Sarin - ubica bez boje, mirisa i ukusa. Spada u oružje za masovno uništenje: Žrtve prvo osete curenje nosa, a onda počinju jezivi bolovi (FOTO) (VIDEO)
Poslednji napad u Siriji, u kojem je navodno korišćeno hemijsko oružje, dogodo se pre samo par dana u gradu Dumi, a broj žrtava nije tačno utvrđen iako se najpre pojavila informacija da je ubijeno 70 osoba.
Slučajnost ili ne, ipak i prošle godine početkom aprila, u napadu na grad Kan Šejkun u provoinciji Idlib, takođe je korišćeno hemijsko oružje i tada je nastradalo 58 civila, od kojih su 11 bila deca.
I tada, ali i u napadu koji se dogodio u Dumi pre par dana, civili su umrli od gušenja i posledica trovanja. Podjednako i deca i odrasli. Slike prizora nakon napada, jezive su u oba slučaja, jer se na sve strane mogu videti civili sa teškoćama u disanju, a nekima je čak i pena izlazila na usta.
Sirijska vlada i Rusija demantuju da je u napadu korišćeno hemijsko oružje i navode da nema dokaza za takve tvrdnje, a Amerika sa druge strane preti odmazdom.
Sirijska pobunjenička grupa Džaiš al Islam optužila je vladine snage da su bacile bure-bombu koja sadrži otrovne hemikalije, među kojima i nervn gas sarin, na civile u Dumi u istočnoj Guti i da je tom prilikom povređeno više od 500 osoba, a sirijski državni mediji negirali su izveštaje o hemijskim napadima.
ŠTA JE SARIN I KAKVE POSLEDICE IZAZIVA ?
Sarin je bistra tečnost, bez boje, ukusa i mirisa, koja se lako rastvara u vodi i koja se koristi kao hemijsko oružje. Rezolucijom Ujedinjenih Nacija, klasifikovan je kao oružje za masovno uništenje, a proizvodnja i skladištenje sarina je stavljeno van zakona po Konvenciji o hemijskom oružju iz 1993. godine.
Prvi put je proizveden 1938. godine u Nemačkoj i to kao pesticid, a otkrio ga je nemački naučnik Gerhard Šrader dok je radio na stvaranju novih insekticida. Šrader je izumeo još i tabun i ciklosarin koji se takođe koriste kao hemijsko oružje, i postao poznat kao "otac nervnih agensa".
Iako je sarin veoma sličan insekticidima, znatno je snažniji. Vrlo brzo isparava, a prilikom spravljanja nervnog gasa kombinuje se sa još jednom supstancom.
Na ljude može da utiče kroz kožu, oči ili pluća, ali i kroz kontaminiranu hranu i odeću. Samo mala količina sarina, može biti veoma smrtonosna.
Sarin napada nervni sistem. Žrtve pri udahu ovog agensa bez boje i mirisa najpre osete curenje nosa, bol i pritisak u grudima, a ubrzo zatim osećaju teškoće pri disanju, potom gube kontrolu nad telesnim funkcijama, usled čega dolazi do povraćanja i gubitka svesti, a sve je praćeno strašnim bolovima.
Udisanje sarina ili dodir sa njim preko kože je jednako opasan, čak i koncentracija pare je dovoljna da brzo prodire u kožu.
Ljudi koji se izlože sarinu, a ne dobiju odgovarajući tretman mogu imati posledice za čitav život.
Sarin može biti smrtonosan čak i u malim količinama. Dovoljan je samo minut nakon direktnog udisanja 0,01 miligrama ovog gasa, da čovek umre, ukoliko se u kratkom vremenskom roku ne da protivotrov, najčešće atropin.
Pogledajte video:
(Telegraf.rs/M.I.)
Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pera
Bilo ko da je izvrsio ovakav napad sa bojnim otrovom nije nirmalan!
Podelite komentar
Ja...RS
Za cudo kako probere samo djecu
Podelite komentar
Ivan
Ima li gore gamadi od ljudi?, zamislite trovati djecu na taj način.
Podelite komentar