije je Britanije objavila imena dvojice Rusa koji su navodno odgovorni za trovanje Skripala.
Povezivali su ih sa ruskim državnim vrhom, pisali su da su špijuni i da im je naređenje za trovanje Skripala izdao Putin. Bura se ponovo stišala ali posledice su ostale.
Odnosi između Velike Britanije i Rusije više nisu bili isti i samo je pitanje vremena kada će se nešto novo desiti i ponovo ih pokvariti. I američki predsednik Donald Tramp je jednom prilikom bez dokaza istakao da baš i ne veruje u Putinovu nevinost.
Izjavio je u intervjuu za američku televiziju "Si-Bi-Es" da je ruski predsednik Vladimir Putin "verovatno" umešan u ubistva i trovanja protivnika i da "to naravno ne bi trebalo da radi".
Saudijski novinar Džamal Kašogi je nestao 2. oktobra ove godine, a vest o njegovom nestaku uznemirala je jasnost. Sve se dogodilo u Istanbulu u konzulatu Saudijske Arabije. Kašogi je došao do konzulata zbog dokumenata koji su mu bili potrebni kako bi oženio svoju verenicu, ali iz te zgrade nije izašao, što je potvrdila i njegova devojka Hatidže.
Saudijske vlasti su međutim negirale da imaju bilo kakve veze sa ovim slučajem i naveli su da je novinar izašao iz njihovog konzulata. Turske vlasti su odmah pokrenule istragu i čitav svet se "dao u potragu" za nestalim novinarom.
Pisalo se da je Kašogi u svojim tekstovim kritikovao vlast u svojoj zemlji, a posebno kraljevsku porodicu u Rijadu, pa da je zbog toga morao da pobegne iz zemlje. Živeo u egzilu u SAD, gde je verovao da je bezbedan.
Turska je potom istakla da veruje da je novinar ubijen, a da su se Saudijci otarasili njegovog tela. Kasniji je objavljen i snimak sa sigurnosne kamere gde se vidi kako Kašogi ulazi u konzulat, ali se nije videlo i da je izašao iz te zgrade.
Čitav svet je počeo da apeluje na Saudijsku Arabiju da kaže šta se desilo nestalom novinaru, a tada vlasti u Rijadu započinju svoju istragu u ovom slučaju.
CNN prvi objavljuje da je novinar ubijen i da postoji audio snimak na kojem se čuju njegovi krici. Istakli su da su ga ubili saudijski agenti koji su potom iskasapili njegovo telo.
Tuske vlasti su pretresle saudijski konzulat i rezidneciju konzula, nakon čega su mogle da se čuju sve snažnije optužbe na račun Saudijske Arabije, koja je i dalje nerigala da ima bila šta sa tim.
Nakon velikih pritisaka i novih dokaza, vlasti u Rijadu su priznale ubistvo novinara, ali navodeći da se sve desilo slučajno prilikom svađe i tuče u konzulatu. Uhapšeno je 18 osoba koje su osumnjičene za ubistvo novinara, a nekoliko njih su bliski vladajućoj garnituri kraljevske porodice.
Odnosi na relaciji Ankara-Rijad su postajali sve napetiji, a čitav svet se našao u čudu i razmišljao je kako sada treba da postupi. Amerika je ovde bila u najtežoj poziciji, prvenstveno jer im je Saudijska Arabija jedan od glavnih saveznika, ali i najveći kupac njihove vojne opreme.
Saudijska Arabija je bila prva zemlja koju je Tramp posetio kada je izabran za predsednika, a Trampov zet ima prijateljske veze sa saudijskim princom Mohamedom bin Salmanom.
Tramp je pretio da će Rijad snostiti posledice ako se ispostavi da su krivi za ubistvo novinara, a onda je polako počeo da menja retoriku.
Isticao je da saudijski princ možda nije znao da za ubistvo Kašogija, i da treba sačekati kraj istrage. Potom je dodao da je ovo bilo najgore zataškavnje ikada i da je neko stvarno zabrljao, ali na kraju nije rekao ko je glavni krivac. Završilo se na tome kada je naveo da će ukinuti vize za pojedine Saudijce.
Javnost je bila sve glasnija u svojim optužbama, a ostale sile prilično mlake kada je reč o sankcijama prema SA, iako se o tome razgovaralo.
Pojavile su se nove informacije o slučaju Kašogi - ugašene kamere na konzulatu pre dolaska novinara, sudijski agent je u Kašogijevoj odeće izašao iz konzulata, spaljeni su važni dokumenti nakon likvidacije...
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je u obraćanju parlamentu naveo da postoje snažni dokazi da je novinar ubijen. Zahtevao je da se osumnjičenima sudi u Turskoj što su saudijske vlasti odbile, na čemu se za sada i završilo.
(Telegraf.rs/A.T.)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
мама
Ништа ново зна се да су најстожији закони за славене
Podelite komentar
Др
И !!!???? Шта је ту чудно!??Двоструки аршини, јер им прво не одговара!!!
Podelite komentar
Albanac
U Rusiju niko nije u zatvor, a u Saudiju 15 ljudi su u zatvor zbog toga. Rusija izolovana zemlja i kontrollirana od Magicnog Putina.
Podelite komentar