Svake godine 37 dece umre u vrelim kolima: Jul je najopasniji mesec, a evo za koliko automobili na suncu dostignu smrtonosnu temperaturu

 ≫ 
  • 1

Svake godine zabeleži se više desetina slučajeva dece ili kućnih ljubimaca koji preminu zbog prevelike vrućine u automobilima, a naučnici iz Arizone su nakon eksperimenata dokazali kako se opasna temperatura u vozilu može postići već nakon sat vremena prženja na suncu, ali i da opasnost predstavlja parkiranje u hladu.

Telesna temperatura dvogodišnjaka ostavljenog u automobilu može narasti do 40 stepeni Celzijusovih nakon samo sat vremena, a to može da dovede do toplotnog udara, tvrde naučnici s Arizona državnog univerziteta (ASU) koji su proveli ispitivanja na temperaturama između 36 i 41 stepena kako bi utvrdili koliko brzo vozila mogu da se zagreju.

Za to su koristili šest automobila različitih veličina i boja koje su parkirali i pomerali sa sunca. Pokazalo se da se manja vozila veoma brzo zagrevaju, a nakon sat vremena temperatura iznad 47 stepeni zabeležena je u svim automobilima.

Usvojili bebu, pa je zaboravili u kolima: Majka ju je pronašla mrtvu ispred kuće u dečjem sedištu (FOTO)

U hladu je prosečna temperatura bila oko 40 stepeni, ali je nakon dva sata bila jednako opasna kao na suncu, pokazuje istraživanje koje je objavljeno u časopisu Temperature. Naučnici su pokazali kako se volani automobila na suncu zagreju na temperaturu od 52 stepena nakon sat vremena, a kontrolne table do 69 stepeni.

- Istraživanje je pokazalo da čak i parkiranje vozila u hladu može biti smrtonosno za dete - rekla je Nensi Selover, klimatolog s ASU-a.

Svake godine samo u SAD premine 37 dece u proseku Foto-ilustracija: Profimedia/BE&W

- Disanje u automobilu stvara dodatni efekat zbog veće vlažnosti u vazduhu, zbog čega je teže rashladiti se znojenjem - dodala je Selover.

Jedna od istraživača Dženifer Vanos naglasila je kako ljudi mogu da stradaju i na temperaturama ispod 40 stepeni, istakavši kako neke žrtve toplotnog udara mogu da imaju trajne posledice za mozak i druge organe.

SVAKE GODINE U VRELIM KOLIMA UMRE 37 DECE

Toplotni udar, hipertermija, razarajući efekti deteta zaboravljenog u vrelom atomobilu su noćna mora svakog roditelja, ali do toga ipak dolazi više puta godišnje.

Tragedija se može desiti skoro svuda, a dok su letnji meseci najrizičniji, okolnosti pod kojima dolazi do smrti su raznovrsne. Sa dolaskom toplijih dana i početkom leta medijske naslove počinju da ispunjavaju tragične vesti o smrti dece koja su zaboravljena u kolima na visokim temperaturama.

Prema organizaciji "Deca i kola" u proseku 37 deteta umre svake godine u vrelim kolima samo u SAD, prenosi Foks 61.

Ovo uključuje slučajeve kada je dete zaboravljeno u automobilu, slučajno se zaključalo u kolima ili gepeku, ili, u manjem broju slučajeva, kada se dete namerno ostavi zaključano u vrelim kolima.

Podaci o ovim incidentima skupljaju se od 1998. godine, a najmanji broj nesreća desio se 2015. kada je bilo 24 smrti.

Čak 49 dece širom SAD umrlo je u 2010. godini, što je najveći broj smrtnih slučajeva otkako se vodi evidencija. I prošla godina bila je strašna za decu, kad su 42 mališana preminula u kolima.

Najmlađi su najčešće žrtve Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

LETO DONOSI NAJVEĆI BROJ PREMINULIH

Najtopliji meseci neizbežno dovode do najvećeg broja incidenata, tako da su leto, kasno proleće i rana jesen najopasniji za decu. Do 1. jula u SAD je već 18 dece nastradalo u vrelim automobilima.

Jedan od šokantnijih slučajeva desio se u maju, kada je jednogodišnja devojčica preminula u Tenesiju nakon što je otac zaboravio da je ostavi u jaslice, pre nego što je napustio grad i otišao na poslovni put.

On je parkirao automobil ispred kuće dok je devojčica još bila unutra, a onda je seo u taksi i otišao na put. Ovakvi slučajevi, kada roditelji ili staratelji zaborave decu u kolima su veoma česti.

Velika većina (87 posto) žrtava toplotnog udara imaju tri ili manje godina. Više od polovine (55%) imaju godinu dana ili manje.

Prema istraživanju organizacije "Deca i kola", najmlađa deca su češće žrtve jer roditelji često ne mogu da ih vide u retrovizoru i ne mogu sa njima efikasno da komuniciraju.

DECA SU POSEBNO UGROŽENA ZBOG SVOJE BIOLOGIJE

Postoje neke fiziološke razlike koje čine decu podložnim za toplotne udare:

- deca nisu stvorena za toplotu: dečija telesna temperatura raste tri do pet puta brže nego kod odraslih

- temperatura u vrelom automomobilu može da poraste za 20 stepeni za 20 minuta

- u kolima ne mora da bude vrelo: srčani udar može da se pojavi i kada je automobil u hladu ili ako su prozori spušteni.

Rositelji često decu ne vide u retrovizoru Foto-Ilustracija: Foter/Flickr/subewl

SAVETI KAKO DA NE ZABORAVITE DETE NA ZADNJEM SEDIŠTU

Evo nekoliko predloga koji će vam pomoći da nikada svoje dete ne dovedete u ovu opasnost:

- neka vam postane rutina da otvorite zadnja vrata svaki put kada parkirate automobil, kako biste bili sigurni da nikoga niste zaboravili na zadnjem sedištu

- ostavite nešto što vam je neophodno na zadnjem sedištu, kao što je mobilni telefon ili kartica za posao, kako biste morali da pogledate i pozadi kada se parkirate

- zamolite vrtić, školu ili dadilju da vas obavezno pozove ako vaše dete nije došlo u uobičajeno vreme

- držite plišanu igračku u sedištu deteta, a kada vozite dete sa sobom, igračku prebacite na suvozačevo mesto kao podsetnik da niste sami u kolima.

OSIGURAJTE DA DETE NE MOŽE SAMO DA UĐE U PARKIRANI AUTOMOBIL

Do smrti dolazi i kada dete samo uđe u automobil, a roditelji to ne primete na vreme. Mogu proći sati dok se ne sete da pogledaju u automobil, a tada već može da bude kasno.

Evo kako i ovo da sprečite:

- neka vaš automobil uvek bude zaključan i kada je u garaži i kada je parkiran na prilazu; neka bude zaključan čak iako nemate dece

- nemojte da držite ključ na mestu sa kojeg dete može da ga dohvati

- ukoliko vaše dete nestane, istog trenutka proverite automobil i to detaljno.

VIDEO: On ne zna da puzi i to mu mnogo smeta

(Telegraf.rs/A.M.)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Пера

    6. jul 2018 | 12:52

    Како неко може да заборави дете у колима, а мобилни само још у гаће што га не стави! Оде овај свет у ПМ, све сами егоисти,нарциси,надувени,са превише комплекса више вредности. Ееејјјј, отишао на службени пут, а дете заборавио да остави у вртићу. Па да си навикао да га пољубиш кад га оставиш у вртићу, да му пожелиш да се изигра, нешто научи, можда би се и сетио свог детета. Ужассссс!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA