Od Ane do Ivanke: Ove prve ćerke SAD su uticale na politiku očeva, neke su postale toliko moćne da su predsednici slepo slušali svaku reč mezimica (FOTO)

 
  • 1

Predsedničke porodice u SAD uvek privlače veliku pažnju medija

Veliku pažnju u svetskoj politici osim velikih lidera, privlače i njihove porodice. Oni na svakom koraku moraju da paze na svoje ponašanje, a pod posebnom lupom javnosti su njihova deca. Predsednička porodica u SAD najviše puni stranice svetskih medija, a kroz istoriju smo mogli da vidimo da su se deca pojedinih predsednika i sama oprobala u političkim vodama.

Posebnu pažnju su privlačile prve ćerke, a neke od njih su vremenom su postale toliko moćne da su svojim očevima postale glavni saradnici u koje su oni imali najviše poverenja. Pojedine su čak i nezvanično obavljale funkciju prve dame, a u to vreme su njihovi očevi slepo slušali svoje mezimice.

KO JE PRAVA PRVA DAMA? Melanija i Ivanka su lepe, pametne i moćne, vode neizvesnu borbu, ali samo jedna na kraju pobeđuje (FOTO)

ANA RUZVELT

Ona je bila ćerka američkog predsednika Frenklina Delana Ruzvelta i očev najmoćniji i najbliži savetnik u Beloj kući.

Anina "pobeda" nad majkom Elenor i preuzimanje njene uloge prve dame bila je i znak klimavog braka između Frenklina i Elenor. Ona je konstantno bila deo njegovog društvenog života i njen uspon je tekao munjevitom brzinom.

Išla je na ručkove sa ocem, pazila šta jede, pije, koliko spava, povlađivala mu je i razmazila ga je.

Ana Ruzvelt je bila ćerka Frenklina Ruzvelta Foto: Wikipedia/National Photo Company Collection/Library of Congress

Najzapaženije pojavljivanje ove žene, dogodilo se na Jalti nakon Drugog svetskog rata. Njen otac se tu sreo sa Staljinom i Čerčilom kako bi odlučili kako će urediti svet posle rata.

Ana je bila je najstarije dete i jedina ćerka, i svi su je znali kao "Sis". Njen drugi muž, Džon Botiger, bio je urednik i izdavač novina, kao i Džared Kušner, Ivankin muž, a Ana je bila kolumnista i urednik u "Seattle Post-Intelligencer" nekoliko godina.

U početku se nije mnogo isticala, ali je kasnije pridobila veliko poverenje svog oca. Pošto je njena majka Elenor stalno putovala i bavila se humanitarnim radom, Ana je polako preuzimala njenu ulogu u Beloj kući, piše Ozy.

Ana sa ocem i majkom Foto: Wikimedia/Flickr/FDR Presidential Library & Museum

Ona je 1944. godine pomogla u vođenju očeve predsedničke kampanje i postala veoma važan igrač tokom početka Drugog svetskog rata.

Jednom je prva dama, Elenor, dala Ruzveltu hrpu dokumenata na pregled, a on ih je, ne pogledavši ih, samo prosledio ćerki da ih pregleda. Ana je kasnije ovaj gest svog oca opisala kao veoma ponižavajuć, ističući da je sigurno mnogo povredio njenu majku.

Ana sa svojim sinom i majkom Foto: Wikimedia/U.S. National Archives and Records Administration

TRIŠA I DŽULI NIKSON

Patriša je najstarija ćerka američkog predsednika Ričarda Niksona. Zajedno sa sestrom Džuli imala je posebnu ulogu tokom vladavine svog oca.

Džuli Nikson je mlađa ćerka Ričarda Niksona Foto: Guliver/ Brad Barket/Getty Images

Iako je ona obavljala više ceremonijalne aktivnosti, njena mlađa sestra Džuli je bila veoma politički angažvoana. Patriša je bila angažovana u kampanji svog oca, a posle inauguracije je čak i putovala u brojne državničke posete.

Džuli je takođe bila deo kampanje, ali je uvek osećala da se tada nije dovoljno angažovala. Iako je mrzela publicitet i nije volela da odgvora na lična pitanja, učinila je sve da pomogne ocu.

Udaja najstarije ćerke Triše Nikson Foto: Wikipedia

Dok je Nikson bio predsednik, ona je bila veoma aktivna kao portparol Bele kuće za dečja pitanja, starije ljude i životnu sredinu.

Prisustvovala je brojnim događajima kada njena majka nije mogla i bavila se spoljnom politikom.

Džuli je u mladosti bila veoma angažovana na političkoj sceni Foto: Wikipedia/Oliver F. Atkins,

Nakon afere Votergejt, pokušala je da odbrani svog oca do konstantnih napada medija i da objasni svetu njegovu ulogu.

Tokom njegovog oproštajnog govora 1974. godine, Džuli je stajala uz oca kada se obraćao osoblju Bele kuće. Kasnije je rekla da je ovo bio najteži trenutak za njega.

Džuli je branila oca posle afere Votergejt Foto: Wikipedia/Oliver F. Atkins,

ČELSI KLINTON

Čelsi Viktorija Klinton je ćerka bivšeg američkog predsednika Bila Klintona i bivše američke državne sekretarke Hilari Klinton.

Čelsi Klinton sa roditeljima Foto: Tanjug/AP

Tri godine je bila specijaln dopisnik NBC njuza, a sada radi u Fondaciji Klinton i Klintonovoj globalnoj inicijativi. Od 2011. godine preuzela je značajnu ulogu u Fondaciji Klinton i dobila funkciju u upravi.

Godine 1993. na da inauguracije svog oca se preselila u Belu kuću, zajedno sa svojim roditeljima. Oni su želeli da ona ima normalan život i hteli su da je zaštite od medija.

Povremeno je menjala majku na važnim događajima Foto: AP/Tanjug

Iako su joj dali malo prostora, ubrzo su počeli pomno da prate svaki njen korak, pa čak i izbor fakulteta. Kada su u pitanju deca američkih predsednika, o njoj je objavljeno najviše priča.

Mediji su najviše pisali o porodičnoj drami koja se dogodila zbog skandala sam Monikom Levinski. Isticalo se da je Čelsi važna zbog svega što se dešava jer je bila očevidac istorijskih događaja.

Čelsi i Hilari Klinton. Foto: AP/Tanjug

Tokom vladavine svog oca, nije se mnogo isticala u politici, ali je preuzela značajne dužnosti u Beloj kući dok je njena majka vodila borbu da uđe u Senat.

Putovala je sa ocem na državnička putovanja u inostranstvo i prisustvovala je velikom broju važnih političkih večera.

Čelsi se druži sa Ivankom Tramp Foto: Profimedia/Startraks

BARBARA I DŽENA BUŠ

One su ćerke američkog predsednika Džordža Buša i unuke Džordža Buša Starijeg, koji je bio na čelu SAD od 1989. do 1993. godine. Barbara je završila univerzitet Jejl i radila je sa pacijentima u Africi obolelim od side. Osnovala je organizaciju koja se bavi javnim zdravljem.

Dipolomirala je na fakultetu 2004. godine, a godinu dana pre toga se često pojavljivala u medijima zbog predsedničke kampanje svog oca.

Barbara Buš Foto: Guliver/Brad Barket/Getty Images

Čak je održala i govor na republikanskoj konvenciji 2004. godine, a putovala je i ostalim američkim državama zajedno sa svojim ocem.

Sa majkom je išla u Liberiju 2006. godine na predsedničku inauguraciju, a bila i u Vatikanu kada je upoznala papu Benedikta XVI iste godine. Nije član Republikanske partije i zajedno sa sestrom je istakla da obe imaju nezavisno mišljenje.

Džena Buš je zamolila oca da se ne kandiduje za predsednika 2000. godine. Međutim, bila je angažovana sa sestrom u kampanji tokom 2003. godine.

Putovala je sa ocem po SAD tokom kampanje, a mediji su opleli po njoj kada je uslikana kako se plazi fotografima.

Džena Buš je mlađa ćerka Džordža Buša Foto: Tanjug/AP

Često se pojavljivala u medijima i zajedno sa sestrom je održala govor na Republikanskoj konvenciji 2004. godine.

Dok je njen otac bio na čelu države, ona je postala pisac, radila je za jedan časopis i za televiziju NBC.

IVANKA TRAMP

Ivanka Tramp je ćerka američkog predsednika Donalda Trampa braka sa češkim modelom Ivanom i ona ima veoma značajnu ulogu u Beloj kući, kao i njen muž Džerad Kušner. Naime, oni važe za najbliže savetnike američkog predsednika Donalda Trampa.

Ivanka je važan faktor u politici svog oca Foto: Guliver/Andrew H. Walker/Getty Images

Opšte je poznato da je Ivanka očev ponos i uvek može da ušeta u njegov kabinet bez zakazivanja. Ona je predsednički savetnik u Beloj kući, Ivanka ima i svoju kancelariju u zapadnom krilu kuće i sedište u prvom redu na sastancima vlade.

Učestvovala je u njegovoj kampanji Foto: Tanjug/AP

Do sada ova mlada žena je pokazala da ume da pliva u političkim vodama i da šarmira političke lidere. Nekoliko dana nakon neprijatnog sastanka Trampa i Angele Merkel pre dve godine, nemačka kancelarka je pozvala Ivanku na žensku konferenciju u Berlinu.

Kada je prva porodica posetila Vatikan, papa je bio prilično namršten prilikom rukovanja sa Trampom, ali je imao široki osmeh na licu dok se rukovao sa Ivankom.

Bila je u Vatikanu i upoznala je papu Foto: Tanjug/AP

Ona je pratila svog oca prilikom njegovog putovanja u Izrael pre dve godine, a bila je zajedno sa mužem Džeradom, njegov predstavnik na otvaranju američke ambasade u Jerusalimu prošle godine.

Predstavljala je svoju zemlju na političkim susretima prilikom Zimskih olimpijskih igara u Južnoj Koreji početkom 2018. godine.

Menja ga na važnim sastancima Foto: Tanjug/AP

Donald Tramp je čak 2017. godine bombardovao Siriju nakon što je optužio sirijskog predsednika da je upotrebio hemijsko oružje nad svojim narodom. Tada je istakao da je jedan od razloga zbog kojih je to uradio bila sama Ivanka, jer je ona bila uznemirena zbog fotografija poginule dece.

Mnogi zato komentarišu da Tramp može da se osloni na svoju ćerku da natera njegove protivnike da joj jedu iz ruke.

Uvek ga brani i hvali u javnosti Foto: Tanjug/AP

Insajderi u Beloj kući smatraju da bi Ivanka mogla mozitivno da utiče na svog oca što se tiče pitanja koja su vezana za abortus i prava homoseksualaca. Ima dosta progresivnije stavove i ne okleva da se suprotstavi ocu.

Kritičari sa druge strane nisu baš ubeđeni u njen feminizam, jer je branila svog oca kada je izražavao svoje stavove o ženama koji su zgrozili svet. Ivanka je bila uz oca tokom cele kampanje, dok se Melanija držala po strani tokom izbora.

Ivanka sa suprugom Džeradom Kušnerom Foto: Tanjug/AP

VIDEO: KNJIGA O TRAMPU: Delo Majkla Vulfa koje je izazvalo kontroverze u svetu

(Telegraf.rs/A.T.)

Video: Vučić: Vozom Beograd - Budimpešta od marta 2026. godine za 2 45 minuta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA