Gde završava otpad u Srbiji? Znate li koliko godišnje proizvedemo smeća: Odgovorite na našu ANKETU

N. S.
N. S.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Većina otpada u Srbiji, iz našeg domaćinstva odlazi na deponiju. Međutim, često se dogodi da otpad ne završi tamo gde bi trebalo, a nažalost ima i dosta nesavesnih građana.

Često vidimo na omiljenim izletištima ogromne količine otpada koje ljudi ostave za sobom nakon dana provedenog u prirodi. U njoj nađu mir, spokoj i odmor, a zauzvrat joj ostave - smeće. Koliko god bilo postavljeno kontejnera za odlaganje otpada, on ipak završi tamo gde ne bi trebalo.

U Srbiji ima mnogo divljih deponija koje ugrožavaju našu životnu sredinu. Podaci sa sajta Agencije za zaštitu životne sredine kažu da komunalnih deponija u Srbiji ima nešto više ood 160. Da li možete onda da pretpostavite koliko ima divljih deponija u našoj zemlji.

Prosečna srpska porodica godišnje proizvede čak tonu otpada koji završava na deponiji gde se odlaže, razvrstava i reciklira.

Divcibare, deponija Foto: Citalac Telegrafa

Neadekvatno upravljanje otpadom predstavlja ogroman ekološki i zdravstveni problem za sve stanovnike Srbije. Poseban problem predstavlja i činjenica da se čak i na velikoj većini komunalnih deponija ne vrši prikupljanje i prečišćavanje procednih voda, kao ni bilo kakva vrsta obrade otpada.

Ministarstvo zaštite životne sredine aktovno radi na poboljšanju naših života i okolite, a  usvajanjem dva predloga zakona kojima se potvrđuje kreditni aranžman sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) i Francuskom agencijom za razvoj (AFD), biti omogućena dalja ulaganja od 150 miliona evra u izgradnju modernih regionalnih centara za upravljanje otpadom.

U toku su radovi na izgradnji najvećeg regionalnog centra u Srbiji Kalenić-Ub, gde će se tretirati otpad iz 15 lokalnih samouprava u kojima živi više od pola miliona građana, a u prethodne četiri godine zatvoreno i sanirano 11 nesanitarnih deponija, a u toku su radovi na zatvaranju još tri lokacije.

Kroz projekte Ministarstva zaštite životne sredine u prethodne četiri godine očišćeno je više od 1.000 divljih deponija.

Odgovorite na našu anketu.

(Telegraf.rs)

Video: Festival "Beogradsko proleće" u mts Dvorani

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ARS

    22. april 2025 | 16:08

    Jeste demagoško kontra pitanje a to je koliko se otpada reciklira ?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA