Veličanstvene slike iz Jerusalima: Srbin opisao kako su se tiskali u hramu, bilo je 500 naših ljudi

M. B.
M. B.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Vaskrs u Jerusalimu protekao je značajno drugačije nego prethodnih godina - na desetine hiljada hodočasnika moglo se videti na ulicama Svetog grada, a među njima bilo je bar pet stotina Srba, koji su došli na pokloničko putovanje zajedno sa brojnim sveštenstvom i monaštvom. Ratne strahote su popustile, što je vernicima otvorilo mogućnost putovanja, a ove godine posebno je velika gužva i zbog prisustva vernika drugih hrišćanskih vcrkava.

O veličanstvenoj atmosferi u Jerusalimu u za Telegraf svedoči Željko Rajić. Umoran od dugih šetnji i iscrpnih poseta svetim mestima kojima je Hristos hodao, ovaj umetnik iz Republike Srpske odvojio je vreme da čitaocima "Telegrafa" dočara trenutke svog boravka u Svetoj zemlji.

Kako je kazao, noć uoči Vaskrsa obeležile su ponoćne službe u najvećem Hramu Varskrsenja Hristovog. O službama govorimo u množini budući da se u ovom velikom, svetskom hramu, pod jednim krovom, ali u različitim odeljcima, okupljaju pripadnici različitih hrišćanskih veroispovesti. To, ističe, nije zajednička služba, već svako vrši svoju, ali toliko ljudi na jednom mestu stvorilo je veliku gužvu.

Dok je mešanje crkvenih zvona i zvuka orgulja moglo da se protumači i kao detalj koji spaja, mnogim vernicima koji su bili predani molitvi po pravoslavnom običaju to ipak nije godilo, priča naš sagovornik.

"U 12 sati je počelo jutrenje i u nastavku je usledila liturgija pravoslavne crkve, ali istovremeno su i katolici održavali svoju ponoćnu misu, tako da su se mogli čuti i zvuci zvona i orgulja, što nije čest slučaj. Hram je bio krcat, pretopostavljam da može da primi 10.000 ljudi. To je tolika gužva bila, neverovatna stiska", svedoči Željko.

On je sa grupom srpskih vernika odlučio da pođe u Manastir svetog Georgija, uprkos želji da se pričesti kraj Hristovog groba.

"Isto sam preporučio našim hodočasnicma iz Srbije i Republike Srpske kojima je takođe smetalo mešanje zvukova sa katoličkom misom. Otišli smo u Manastir Svetog Georgija gde su u dva časa po ponoći liturgiju služili srpski sveštenici, a sestre su pripremile vaskršnju trpezu", kazao nam je.

Sam dan Vaskrsa hodočasnici su dočekali već fizički umorni. Poslednje dane Velikog posta provodili su u putu po znamenitim mestima Jerusalima i okoline, odnosno svetinjama koje su vezane za život i stradanje Isusa Hrista.

Mnogi su i današnji dan iskoristili da vide ono što do sada nisu uspeli i polako se pripremaju za put kućama.

Kako je bilo u Hramu Hristovog Vaskrsenja na Veliku subotu, kada je sišao Blagodatni oganj, pročitajte u posebnom tekstu.

(Telegraf.rs)

Video: Blagodatni oganj i Vaskršnja liturgija u Jerusalimu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA