Šta Rusi uopšte rade u Siriji i zašto su ušli u rat? (VIDEO)
Ruska intervencija u Siriji je počela 30. septembra 2015. godine nakon što je vlast sirijskog predsednika Bašara al Asada zvanično zatražila pomoć Ruske federacije" u borbi protiv terorističkih grupacija koje ozbiljno ugrožavaju opstanak slobodne i sekularne Sirije". Smatra se da je Ruska vojna intervencija spasila Sirijsku vojsku od poraza, stabilizovala front ali i takođe uveliko doprinela proterivanju terorista iz pojedinih delova Sirije. Mnogi se i danas pitaju zbog čega su Rusi odlučilli da se umešaju u ovaj sukob, a razlozi su brojni.
Nakon ulaska u rat, Rusija je odmah započela borbena dejstva na položaje sirijski pobunjenika i snaga takozvane Islamske države. U prvih nekoliko dana bombardovani su ciljevi uglavnom u severozapadnim i zapadnim delovima Sirije tj. u provincijama Alepo, Idlib i Hama ali se, kako vreme odmiče spisak ciljeva polako proširuje.
Rusija je nakon četiri godine političke ali i vojne pomoći režimu sirijskog predsednika Bašara al Asada, odlučila da se umeša direktno u ovaj vojni sukob.
Intervencija je propraćena propagandnim napadima iz zemalja koje zvanično podržavaju teroriste takozvane Slobodne sirijske armije. Tokom intervencije Sirijska armija je uspela da oslobodi 12.000 kvadratnog metra teritorije, uključujući i veliku pobedu u bici za Alep.
Rusi su dobro promislili ovaj korak, a evo koji su i razlozi za ulazak u sirijski sukob:
BORBA PROTIV TERORA
Zvanični ruski cilj bio je rat protiv terorizma. Rusija je htela da pomogne Siriji da se izbori sa snažnim terorističkim grupama, a to je SAD predstavljala kao zajednički cilj.
Glavni neprijatelji su bili ISIS i Al Kaida, međutim za Ruse je ta lista ipak bila nešto duža. Za njih teroriste predstavljaju svi koji su protivnici Bašara al Asada, što Amerika ne prodržava.
OČUVANJE ASADA NA VLASTI
Asad je veliki saveznik Rusije, pa je vlastima u Moskvi jedan od motiva za ovu intervenciju bio da ga održe na vlasti. On i niže pobede upravo zahvaljujući Rusima, a oni neće dopustiti da on padne.
Tada bi na zemlju podelile između sebe brojne terorističke grupe, što ne bi odgovaralo Rusiji. Ta teritorija bi upala u haos i nasilje iz kojeg ne bi mogla da se izvuče. Asadu se ova intervencija isplatila.
Sirijski predsednik uspeo je da osvoji velike delove sirijske teritorije. Najveći vojne uspehe Rusija je zabeležila u Alepu i Palmiri. Sa druge strane, Kremlj se oglušio na brojne optužbe za ratne zločine protiv civilnog stanovništva.
PUTIN JE ŽELEO DA VRATI RUSIJU NA MEĐUNARODNU SCENU
Moskvi, naime, nikada nije bilo samo do podrške Asadu. Naime, zbog izolacije Rusije tokom ukrajinske krize, ruski predsednik Vladimir Putin hteo je svoju zemlju da vrati na međunarodnu scenu i to uspešno.
RUSIJA ŽELELA DA ODMERI SNAGE SA SAD
Rusija je želela da pokaže da je i ona globalna sila i da kada se radi o sukobima ovih razmera da i ona mora da se pita i da odlučuje. Želela je da pokaže SAD da ona može da joj parira. Takođe je želela da pokaže da je naučila lekcije iz prošlosti.
Ukoliko bi Kremlj ćutke prešao preko i ove vojne agresije SAD, kao što je rečeno, Amerika bi ovladala celim Sredozemljem, a Rusija bi izgubila jedinog pouzdanog saveznika u regionu.
VOJNE BAZE U SIRIJI
Još jedan razlog ruske intervencjie jesu i vojne baze koju Rusiju ima na teritoriji Sirije. Posebno se izdvaja vojna baza u luci Tartus, koja predstavlja jedinu rusku bazu na Sredozemlju, kao i jedinu vojnu prekomorsku bazu preostalu iz doba SSSR-a.
Sa napadom na zemlju u kojoj se nalazi jedina ruska baza na Sredozemnom moru, to je direktan napad kako na ruske geostrateške interese u regionu, tako i napad na samu Rusiju.
Ruske vojne baze u Hmejmimu i Tartusu ostaće u Siriji nakon okončanja protivterorističke operacije, planiran je njihov razvoj. Ovim Rusija želi da poruči da je dominantan igrač i svetska vojna sila.
PRODAJA VOJNE OPREME
Sirijski sukob na neki nači pogoduje Rusiji jer ima priliku da prodaje velike količine vojne opreme Siriji.
VIDEO: Šta se dešava u Siriji posle američkih bombi?
(Telegraf.rs/A.T.)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zoran
A st aAmerikanci traze po ostalim zemljama u svetu?
Podelite komentar
stvarno?
amerikanci su krivi za sve. stvorili shiptare na kosovu. stvorili bin ladena. sad isis . za par god bice neka nova teroristichka organizacija. svet treba da ratuje protiv amerike i engleske ako hoce mir u svetu
Podelite komentar
Maja
Podrska Putinu i Asadu i celom Sirijskom narodu!
Podelite komentar