Osveženje u evropskoj politici: Mladi lideri sve više dominiraju, pokušavaju da promene sistem

 ≫ 
  • 0

U evropskoj politici 2018. godine su u modi mladi muškarci koji se zalažu protiv sistema, međutim, iako su mnogi očekivali da svetska ekonomska kriza poremeti poredak u Evropi, reakciju na nju je stigla nešto kasnije, piše "Politiko".

Do promene nije došlo na ulicama, već preko glasačkih kutija, počevši od izbora tada 40-godišnjeg Aleksisa Ciprasa u Grčkoj 2015. godine.

ONI DOLAZE: Najuticajnijih 10 do 35! Oni su budućnost srpske politike

Skoriji talas mlađih lidera počeo je 2017. godine sa irskim Leom Varadkarom (39) i francuskim Emanuelom Makronom (40) i nastavio se sve do Austrije i Sebastijana Kurca (31) i španskog Pedra Sančesa, a takođe i Luiđija di Majo (31) i Mateo Salvini (45) sa kojima je prosečna starost evropskih lidera prvi put ispod 50 godina, piše "Politiko".

Austrijski kancelar Sebastijan Kurc Foto: Tanjug/AP

Sve Trampove uvrede na jednom mestu: Lideri, države, poznate ličnosti, mediji... svi koji su se našli na tapetu predsednika SAD (VIDEO)

Da je Marjan Šarec, 40-godišnji slovenački levičar, osvojio najvišu poziciju svoje zemlje na nacionalnim izborima 3. juna, prosek bi dodatno opao, piše "Politiko".

Italijanski premijer Ðuzepe Konte ima 53 godine, deceniju je mlađi od svog prethodnika Paola Ðentilonija.

Italijanski premijer Đuzepe Konte Foto: Tanjug/AP

Većina ovih mlađih lidera je nastrojena antisistemski, bilo da više naginju ka levičarima ili desničarima, i njih "Politiko" naziva "Novom Evropom".

Jasno je da se pokreti i stranke koje žele promene u Evropi uglavnom više oslanjaju na mlađe ljude.

Ipak, ima izuzetaka u ovom trendu, kao što je jedan od vođa ovih antisistemski nastrojenih političara i lider Alternative za Nemačku (AfD) Aleksander Gauland koji ima 77 godina.

Iako nije evropski vođa, jasno je da je i Donald Tramp koji puni 72 godine 14. juna, deo trenda jačanja antisistemskog pokreta.

Iako je već u godinama smatra se da Tramp jača antisistemski pokret Foto: Tanjug/AP

Zanimljivo je da je najmlađi svetski lider u ovom trenutku Mateo Čaći (28), jedan od dvojice kapetana regenta malenog San Marina, navodi "Politiko".

On, za razliku od svojih starijih kolega ne planira da nešto mnogo promeni u svojoj državi, prenosi "Blic".

Među mlađim ženama, jedna od najistaknutijih je Nikola Sterdžen (47) premijerka Škotske koja ne odustaje od toga da poremeti postojeći poredak i Škotsku učini nezavisnom.

Angela Merkel želi da očuva Uniju Foto: Tanjug/AP

Većina starijih lidera u EU su oni koji žele da očuvaju Uniju. To su nemačka kancelarka Angela Merkel (63), predsednik komisije Žan Klod Junker, predsednik Evropskog saveta Donald Tusk i predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani, za koje "Politiko" piše da predstavljaju "Staru Evropu".

Ipak, kako piše "Politiko" još uvek je rano proglasiti pobedu nove, mlađe Evrope. Podsetimo, bivši italijanski premijer Mateo Renci je bio mlad, novo lice na političkoj sceni i imao je i podršku Brisela, ali ipak nije dugo ostao na toj poziciji.

VIDEO: Putin četvrti put postao predsednik Rusije

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA