
Saradnja institucija i organizacija vodi ka sigurnijem i pravednijem društvu
Svega 20.7 odsto žena koje su preživele neki oblik partnerskog nasiljato iskustvo i prijavi - najnoviji su podaci istraživanja o tome u kojoj meri socio-ekonomski položaj i finansijska zavisnost od partnera utiču na mogućnost žena da izađu iz situacije nasilja, te kako država može efikasnije da odgovori na ovaj izazov kroz konkretne mere podrške.
Kako je navedeno u saopštenju Kabineta Tatjane Macure, ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, žene koje se odlučuju da potraže pomoć, najčešće se obraćaju centrima za socijalni rad (60 odsto), zatim policiji (46,8), dok su na trećem mestu verske organizacijame (37,5). U značajnom procentu žene se obraćaju i zdravstvenim ustanovama (32,4 odsto), dok najmanji broj njih pomoć traži kod nevladinih organizacija (5,6 procenata).
- U saradnji sa ovim institucijama i organizacijama, koje smatramo svojim saveznicima u borbi protiv nasilja u porodici, nastavićemo da radimo na poboljšanju tretmana koji dobijaju žrtve nasilja onda kada donesu hrabru odluku i obrate se za pomoć. Važno je znati da podrška postoji i da pravovremenim reagovanjem možete sprečiti potencijalno tragične ishode. Stoga, apelujemo na sve žrtve nasilja da se obrate nadležnim institucijama i potraže pomoć. Prekinimo zajedno lanac ćutanja! Svaka prijava je korak ka sigurnijem i pravednijem društvu - poručila je ministarka Macura u reagovanju na istraživanje koje je, uz podršku njenog Kabineta sprovelo udruženje IDEAS.
(Telegraf.rs)
Video: Krivične prijave zbog napada na policiju: Obraćanje Dačića povodom incidenta u Novom Sadu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.