Samopovređivanje trend među tinejdžerima širom sveta: Namerno se predoziraju, seku po telu, truju - najpopularnije gušenje
Novo istraživanje pokazalo je zabrinjavajući trend porasta samopovređivanja kod devojčica u tinejdžerskim godinama u Velikoj Britaniji, prenosi CBS News, a devojčice u adolescenciji i inače su sklonije nanošenju povreda od dečaka u istim godinama.
Samopovređivanje kod dece i tinejdžera postao je jedan od velikih zdravstvenih problema u sve većem broju zemalja širom sveta, a jedan je i od najvećih pokazatelja rizika od kasnijeg počinjenja samoubistva, što je drugi najčešći uzrok smrti kod mladih između 15 i 29 godina, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (WHO).
Najčešći načini na koji adolescenti sami sebi naude jeste namerno predoziranje nekom drogom, rezanje po telu, namerno trovanje kao i razne metode kojima podlegnu brojnim povredama, poput vešanja, gušenja i nanošenja opekotina.
Kako bi shvatili što se događa među tinejdžerima, naučnici sa Univerziteta Mančester analizirali su podatke o više od 16.900 pacijenata koji su naudili sebi kada su imali između 10 i 19 godina, a u periodu od 2001. do 2014. godine. Pokazalo se da je samopovređivanje kod devojčica između 13 i 16 godina od 2011. do 2014. poraslo za čak 68 posto.
Takođe, bilo je češće nego kod dečaka. Iako nisu istraživali moguće razloge zašto se devojčice češće samopovređuju nego dečaci, naučnici kao neke od uzroka vide mentalne bolesti poput depresije i anksioznosti, biološke faktore, kao i mogućnost da će one ređe priznati da trebaju pomoć kada stvari postanu preteške da se same nose s njima.
Jedan od autora istraživanja, Navnet Kapur, kaže da dečaci drugačije reaguju na probleme nego devojčice, pre će konzumirati alkohol i drogirati se ako se osećaju loše. Osvrnuo se i na celodnevnu sveprisutnost društvenih mreža, za koje smatra da isto mogu uticati na probleme u ponašanju.
- Naravno da društvene mreže mogu imati i pozitivne efekte, no ekstremna "isključenost" koju mogu uzrokovati može imati štetne učinke - rekao je on.
Autori su pozvali na dodatna istraživanja o tome koji su mogući uzroci ovakvog ponašanja tinejdžera i dece, kako bi pokušali da shvate šta stoji iza svega i kako bi im mogli pomoći u nošenju s problemima.
- Za mnoge od njih znamo da više ne ponavljaju takvo ponašanje kad odrastu, stvari im krenu nabolje, ali ovaj trend moramo shvatiti ozbiljno - kaže Kapur.
Istraživanja su otkrila i da za tinejdžere koji su na neki način naudili sebi postoji devet puta veća verojatnost da će umreti neprirodnom smrću nego njihovi vršnjaci koji to ne čine.
(Telegraf.rs)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jeremija
Ne znaju sta ce od besa!
Podelite komentar
čas seksologije
Samopovređivanje svi rade dok su mladi pogotovu onaj ko hoće da izgubi strah od necega recimo ostrih predmeta pa se zaseca u kožu itd...ali čemu drogiranje I vesanje gluposti fuj...
Podelite komentar