Ovo je ruski raketni sistem S-300 od koga strepi Izrael: Gađa istovremeno šest ciljeva u bilo kom pravcu (INFOGRAFIKA)
Nakon obaranja ruskog aviona Il-20 Izrael strahuje da Moskva ne pošalje Siriji čuveni raketni sistem S-300, što bi moglo da oteža aktivnost izraelske avijacije u regionu.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da je 17. septembra oko 23 sata izgubilo vezu sa ruskim avionom Il-20 koji se vraćao u bazu Hmejmim, a nalazio se na 35 kilometara od obale Sredozemnog mora.
Otprilike u to vreme četiri izraelska lovca F-16 napala su sirijske ciljeve u Latakiji. Prema podacima ruskog ministarstva odbrane, krijući se iza "iljušina", izraelski avioni su ga stavili na udar sirijskih sistema PVO S-200 i sirijske rakete su ga oborile, a tom prilikom je poginulo 15 ruskih vojnika.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izjavio je da će Rusija odgovoriti na obaranje "iljušina".
Ukoliko taj odgovor bude isporuka odbrambenog sistema s 300 Sirijskoj vojsci, Izrael itekako ima razloga za zabrinutost.
Novi preokret u slučaju obaranja ruskog aviona: Izrael za to krivi Damask
Naime, ruski raketni sistem S-300 postao je veoma poznat na samom početku 90-ih godina prošlog veka.
On automatski određuje parametre kretanja vazdušnog objekta (udaljenost, brzinu, visinu, smer), pripadnost državi ("svoj-tuđi“), tip i stepen opasnosti, uslove pucanja te obezbeđuje optimalni raspored vazdušnih objekata po vatrenim divizionima radi njihovog gađanja.
S-300 može da gađa ciljeve koji lete iz bilo kog pravca. Rastojanje na kojem kompleks deluje iznosi do 150 km, minimalna visina gađanja cilja je 10 m, maksimalna – je praktično gornja granica primene borbenih aviona.
Putin progovorio o obaranju ruskog aviona: Pojačaćemo bezbednost svojih trupa na području Sirije
S-300 ima kratko vreme reakcije, visok stepen automatizacije procesa borbenog rada i veliki kapaciet proizvodnje vatre. Kompleks istovremeno može da pogađa šest ciljeva s navođenjem po dve rakete na svaki od njih.
Ovaj kompleks, u stanju je da vrlo efikasno brani objekte i vojsku od bilo kakvih sredstava za napade iz vazduha, navodi Glas Rusije.
Postoji nekoliko verzija sistema S-300, a još nije poznato koji od njih bi mogao da bude poslat u Siriju.
Da podsetimo, Ministarstvo odbrane Rusije je pre dve godine saopštilo da je u Siriju dopremljen raketni sistem S-300 koji je predviđen za zaštitu pomorske baze u Tartusu i ruskih vojnih brodova koji se nalaze u priobalnoj zoni.
VIDEO: Rusi predstavili najnovije nuklearno naoružanje
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
RSK
Rusija je zakon!
Podelite komentar
dacha
Sta bre Rusi da gadjaju!?? Pa njima svi obaraju avione a oni samo pozivaju ambasadore... pricaju prazne price. A Srbi se loze kao Rusi sila! Samo je jedna super sila i zove se USA koja ne opeasta i sa kojom nema sale! Sve ovo ostalo je boranija!
Podelite komentar
@ Kiki
Taj po vama čuveni sistem se pokazao samo na manevrima U kojoj realnoj situaciji se pokazao Toliko nahvaliste te ruske sisteme koji su samo za manevre
Podelite komentar