Drugi krug predsedničkih izbora u Brazilu: Građani biraju između levice i desnice, kandidati već glasali, masa ih oduševljeno pozdravila (FOTO)
Zemlja je duboko podeljena, a svi strahuju da će pobedu odneti brazilski Tramp
Brazilci su započeli glasanje u drugom krugu predsedničkih izbora koji su uneli najviše podela u toj zemlji za poslednjih nekoliko decenija, a očekuje se da će bes javnosti zbog korupcije i kriminala na čelo države dovesti Žaira Mesijasa Bolsonara.
Rojters ocenjuje da bi izbor Bolsonara označio dramatičan okret ka desnici u četvrtoj po veličini demokratskoj državi na svetu.
"Dojče vele" (DW) se pita da li je Žair Mesijas Bolsonaro „brazilski Tramp“ ili „Duterte“ i navodi da ovaj ultradesničar ima velike šanse da postane predsednik Brazila. Ocenjuje se da Bolsonaro ima mnogo pristalica i da je, iako su velike stranke moćnije, opasan za establišment.
- Stotine njegovih fanova su čekale na aerodromu. Njihova zastava neće biti crvena i Brazil neće postati druga Kuba, vikali su. Hteli su da vide svog ''mitskog heroja''. A onda su ga nosili na ramenima. Sa sve ešarpom na kojoj je pisalo ''Bolsonaro 2018'' - navodi DW opisujući dešavanja u jeku predizborne turneje Bolsonara.
Navodi se da je ovog 63-godišnjaka politička elita dugo odbacivala kao običnog klovna.
DW navodi da je Bolsonaro poslanik u parlamentu još od početka 90-ih godina prošlog veka i da nikada nije upao u oči nekim konstruktivnim predlozima, a jeste - verbalnim napadima. Jednoj poslanici Radničke partije (PT) je tako rekao da je „suviše ružna da bi mogla da zasluži da bude silovana".
Navodi se da je više puta je morao pred sud - ali to ga nije omelo da nastavi takvim stilom. Rado napada i homoseksualce, pa je tako jednom rekao da bi više voleo da ima mrtvog nego homoseksualnog sina.
DW navodi da je veliki Bolsonarov uzor Karlos Alberto Briljante Ustra, koji je za vreme vojne diktature (1964-1985) do smrti mučio oko 40 pripadnika opozicije. Bolsonaro je prilikom glasanja za smenjivanje bivše predsednice Dilme Rusef, koja je takođe za vreme diktature mučena u zatvoru, glas posvetio upravo Karlosu Ustri.
Bolsonaro tvrdi da je za današnju krizu u zemlji kriv Luiz Inasio Lula da Silva sa svojom PT. Lula se od aprila nalazi u zatvoru zbog korupcije i pranja novca, ali i pored toga vodi u istraživanjima javnog mnjenja.
Zbog nemogućnosti Lule da se kandiduje, Bolsonaro zapravo vodi u anketama sa oko 20 odsto glasova podrške. Navodi se da trenutno nema konkurenta u desničarsom taboru, jer i brazilska desnica mora da se bori sa teškim optužbama za korupciju, optužbama koje ne pogađaju Bolsonara.
DW navodi da Bolsonaro ne nudi konkretna rešenja za ogromne probleme Brazila i da nema pojma o ekonomiji, pa je bavljenje njome prepustio lilberalnom ekonomisti Paulu Guedesu koji bi jednom trebalo da postane njegov ministar privrede.
Bolsonaro želi da javne škole stavi pod upravu vojske, a sve prisutnijem nasilju hoće da suprotstavi naoružavanje „dobrih građana", dok policajcima obećava premije za svakog ubijenog bandita. Pored toga, kaže i da će počistiti korumpirani politički establišment.
Navodi se da stručnjaci upozoravaju da Brazilci ne vole radikalne političare i da zato Bolsonaro ne može da pobedi. Oni tvrde da će ga pregaziti velike stranke zato što ne raspolaže sa mnogo novca za predizbornu kampanju tako da neće imati ni mogućnosti da se u udarno vreme reklamira na televiziji.
DW navodi da su privrednici, međutim, već podržali ekonomske planove Guedesa, tako da Bolsonara ne bi trebalo potcenjivati ili se nadati da će - ako zagusti - Kongres sprečiti njegovo imenovanje za predsednika.
Navodi se da i u brazilskom Kongresu ima Bolsonarovih pristalica i da su to pre svega ljudi iz agro-biznisa, lobija oružja i vere. Objašnjava se da se radi o moćnoj grupi „BBB" (Boi" (govedo), „Bala" (metak) i „Biblia" (Biblija)), koja je svojevremeno bila najglasnija sa zahtevima za smenu predsednice Rusef.
GLASALI PREDSEDNIČKI KANDIDATI
Predsednički kandidati Žair Bolsonaro i Fernando Hadad glasali su danas u drugom krugu predsedničkih izbora u Brazilu.
Bolsonaro, bivši vojni kapetan koji važi za favorita, glasao je u vojnom kompleksu u Riju de Žaneiru u pratnji obezbeđenja i pristalica koje su uzvikivali njegovo ime. Nije se obraćao medijima, prenosi AP.
Njegov rival, levičarski kandidat Radničke partije svoje biračko pravo iskoristio je u Sao Paolu poručivši da je uveren da može da pobedi.
U zemlji koja ima 210 miliona stanovnika, pravo glasa imaju građanii stariji od 16 godina, a glasanje je obavezno za birače uzrasta od 18-69 godina.
Inauguracija novog šefa države predviđena je za 1. januar 2019. godine.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DARKO 100%
Izmedju levice i desnice najbolje je da glasaju za ono sto je pravo ,nikad nisam razumeo sta je to levica a sta desnica ili sta moze levica bez desnice i desnica bez levice!
Podelite komentar