Amerikance koje je oslobodila Severna Koreja dočekao Tramp i tom prilikom se posebno zahvalio jednoj osobi (FOTO) (VIDEO)
Vojni avion u kom se nalaze trojica Amerikanaca koje je oslobodila Severna Koreja sleteo je rano jutros u vojnu bazu u blizini Vašingtona, a američki predsednik Donald Tramp koji ih je dočekao izjavio je da se SAD zahvaljuju severnokorejskom lideru.
- Želimo da zahvalimo Kim Džon-unu - rekao je Tramp pozdravljajući oslobođene Amerikance. On je istakao da je ovo "posebna noć za tu trojicu zaista izuzetnih ljudi".
Tramp potvrdio: Severna Koreja oslobodila trojicu američkih zatvorenika
Prethodno su Tramp i prva dama Melanija ušli u avion da pozdrave Kima Donga Čula, Kima Haka Soka i Tonija Kima.
"Boing C-40" sleteo je u bazu "Endrjuz" u 2:42 sata po lokalnom vremenu, a ispred letelice je razvijena velika američka zastava između dva vatrogasna vozila.
Bivši pritvorenici će biti prebačeni u Nacionalni vojni medicinski centar gde će biti dodatno pregledani, saopštila je Bela kuća.
Oni su oslobođeni pre oko 20 sati, prilikom posete američkog državnog sekretara Majka Pompea Severnoj Koreji.
![](https://xdn.tf.rs/2018/05/10/tan2018-5-10950336150-830x0.jpg)
KO SU AMERIKANCI KOJE JE OSLOBODILA SEVERNA KOREJA?
Državni sekretar SAD Majk Pompeo napustio je juče Severnu Koreju sa trojicom američkih državljana, koji su oslobođeni iz pritvora u toj zemlji uoči predstojećeg susreta lidera SAD i Severne Koreje, Donalda Trampa i Kim Džong Una.
AP je objavio profile trojice Amerikanaca navodeći da su uhapšeni zbog navodnih "subverzivnih aktivnosti, špijunaže i drugih neprijateljskih akcija".
U pritvoru je najviše vremena proveo Kim Dong-čul, američki državljanin, rođen u Južnoj Koreji, koji je uhapšen 2. oktobra 2015. godine.
Pre hapšenja, Kim (64) je vodio kompaniju u Specijalnoj ekonomskoj zoni Rason na severoistoku Severne Koreje, navode severnokorejski državni mediji.
![](https://xdn.tf.rs/2018/05/10/tan2018-5-10938237091-830x0.jpg)
On je osuđen na 10 godina zatvora i prinudni rad u aprilu 2016. godine zbog navodne subverzije društvenog sistema Severne Koreje i špijunaže.
Pre nego što mu je izrečena kazna, bivši građanin Virdžinije javno se izvinio za klevetu protiv severnokorejskog rukovostva, prikupljanje i prosleđivanje poverljivih informacija Južnoj Koreji i pridruživanje prljavoj kampanji protiv stanja ljudskih prava u Severnoj Koreji.
U aprilu 2017. godine na aerodromu u Pjongjangu uhapšen je i Toni Kim, koji je poznat i po svom korejskom imenu Kim Sang-duk, zbog, kako je navela severnokorejska novinska agencija KCNA, počinjenih "krivičnih neprijateljskih dela u cilju prevrata" u Severnoj Koreji.
![](https://xdn.tf.rs/2018/05/10/tan2018-5-1095115020-830x0.jpg)
KCNA, međutim, nije navela kakva je tačno krivična dela Kim navodno počinjeno. Predavao je knjigovodstvo na Univerzitetu nauke i tehnologije u Pjongjangu, jedinom univerzitetu u Severnoj Koreji koji se finansira iz privatnih sredstava.
Univerzitet je negirao da njegovo zadržavanje u pritvoru ima ikakve veze s njegovim radom u toj ustanovi. Kim je prethodno je predavao korejski jezik na jednom univerzitetu u kineskom gradu Janđi.
Poslednji je, 6. maja 2017, uhapšen Kim Hak-song, koji je radio na razvoju poljoprivrede na eksperimentanoj farmi, kojom je rukovodio Univerzitet auke i tehonologije u Pjongjangu.
![](https://xdn.tf.rs/2018/05/10/tan2018-5-10932587750-830x0.jpg)
Prema navodima KCNA, on je uhapšen zbog angažovanja u neprijateljskim akcijama protiv Severne Koreje, ali nije precizirano o kakvim akcijama je reč.
KCNA, takođe, ne navodi da li je njegov slučaj povezan s slučajem Tonija Kima. Univerzitet je, takođe, naveo da zadržavanje u pritvoru Kim Hak-songa nije povezano s njegovim radom u toj ustanovi.
AP napominje da nije poznato da li su Toni Kim i Kim Hak-song zvanično osuđeni.
Pogledajte video:
VIDEO: Istorijski sastanak lidera Severne i Južne Koreje
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Izložena osnivačka povelja manastira Visoki Dečani iz 1330. godine u Državnom arhivu Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
U inat amerima
Živela S. Koreja!
Podelite komentar