
Jutarnji program počeo potresnom rečenicom: "Sat je stao u 2 sata i 6 minuta, poginulo je 16 kolega, a mi..."
Kod spomenika "Zašto" u Tašmajdanskom parku u dva sata i šest minuta održan je pomen radnicima Radio-televizije Srbije poginulim pre 26 godina, kada je NATO bombardovao zgradu RTS-a.
Pre 26 godina, u noći između 22. i 23. aprila, NATO je bombardovao zgradu RTS-a i ubio šesnaestoro ljudi. Prvi put je u istoriji ratovanja pogođena jedna medijska kuća koja je prethodno proglašena za legitimni vojni cilj. Zgrada RTS-a bombardovana je tokom emitovanja vesti u 2 sata i 6 minuta.
Tim povodom, već 25 godina, ekipa RTS okuplja se u Tašmajdanskom parku, ne bi li odala počast nastradalim kolegama. Ta okupljanja prethodnih četvrt veka prenošena su uživo u programu, a ove godine taj niz je prekinut. Jutarnji program RTS-a, ove godine otpočeo je potresnom rečenicom.

- U NATO bombardovanju RTS-a pre 26 godina, ubijeno je 16 naših kolega. U noći između 22. i 23. aprila, prvi put je bombardovana jedna medijska kuća. Sat u režiji stao je u 2 sata i 6 minuta, poginulo je 16 naših kolega - rečeno je u posebnom prilogu posvećenom ovoj tragediji.
Nakon toga prikazane su slike i imena kolega koji tu noć nisu preživeli:
Jelica Munitlak (28) - šminker, Ksenija Banković (28) - video-mikser, Darko Stoimenovski (26) - tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović (27) - tehničar u masteru, Dragorad Dragojević (27) - radnik obezbeđenja, Dragan Tasić (31) - električar, Aleksandar Deletić (31) - kamerman, Slaviša Stevanović (32) - realizator, Siniša Medić (33) - dizajner programa, Ivan Stukalo (34) - realizator, Dejan Marković (40) - radnik obezbeđenja, Milan Joksimović (47) - radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović (50) - tehničar u masteru, Slobodan Jontić (54) - monter, Milovan Janković (59) - precizni mehaničar i Tomislav Mitrović (61) - režiser programa.

U zgradi televizije te noći bilo je više od stotinu ljudi, Marija se to veče pozdravila sa kolegama, ne sluteći da neke od njih više nikada neće videti.
- Samo nisam znala da je to naš poslednji pozdrav. Neko je smatrao da ima pravo da prekine svu tu lepotu, svu tu mladost, sve te planove - rekla je novinarka RTS-a, Marija Č. Mitrović.
Za ovaj zločin odgovarao je samo tadašnji direktor RTS-a Dragoljub Milanović, jer nije poštovao naređenja Savezne Vlade i izmestio radnike i tehniku na bezbednu lokaciju. Za NATO- RTS je bio legitiman cilj. Slučaj je ispitivala specijalna komisija Haškog suda, ali Tužilaštvu nije predložila pokretanje krivičnog postupka.

Nakon priloga prikazano je i saopštenje RTS-a.
- Poštovani građani, prvi put za 25 godina, koliko se okupljamo u Tašmajdanskom parku, da odamo poštu za 16 naših kolega, koji su poginuli u NATO nbombardovanju naše zgrade 23. aprila 1999. godine u dva sata i šest minuta, prvi put RTS nije uživo prenosio pomen - piše u saošpštenju.
Oni su naveli da su njihovi kapaciteti blokirani.

-Ni ove godine nisu tu da bi protestvovali zbog najstrašnijeg zločina prema radnicima u medijima - navodi se u saopštenju.
(Telegraf.rs)
Video: Obeležen 6. april, Dan sećanja na početak Drugog svetskog rata
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nikolas
ZASTO? PITAJTE NATO FASISTE!!!
Podelite komentar
nikolas
ZASTO ? ZATO STO SU NATO FASISTI HTELI DA SRVANE BEOGRAD I UNISTE SRBIJU!!!
Podelite komentar
nikolas
ZLOCIN NATO FASISTA SE NESME ZABORAVITI!!!
Podelite komentar