Počeo sukob Italije sa EU: Cipelama izgazili papire u Briselu, najavljuju saradnju sa Rusijom
Populistička vlada u Italiji je doslovce bacila rukavicu Evropskoj komisiji u lice i izazvala je svojim neprihvatljivim proračunom na dvoboj. EK je prihvatila izazov. I sad počinje fiskalna i politička makljaža. Svađa o ispravnom državnom proračunu se pretvara u ogorčenu borbu za moć između Brisela i Rima.
Nakon što je Evropska komisija odbila fiskalni plan vlade u Rimu, italijanski član Evropskog parlamenta (EP) Anđelo Ćoka je pred novinarima cipelom "izgazio" papire evropskog komesara za ekonomske i finansijske poslove Pjera Moskovicija.
Moskovici je oštro osudio "performans" Ćoka i naveo da je takvo ponašanje "groteskno". Na kraju konferencije za novinare, Ćoka iz italijanske vladajuće desničarske Lige popeo se na podijum iza leđa Moskovicija, uzeo svoju cipelu i njome "izgazio" dokumentaciju koju je Moskovici koristio u argumentovanju takve odluke EK.
Ćoka je na Tviteru napisao da je za performans koristio cipelu proizvedenu u Italiji, a da je Moscovici izgovorio "gomilu" laži protiv Italije.
Iznenađuje da se Evropska komisija odlučila za tvrdi stav i po prvi put u istoriji zajedničke valute potpuno odbila nečiji predlog proračuna. Nije imala drugog izbora, smatra nadležni poverenik Valdis Dombrovskis, jer su se populistički pokret Pet zvezdica i desničarska Liga skoro trijumfalno još i hvalili kako njihov proračun s još više dugova "svesno i s punom namerom" krši pravila Evropske unije.
Sad je velik rizik kako će vlada u Rimu, koja ionako gleda samo kako će to delovati na domaću, italijansku publiku krenuti u potpunu blokadu i da će potpuno zatvoriti uši. Neće biti potrebe dugo čekati na psovke na "birokrate u Briselu" koji su zapravo krivi za sve. Italijanski ministar finansija sad ima tri nedelje vremena da predstavi novi predlog državnog proračuna bez novih dugova. Ako to ne uspe – a treba računati da će se to dogoditi, onda Evropska komisija u dogovoru s drugim zemljama zone evra mora da postavi stroge zahteve i na kraju da povede protiv Italije postupak zbog njenog državnog deficita.
![](https://xdn.tf.rs//2018/10/26/tan2018-10-242026447171-830x0.jpg)
DRAMA NE MOŽE DA SE IZBEGNE
Sve to će samo biti nova voda na mlin populista u Rimu koji, bez obzira na bilo kakve činjenice, optužuju EU kako je ona navodno kriva za osiromašenje Italije. U tom slučaju se tek više niko neće baviti fiskalnim problemima te zemlje, njenim velikim dugovima i strukturalnim slabostima. Sad se ide na sve ili ništa, sad se radi o tome da se pokaže ko je gazda.
Evropska komisija poručuje vladi Italije kako ipak ne može uvek da vredi "Italija na prvom mestu", kako su obećavali u predizbornoj kampanji nego da njen proračun i dugovi imaju evropske dimenzije. Italijani - i to ne samo populisti i desničarske svađalice - se pak žale kako EU meri s dva merila. Na kraju, godinama su i Nemačka i Francuska i druge zemlje kršile propise o državnom deficitu. To je doduše tačno, ali postupci protiv tih zemalja su u međuvremenu obustavljeni jer se drže propisa i mogu se pohvaliti s bitno boljim stanjem svoje blagajne nego Italija, u čijim je bankama takođe još mnogo toga trulog.
Uprkos tome, teško je oteti se utisku da bi evropski čuvari finansija možda bili blaži prema vladi u Rimu da tamo sede hrišćanske demokrate ili socijaldemokrate. Komisija tu želi takođe da pokaže populistima i desničarima u Rimu ko tu može da lupi šakom o sto. S druge strane, vlada Italije može na mnogim drugim područjima da se sveti Evropskoj uniji: blokiranjem odluke, gušenjem rasprave – bilo da je reč o migrantima, sankcijama protiv Rusije, o Bregzitu ili o evropskom proračunu nakon 2021.
![](https://xdn.tf.rs/2018/06/19/tan2018-6-1819355821-830x0.jpg)
JOŠ NEMA MESTA PANICI
S ovakvom vladom finansijskih i političkih kamikaza su u svakom slučaju okončane sve rasprave o reformi zone evra, o bankovnoj uniji ili o zajedničkim garancijama za štedne uloge. Umesto toga vlada stagnacija. Uoči izbora za Evropski parlament u maju 2019., Evropska unija s takvom Italijom daje tužnu sliku.
Sad mnogo toga zavisi od reakcije investitora na međunarodnom tržištu novca: hoće li i oni kazniti Italiju i prestati da kupuju njene državne obveznice? Šef evropskog spasilačkog fonda Klaus Regling upozorava kako ne treba širiti paniku: italijanske finansije su zapravo solidnije nego što se čine. On ne vidi opasnost prelaska "zaraze" na druge zemlje zone evra, odnosno – on to još ne vidi.
![](https://xdn.tf.rs//2018/10/26/tan2018-10-242243363620-830x0.jpg)
Evropska komisija bi trebala nakon ove grmljavine iz Rima činiti ono što najbolje zna: pregovarati i stvarati nekakav kompromis. Hoće li populisti Italije još uopšte i hteti da prihvate takvu ponudu, to je veliko pitanje.
U isto vreme premijer Italije Đuzepe Konte je boravio u Rusiji gde je pozvao ruskog predsednika da poseti njegovu zemlju u najskorijoj budućnosti. Konte je takođe rekao i da planira da oceni mogućnosti za dalju saradnju Italije i Rusije.
(Telegraf.rs/Dojče vele)
Video: Novosađanka menjala grad za prostranstva Durmitora, sa konjem Bambijem krstari nestvarnim predelima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sima
Italijani se dozvali pameti. Prelaze na pravu i ispravnu stranu, nema leba od eu i amerike.
Podelite komentar
DARKO 100%
Svi su poceli da hrle majcici Rusiji😉
Podelite komentar
Prle
Počelo je počelo ...
Podelite komentar