Sve se može kad se Srbi slože: Svojim rukama i novcem meštani ova dva na jugu Srbije sela grade crkvu

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Ne kaže se uzalud "sve se može kad se Srbi slože". Slogu je posebno lepo videti kad je u pitanju udruženost oko izgradnje objekata značajnih za duhovnost stanovništva u manjim sredinama. Upravo to je slučaj sa meštanina dva sela u okolini Lebana koji su rešili da zajedničkim snagama izgrade crkvu. Mladi iz sela Konjino i susednog Ždeglova, inače poznatih po proizvodnji povrća, iako u deficitu sa pripadnicima svoje generacije koji su odatle u velikom broju otišli, ipak su se osmelili da uđu u "projekat" gradnje hrama.

Među njima ima i onih "omladinaca" koji su otišli, probali život "pod Suncem tuđeg neba" i ipak se vratili na rodno južnjačko tle. Jedan od njih je Petar Ivković, koji je umesto Italije gde su mu živeli baba i deda, pa roditelji, a onda i on proveo 6 godina, za svoj dalji život odabrao svoje Konjino i obrađivanje plodne zemlje. Tridesettrogodišnjak se bavi se povrtarstvom a u tome ga svim srcem podržavaju supruga i dve ćerke.

- Nisam se pokajao nikad, kad sam odlučio da se vratim znao sam gde se vraćam, tamo je možda lepše, drugačjije, ali ipak si ovde svoj na svome, jeste teži put, poljoprivreda je teška, ali sam hteo da mi deca odrastaju u zdravoj životnoj sredini, da jedu zdravo - ističe Petar.

Inače, njegovo selo susedno Ždeglovo, smeštena su u ravničarskom delu Opštine Lebane kraj reke Jablanice. U trista kuća ima oko 1500 duša.

-Mnogo je mladih otišlo preko ili u neki veći grad ili preko granice, ali mi što smo ostali moramo da se držimo zajedno, vera je ta koja nas spaja, samo Bog zna zašto je to dobro, hvala Bogu ima dece, ali ne onoliko koliko je bilo kad sam ja išao u osnovnu školu - navodi Miloš Stevanović, inicijator izgradnje crkve.

Svesni da opstanka bez vere nema, ovi složni mladi ljudi su rešili da podignu svoj hram. Koliko su rešeni da ostvare ovu ideju govori to što su plac za izgradnju crkve kraj seoskog groblja u Konjinu kupili sopstvenim sredstvima i to skupljenim u rekordnom roku. Sad čekaju građevinsku dozvolu a pristiže im materijal.

- Samo čekamo da nam stigne dozvola za gradnju i onda sigurno da ćemo za kratko vreme temelj uraditi i onda krenutu sa daljim radom -  kaže Radomir Đokić, potpredsednik Crkvenog odbora.

Miroslav Simić i njegov brat su arhitekte iz Ždeglova. Projektovati hram poseban je izazov i odgovornost. Ostaće kao svedok jedinstva i istrajnosti jedne generacije.

- Projekat smo da kažem, eto od volje odradili sve što su hteli je implementirano u projekat. - Jel ovo poseban projekat za vas? - Pa jeste pogotovo što je prva crkva koju gradim, sarađivao sam na jednom projektu crkve, ali ovo je prva koju samostalno radim - kaže Miroslav, arhitekta Hrama Svetog Vasilija Ostroškog u Konjinu.

Okupljeni u Crkveni odbor jedni drugima su podrška, svako koliko i šta može. S verom u Boga nići će i Hram Svetog Vasilija Ostroškog. Slava mu i milost.

- Za sve je nas u duhu potreban da bi bio radi spasenja naših i mnoga čuda koja nam je učinio i nadamo se i sutradan kad ovde bude hram završen. Mi smo odlučili upravo zbog toga da bude hram Svetog Vasilija jer ne postoji nigde ovde, onda bi narod morao da se sakupi tu - kaže sveštenik Živojin Stojilković.

Inače, za meštane dva lebanska sela, pomenuti hram je sveto mesto koje okuplja o velikim praznicima. Zajedništvom u ljubavi Božijoj, uz blagoslov eparhije Niške, stiže će do krsta i zvona da poziva vernike na molitvu i spasenje. Nadaju se i podršci i prilozima svih koji su iz ovih krajeva potekli, posebnu brojnu dijasporu u Italiji.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Tramp krenuo na sahranu pape u Rim

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA