
Ambasada SAD donirala Institutu "Cvetko Brajović" opremu vrednu više od 100.000 dolara
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država donirala je danas opremu vrednu više od 100.000 dolara Institutu za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju "Dr Cvetko Brajović".
Naime, deca koja imaju problem sa govorom, socijalizacijom i teža oboljenja ovde dolaze da u ciklusima koji traju po dve nedelje rade na njima u pratnji roditelja. Posvećeni pedijatri, psihijatri, logopedi, sestre tu su za sve mališane kojima je potrebna pomoć.
- Zgrada je bila u lošem stanju, sada je sve sređeno od krova, terase, soba za pacijente, soba za zaposlene, pa čak i protivpožarne stepenice - rekla je Ljiljana Avramović, direktorka Instituta "Cvetko Brajović" za Telegraf.rs.
Otpravnik poslova ambasade Aleksandar Titolo danas je posetio ovaj Institut i izjavio da se ta donacija nadovezuje na višegodišnji projekat renoviranja tog objekta. Istakao je da je donacija, koja je obezbeđena zahvaljujući sredstvima Evropske komande Sjedinjenih Američkih Država (EUCOM), pokazatelj dobrih partnerskih odnosa Srbije i SAD.
- Kroz ove stalne projekte podržavamo napore Ministarstva zdravlja da zaštite srpsku omladinu i izgrade trajne odnose između Srbije i SAD. Ponosni smo na posao koji je urađen ovde i čast nam je što smo pozvani da budemo partneri u projektu - naglasio je on.
Obilasku renoviranog instituta prisustvovao je i državni sekretar u ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek, koji je istakao da se uspešnost same institucije ogleda u odličnom timu koji njome upravlja.
- Vrlo retko naiđem na ovako uspešan menadžerski tim koji se bori za svoju ustanovu, a dokaz za tu borbu je činjenica da su obezbedili mnogo donacija - rekao je Đerlek.
On je istakao da država Srbija mnogo ulaže u zdravstvo, ali i da ima puno zdravstvenih ustanova, te da je ovakva pomoć uvek dobrodošla i značajna.
- Država pomaže koliko može, ali je nemoguće da se oslonimo samo na te izvore jer imamo mnogo javnih zdravstvenih ustanova. Donacija nije mala, samo u nameštaj je uloženo 63.815 dolara, a 2022. godine Inženjerski korpus Vojske SAD je donirao 400.000 dolara i zato danas imamo ovako impresivnu zgradu - rekao Đerlek.
Sama zgrada potpuno je renovirana, a projekat je trajao više od 18 meseci. Američka vojska radila je na renovaciji zgrade, od 2023. godine, da bi se u poslednjih nekoliko meseci i unutrašnjost zgrade potpuno opremila novim nameštajem i opremom koja je najpotrebnija najmlađima.
- Najmlađi pacijenti koji imaju tešku patologiju i njihovi roditelji koji borave ovde će imati mnogo bolje uslove. Kao država možemo da kažemo da unapređujemo zdravstveni sistem jer imamo dobar prostor, opremu i stručnjake - rekao je Mirsad Đerlek i time naglasio da se značaj ove donacije ogleda upravo u tome.
Sa ovom ocenom slaže se i direktorka "Dr Cvetko Brajović" Ljiljana Avramović, koja je na konferenciji za medije istakla da joj je drago što su kroz zajedničko partnerstvo uspostavljeni bliski odnosi.
- Drago mi je što smo kroz zajedničko partnerstvo uspostavili bliske i humane odnose koji mogu da budu primer dobre komunikacije naša dva naroda. Treba naglasiti da dobra dela ostaju iza nas i to je ono što vreme ne može da pregazi, a dobro delo koje su učinili Ambasada SAD i EUCOM će ostaviti trajan pečat - rekla je ona
Donaciju nameštaja za zaposlene, pacijente i njihove roditelje koji u ovu instituciju dolaze na dvonedeljne turnuse od izuztenog su značaje jer kod njih dolaze deca sa najtežim dijagnozama, objasnila je direjtorja za Telegraf.rs.
- Sem nameštaja, dobili smo i aparate koji će nam znatno olakšati rad - rekla je ona.
Institut za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju "Dr Cvetko Brajović" ima kapacitet za 30 mališana i 30 roditelja u pratnji koji borave u njemu tokom dve nedelje. Osim rada sa devom u ovom institutu postoji i posebna škola za odrasle, u kojoj se roditelji uče kako da rade sa svojom decom.
- Te dve nisu dovoljne i nije poenta da se vrate kući i da se sve vrati na staro. Poenta je kako roditelji da nauče ove taktike i da ih primenjuju u svakodnevnici te dece. Verujte mi kada roditelji tako rade, vidi se najveći pomak - objasnila je direktorka, koja je izuzetno ponosna na izgled nove zgrade.
Doktor Vladan Damjanović, specijalista fizikalne medicine i pomoćnik direktora za medicinska pitanja objasnio je za Telegraf.rs da mališani ovde imaju različite dijagnoze i u različitoj težini.
- Od sitnih problema u govoru, preko mucanja, pa sve do autizma su dijagnoze sa kojima se susrećemo. Nekada je potrebno puno vremena da uspostavimo pravu dijagnozu, a tužno je što sve češće dolaze deca koja pored problema u govoru imaju problema i u razumevanju i socijalizaciji - objasnio je doktor Damjanović.
On je dodao da su najčešći pacijenti mališani od tri do pet godina, ali da dolaze i grupe tinejdžera od 15 godina koji imaju problema sa mucanjem, a imaju i starije pacijente koji su zbog posledica moždanog udara primorani da nauče da govore od početka.
Ipak, bilo da su pacijenti deca ili njihovi stariji sugrađani, medicinski tim daje sve od sebe da im pomogne, a donacije američke ambasade u mnogome je doprinela da im u tom teškom procesu bude što prijatnije i lakše.
(Telegraf.rs)
Video: Prof. dr Branislav Milovanović sa Instiituta "Dedinje" o hroničnom umoru i postkovid sindromu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Леп гест.
Podelite komentar