Verovatni pobednik izbora u Iraku šiitski sveštenik el Sadr, vođa paravojnih formacija (FOTO)

 
 ≫ 
  • 3

Ostalo je da se prebroje glasovi u provincijama Dohuk i Kirkuk

Na osnovu 91 odsto prebrojanih glasova, alijansa šiitskog sveštenika Moktada el Sadra (45) verovatni je pobednik parlamentarnih izbora u Iraku.

Kako je u ponedeljak uveče saopštila iračka izborna komisija, do sada su prebrojani glasovi u 16 od 18 iračkih provincija, prenosi Rojters.

Ostalo je da se prebroje glasovi u provincijama Dohuk i Kirkuk.

Prvi izbori u Iraku nakon poraza ISIS-a u senci tenzija na Bliskom istoku: Bombaški napad kod biračkog mesta, poginulo troje ljudi (FOTO)

Moktada el Sadr je jedna od najuticajnijih ličnosti u Iraku Foto: Tanjug/AP

U subotu su održani parlamentarni izbori u Iraku, prvi nakon što je Irak proglasio pobedu nad takozvanom Islamskom državom i četvrti od 2003. godine kada su međunarodne snage predvođene SAD svrgle sa vlasti Sadama Huseina.

Još od pada režima Sadama Huseina, pre 15 godina, tri etničke zajednice - većinski šiiti, suniti i Kurdi sukobljavaju se oko načina funkcionisanja države.

Moktada el Sadr je irački šiitski verski vođa, političar i vođa paravojnih formacija poznat po važnoj, ali i kontroverznoj ulozi koju je igrao nakon američke invazije, odnosno pobuni protiv okupacijskih vlasti i građanskom ratu, i kao jedna od najuticajnijih ličnosti današnjeg Iraka.

Sadr se u početku javno suprostavljao američkoj okupaciji Foto: Tanjug/AP

Nakon invazije 2003. se nametnuo kao jedan od vođa šiita, koristeći kao glavno uporište siromašnu šiitsku četvrt Bagdada, koje je na Zapadu poznata kao "Sadr City" (Sadrov grad).

U gradu je u haotičnim mesecima nakon sloma Huseinovog režima stvorio sistem paralelne vlasti, ali i paravojne formacije poznate kao Mahdijeva vojska.

Sadr se u početku javno suprostavljao američkoj okupaciji, zahtevajući odlazak svih stranih vojnika i uspostavu suverene iračke vlasti.

Sadrove pristalice su se 2004. sukobile sa savezničkim snagama i nakratko od njih preuzele neke od šiitskih područja u Iraku. Sadr se nije javno uključivao u politiku, ali je podržavao pojedine stranke i kandidate na izborima 2005. i 2010. godine.

VIDEO Političar koji nikada nije izgubio izbore:

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Adiamo

    15. maj 2018 | 11:02

    Pravice Ameri Sadama od blata...

  • Predrag

    15. maj 2018 | 10:23

    Ma Sadam je bio Zakon.

  • Cika Velja

    15. maj 2018 | 10:34

    Kako vera ciji je "poslanik" prvo bio ratnik pa sve ostalo,moze da propoveda mir i tezi miru??? Ili drugo pitanje:Da li neko moze da zamisli Hrista sa puskom,i necijom ili nekakvom zastavom??? To su dijametralno suprotne nepomirljive razlike!!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA