Zašto se mrze Severna i Južna Koreja i kakva se prekretnica danas dogodila? (FOTO) (VIDEO)
Prošle nedelje je čitav svet obradovala vest da će ponovo otpočeti dijalog između Severne i Južne Koreje. Delegacije su se sastale danas, a to su prvi pregovori ove vrste posle više od dve godine. Probijen je led, postignuti su mnogi značajni dogovori i data važna obećanja. Ovaj susret je još jednom potrvrdio da su diplomatski pregovori pravi put za izgradnju dobrih političkih odnosa i održavanje mira. Ipak, pred njima je dug put do potpunog pomirenja s obzirom na drugačiju političku orijentaciju, ali i zbog činjenice da su ove dve države zvanično još uvek u ratu.
Šef severnokorejske delegacije Ri Son Gvon rekao je na početku pregovora da su došli na pregovore sa ozbiljnim i iskrenim namerama.
Predstavnici severnokorejske delegacije na svojim odelima nosili su značku sa likovima njihovih bivših vođa Kim Il Sunga i Kim Džong Ila, dok južnokorejska strana na svojim značkama ima južnokorejsku zastavu i logo Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu.
O ČEMU SU RAZGOVARALE DVE KOREJE?
1. S everna Koreja će poslati visoku delegaciju na ZOI u Pjongčang
Severna Koreja će poslati reprezentaciju na Zimske olimpijske igre koje će od 9. do 25. februara biti održane u Južnoj Koreji, objavilo je južnokorejsko Ministarstvo za ujedinjenje nakon prvog dela sastanka delegacija dve Koreje, prvom od 2015. godine, koji se održava u demilitarizovanoj zoni, u pograničnom severnokorejskom gradu Panmundžomu.
Južna Koreja predložila je i da atletičari iz obe Koreje zajedno marširaju na ceremoniji otvaranja igara i drugim zajedničkim aktivnostima.
- Severna Koreja je rekla da su odlučni da današnji pregovori budu plodonosni - rekao je Čun i dodao da je Južna Koreja predložila i razgovore o nuklearnom programu, ali nije dobila odgovor druge strane.
Prema njegovim rečima, dogovoreno je da u delegaciji Severne Koreje budu zvaničnici, atletičari, navijači i novinari, prenose Agencije.
2. Južna Koreja privremeno ukida sankcije Severnoj Koreji?
Južna Koreja saopštila je danas da će razmotriti privremeno ukidanje sankcija Severnoj Koreji ukoliko je to neophodno kako bi delegacija te zemlje mogla da učestvuje na ZOI u Južnoj Koreji narednog meseca.
Kako se navodi, ukoliko bude potrebno, pitanje privremenog ukidanja sankcija razmotriće sa SB UN i drugim relevantnim zemljama, saopštilo je južnokorejsko Ministarstvo spoljnih poslova, prenosi Rojters.
3. Ponovo otvorena telefonska linija između dve Koreje
Severna Koreja ponovo je otvorila prekinutu vojnu telefonsku liniju sa Južnom Korejom, a nakon što su dve Koreje održale danas razgovore o učešću delegacije Pjongjanga na predstojećim Zimskim olimpijskim igrama. To je potvrđeno i u južnokorejskoj vladi, gde se navodi da će linija od srede normalno funkcionisati, prenosi Jonhap. U februaru 2016. godine prekinut je taj granični komunikacioni kanal u znak protesta što je Seul zatvorio zajenički industrijski kompleks.
4. Ponovno okupljanje porodica
Pregovore je predložio Seul kako bi se smanjile tenzije na Korejskom poluostrvu i kako bi se ponovo spojile porodice razdvojene tokom rata u vreme novogodišnjih praznika u februaru, rekao je zamenik ministra za ujedinjenje Čun Hae Sung, prenosi Rojters.
GDE SU SE OKUPILI ZVANIČNICI?
Pregovori se održavaju u mirnom selu Panmunjom u demilitarizovanoj zoni na granici dve zemlje. Na svakoj strani ima pet zvaničnika. Priča se da lidere obe države prate pregovore preko kamera.
U novoj godini Kim Džong Un je rekao da razmišlja da pošalje sportiste na Olimpijadu. Južnokorejski šef olimpijskih igara je rekao još prošle godine da su sportisti sa Severa dobrodošli.
Severna Koreja je pristala na pregovore nakon što su SAD i Južna Koreja pristale da odlože svoje vojne vežbe za period posle Olimpijade. Neki kritičari u SAD vide ovaj potez Severa kao pokušaj da podeli koaliciju SAD i Južne Koreje, prenosi BBC.
KADA SU BILI POSLEDNJI RAZGOVORI?
Poslednji pregovori su obavljeni 2015. godine. Odnosi između ove dve zemlje su se pogoršali kaad je Seul obustavio zajednički ekonomski projekat u industrijskom kompleksu Kaesong u Severnoj Koreji nakon lansiranja rakete i nuklearnog testiranja Severa.
Incident je doveo do toga da Severna Koreja prekine komunikaciju sa Seulom, uključujući i prekid vojne telefonske linije. Nakon toga su se tenzije samo pogoršale, a posebno od dolaska na vlast predsednika SAD Donalda Trampa.
Tramp i Kim Džong Un su nekoliko puta u toku protekih meseci zbog svojih postupaka ali i oštre retorike zamalo doveli svet na ivicu rata. Redovni raketni testovi Severne Koreje su doprineli da UN prema njoj pooštri sankcije.
KAKO JE KOREJSKI RAT RAZDVOJIO DVE ZEMLJE?
Korejski rat je građanski rat koji je izbio 25. juna 1950. kada je komunistička Demokratska Narodna Republika Koreja napala kapitalističku Republiku Koreju. Ovaj sukob je proširen kada su Sjedinjene Američke Države, a kasnije i Narodna Republika Kina ušle u rat zbog hladnoratovskih tenzija.
Pomoć Severnoj Koreji bio je i SSSR koji joj je poslao brojno oružje pa je ona na početku sukoba bila u velikoj prednosti. Južnu Koreju su podržavale snage Ujedinjenih nacija, uglavnom američke, iako su mnoge druge države takođe doprinele u pogledu broja vojnika.
Kada je rat izbio, Severna i Južna Koreja su postojale kao privremene vlade i borile su se za kontrolu nad Korejskim poluostrvom, nakon podele Koreje od strane SAD i SSSR.
Prekretnicu u ratu predstavljalo je iskrcavanje američkih snaga kod Inčona, u severnokorejskoj pozadini. Sa dolaskom američkih trupa stvari se poboljšavaju u korist Južne Koreje.
Severnokorejske jedinice su bile prisiljene na užurbano povlačenje, pa su snage UN oslobodile celu teritoriju Južne Koreje. Međutim, američki general Makartur je odlučio da pokušao da ujedini Koreju, pod američkom vlašću.
Taj je potez ozbiljno zabrinuo komunističku vlast u NR Kini, koja je pokušala upozoriti Amerikance da se zaustave ili će se severnokorejskim jedinicama pridružiti kineske snage. Kina tada šalje svoje dobrovoljce i američke trupe su primorane da se povuku.
PRIMIRJE I STRAVIČNE POSLEDICE RATA
Prvi pregovori o primirju su održani 10. jula 1951. u Kesongu. Posle su prekinuti i bilo je održano preko stotinu sastanaka o prekidu vatre. Pregovori su 27. jula 1953. godine završeni potpisivanjem primirja u Panmunjonu.
Tehnički gledano, rat još nije završen, ali demarkacijska linija, takozvana „Demilitirazirana zona“ predstavlja de facto granicu dve države.
Posledice ovog rata su bile strašne. Broj ubijenih vojnika se procenjuje na između milion i tri miliona, dok je broj ranjenih višestruko veći. Infrastruktura je posle rata bila u katastrofalnom stanju. Pored materijalne štete, ovaj rat je na stanovništvo jako uticao na psihološkom planu.
Opasnost od nove invazije danas vodi politike obe Koreje, a ljudi su se vremenom navikli na stalne pretnje koje su postala njihova svakodnevica, mada nijedna strana nije načinila neki veći korak ka pokretanju novog sukoba ili nastavka rata.
(Telegraf.rs/A.T.)
Video: Sija kao Las Vegas! Svetleći kamion u novogodišnjoj noći krstari zlatiborskim drumovima!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zoran
Njih je Amerika zavadila, kao i obicno.
Podelite komentar
Bla bla
Gde ame dodje tu nema sloge,samo rat!!!!
Podelite komentar
Veseli
Otkud atletičari na Zimskim olimpijskim igrama?!
Podelite komentar