Đaci u Finskoj se valjaju po podu usred časa, sede na stolicama koje se ljuljaju, sami sebe ocenjuju i - najbolji su u Evropi (VIDEO) (FOTO)
Đaci se valjaju po podu usred časa, trčkaraju po učionici u čarapama, kikoću se zavaljeni u "lejzi begovima", sede na stolovima, tabureima i specijalnim stolicama-ljuljaškama (nemaju ravno dno, već poluloptasto)... Učiteljica odevena ležerno, gotovo "za po kući". Šetka se između trouglastih stolova, za svako dete nađe vremena, a čak kad ih i grdi ne skida osmeh sa lica.
Ovako izgleda čas matematike za učenike drugog razreda osnovne škole "Lautasaren" u Helsinkiju, najveće (920 učenika) tog tipa u Finskoj, zemlji čiji đaci već godinama beleže najbolje rezultate u Evropi na međunarodnom PISA testiranju (provera sposobnosti đaka da primene naučeno gradivo, što pokazuje da li su obrazovni sistemi delotvorni i primenljivi na tržištu rada).
Ladno, al' standard: Helsinki je možda najbolji simbol EU u kojoj (ne) želite da živite (FOTO)
Deca čiji čas smo posetili imaju 2 dvočasa od po 90 minuta dnevno. Između njih imaju pauzu od 30 minuta, tokom koje ručaju u školskoj menzi. Taj obrok, kao i sve ostalo - knjige, sveske, olovke, bojice... - potpuno su besplatni za sve osnovce u zemlji. Iako su tek osmogodišnjaci, u školu mahom dolaze sami, često na biciklima koje uredno parkiraju na za to predviđena mesta u školskom dvorištu. Jedno odeljenje može da broji najviše 24 učenika.
NEMA KLASIČNIH OCENA
Nedeljno imaju 4 časa matematike, 7 časova finskog jezika, 2 časa sportskih aktivnosti, 1-2 časa umetnosti, 1-2 časa muzike i 2 časa nauke. Učiteljica odlučuje da li će im dati domaće zadatke, a njihova Eva-Maja Ainikamaki (30) to čini 3-5 puta nedeljno. Ocenjivanje, bar onakvo na kakvo smo navikli u Srbiji, ne postoji.
- Učenici sami sebe ocenjuju, opisnim ocenama, a mi ih ohrabrujemo na to. Na primer, učenik oceni da je u nekom predmetu dobar, dok u drugom mora još da uči - objašnjava Eva-Maja, koja stidljivo priznaje da je zadovoljna platom od oko 2.500 evra.
Posao nastavnika veoma je ugledan i cenjen u Finskoj, ali ne može da ga radi svako. Učitelji, prosto rečeno, moraju da vole decu. Eva-Maja je studirala 5 godina, a onda prošla kroz rešeto intervjua i provera da bi dokazala da je adekvatana osoba za profesiju koja će otisnuti u život stanovnike jedne od najnaprednijih zemalja sveta.
Kako ona voli decu, tako se i iz svakog gesta vidi da i deca vole nju. Većina njih još ne zna čime žele da se bave u životu, ali strpljivo prate svaku reč i potez nastavnice. Sani Saviko (8) kaže, dok se vrti na stolici sa točkićima, da se u školi najviše raduje radu na računaru.
- Mama i tata mi ne daju da se kod kuće mnogo igram sa računarom, tabletom ili telefonom - objašnjava plavokosa devojčica iz čijeg tona se razaznaje da apsolutno razume odluku svojih roditelja.
KOMPJUTER NAJVIŠE SAT DNEVNO
A istu odluku doneli su i ostali roditelji. Kao po nepisanom pravilu, svedoče nam klinci, računar kod kuće radnim danima smeju da koriste najviše sat vremena dnevno, a subotom i nedeljom dva sata dnevno.
Kada završe školu "Lautasaren", koja traje 6 godina, đaci će pohađati drugi nivo osnovne škole, koji traje još tri godine. Nakon devetogodišnjeg osnovnog obrazovanja, pred njima su dva puta. Jedan ih vodi u trogodišnju srednju stručnu školu u kojoj izučavaju zanat (Telegraf će o ovim školama pisati narednih dana), a drugi u neku vrstu gimnazije koja treba da ih pripremi za fakultet.
(Dejan Vukelić - dejan.vukelic@telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milan
Da zato kod nas 28 domacih nedeljno, ispitivanje i kontrolni svaki cas i onda se zale kako imamo lose ocene i ne ucimo na vreme, pa gospodo kako vi mislite da ja sve to postignem, jel vam licim na robota?
Podelite komentar
Duco
Kod nas je skolstbo najbolje!!!
Podelite komentar
Hemičar
Sve svoje frustracije lečimo na deci.Finci imaju kao i svi zapadnjaci lako školstvo.Mi se ubijamo,frustriramo učenjem gomilom bespotrebnim informacijama.Kad završio školu iskoristimo 5 % tog znanja.To je dokaz koliko smo neorganizovani.
Podelite komentar