Blokada američke vlade i dalje traje: Tramp razgovarao sa liderima u Kongresu, svi čekaju današnju odluku Senata
Američki predsednik Donald Tramp razgovarao je u nedelju telefonom sa liderima u Kongresu i nekoliko članova svog kabineta o uticaju finansijske blokade američke vlade, izjavila je portparolka Bele kuće Sara Hakabi.
Finansijska blokada SAD, Tramp krivi Demokrate: Zbog čega je došlo do nje i koliko će da traje?
- Nastavljamo naporno da radimo na deblokadi finansiranja vlade i na tome da naša velika vojska i njihove porodice, ranjiva deca i američki narod budu zbrinuti - rekla je Hakabi, prenosi Rojters.
Delimična blokada američke vlade započela je u subotu u ponoć, nakon što demokrate i republikanci nisu uspeli da postignu dogovor o finansiranju, jer su ostali podeljeni u pogledu imigracije i pogranične bezbednosti.
Vlada SAD i dalje u blokadi
Stotine hiljada američkih vladinih službenika čeka danas ishod sednice Senata na kojoj bi ponovo trebalo da se pokuša da se nađe izlaz iz blokade vlade.
Delimična blokada američke vlade započela je u petak u ponoć, nakon što demokrate i republikanci nisu uspeli da postignu dogovor o finansiranju, pošto su ostali podeljeni u pogledu imigracije i pogranične bezbednosti.
Senatori će se u podne po lokalnom vremenu sastati da bi pokušali da izglasaju zakon o privremenom finansiranju vlade do februara, dok se ne postigne konačni dogovor, ali nije izvesno da će za to biti dovoljno glasova.
Predsednik Donald Tramp je vršio pritisak na Kongres da reši zastoj, sugerišući na Tviteru da će, ako se ova situacija nastavi, republikanci u Senatu odustati od pravila super-većine potrebnog za donošenje važnih zakona u tom telu.
On je ukazao da bi republikanski zakonodavci trebalo da pribegnu takozvanoj "nuklearnoj opciji" koja predviđa prostu većinu na glasanju o, kako je rečeno "istinskom, dugorocnom budžetu", a ne o meri za privremeno odobrenje finansiranja vlade.
Neizvesno je koliko će dugo trajati blokada službi savezne administracije SAD, a ta blokada je nastupila tačno godinu dana nakon što je predsednik Donald Tramp ušao u Belu kuću.
Stotine hiljada federalnih službenika našlo se tako na prinudnim odmorima i za to vreme neće biti plaćeni.
Šta znači ova blokada?
Poslednji put kada je došlo do blokade savezne vlade, 2013. godine, Kongres je retroaktivno odobrio plate za te javne službenike, ali niko ne može da garantuje da će se to i ovog puta dogoditi.
Blokadom vlade se, međutim, ne obustavlja finansiranje svih agencija, programa i usluga koje finansira federalna vlada, već će zaposleni u agencijama i ministarstvima koji se ne smatraju ključnim prestati da rade sve dok Kongres ne bude u stanju da usvoji zakon o federalnom budžetu.
Blokada ne znači da su svi programi savezne vlade blokirani - oni čiji budžet ne mora svake godine da potvrđuje Kongres, nastavljaju rad bez ikakvih zastoja. To važi za sisteme socijalnog i zdravstvenog osiguranja, zatim, za snage reda, vojsku, obaveštajne agencije i ambasade u inostranstvu.
Federalne agencije su obustavile određene aktivnosti, dok će američke trupe ostati na svojim pozicijama, ali polovina od ukupno oko dva miliona zaposlenih u federalnim agencijama neće u ponedeljak ići na posao.
Među njima su zaposleni u Stejt departmentu - gde će odeljenje za pasoše i vize nastaviti da radi - kao i deo zaposlenih u Poreskoj upravi, Sekretarijatu za zdravlje i socijalna pitanja, Sekretarijatu za odbranu, obaveštajnim agencijama, Sekretarijatu za unutrašnje poslove i drugim sekretarijatima.
Neki programi koji se oslanjaju i na druge izvore prihoda, takođe nastavljaju rad koliko im je moguće - na primer, sudovi mogu da koriste novac prikupljen od kazni. Slično važi i za američku poštu, koja posluje polunezavisno.
S druge strane, zatvaraju se federalni parkovi i spomenici, kao i muzeji u svojini savezne vlade, kao što je Smitsonijan, u Vašingtonu, ali i mnoge savezne regulatorne agencije, kao što su kol-centri poreske službe, koji daju savete poreskim obveznicima, kao i većina kancelarija koje se bave grantovima i ugovorima.
Pojava finansijske blokade u SAD nije uobičajena, ali se događala i u prošlosti. Od 1981. bilo je 12 takvih slučajeva, a blokade su varirale po dužini trajanja. Najduže je trajala ona u vreme mandata Bila Klintona - 21 dan, od decembra 1995. do januara 1996.
Poslednji put se blokada dogodila 2013. za vreme predsednika Baraka Obame.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zoro i prijatelji
Americkim ustavom i zakonom legitimno a nije predsednik bog i njega neko kontrolise .
Podelite komentar
suvi
Imperija polako tone.
Podelite komentar