Novi zakon u Litvaniji ne dozvoljava tinejdžerima da piju do 20. godine, ali to nije država u kojoj je najkomplikovaniji put mladih do alkohola

  • 6

Novim Zakonom o alkoholu u Litvaniji zabranjeno je reklamiranje alkoholnih pića, drastično je smanjeno radno vreme diskonta pića, a Litvanci će sada morati da čekaju do 20. godine kako bi legalno smeli da naruče i kupuju pića.

Svi rekordi Hrvata u novogodišnjem divljanju: Vozili su pijani ko letve, jurili suprotnim smerom autoputem, a pobednik je gdin "Audi 250 km/h"

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, Litvanci po glavi stanovnika piju oko 18,2 litra alkohola godišnje, što je uvećanje od 22 odsto u odnosu na 2006. godinu, pa su vlasti odlučile da su drastične mere neophodne.

Foto: Profimedia, Alamy

- Morali smo nešto da uradimo po tom pitanju. Alkoholizam čini Litvaniju neprivlačnom za strane investicije i turizam - rekao je ministar zdravlja Litvanije, Aurelijus Veriga, prenosi AP.

Međutim, članovi opozicije već su podneli žalbe, kako bi ukinuli najstrože odredbe zakona, a čak se i predsednica Litvanije Dalija Gribauskajte oglasila, zatraživši umerenije mere u zakonu.

Statistike i istraživanja pokazala su da je više od 40 odsto mlađih od 16 godina u Srbiji probalo alkohol jednom ili više puta. Svaki četvrti se u proseku nekoliko puta godišnje napije.

Najpijaniji Srbin na Svetog Jovana: Urnisan od alkohola, teturao i padao po dvorištu, a tek da vidite njegove prijatelje (VIDEO)

Amerikanci suroviji u ograničenjima

Što se SAD tiče, zakon o vremenu prodaje i reklamiranju alkoholnih pića varira od države do države ali onaj glavni važi za sve - nijedan Amerikanac ili Amerikanka ne sme da kupi alkoholno piće ako nije napunio/la 21. godinu.

Foto: Pixabay

U Velikoj Britaniji je, kao i u Srbiji, pravilo da maloletnik do 18. godine ne sme ni da kupi ni da konzumira alkohol. Slično je i u ostatku Evrope.

S druge strane, nije potreban psiholog, a ni sociolog da se dođe do zaključka da je zabrana prodaje pića tinejdžerima, bar u SAD, poput zabranjenog voća.

To će javno ispoštovati, ali će zato, što se videlo i u mnogim filmovima, praviti lažne lične karte, ucenjivati starije članove familije ili prijatelje da im oni kupuju pića i slično.

Daljinac

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zoran

    30. januar 2018 | 00:28

    Roditelji su ti koji su krivci ako im dete pije, a inace svako maloletan može da nadje način da kupi alkohol

  • Zak

    30. januar 2018 | 01:36

    Sto mora da se kupuje pice!? Ode se lepo u podrum i pretoci iz bureta... :)

  • Snooker

    30. januar 2018 | 02:43

    ja to sabijem za 3 dans

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA