
Otac Borislav na Veliki petak poslao važnu poruku, tiče se podela: "Ovo što se dešava nije nimalo jednostavno"
Sveštenik Srpske pravoslavne crkve Borislav Petrić izjavio je danas, povodom obeležavanja Velikog petka - dana koji simbolizuje stradanje Isusa Hrista i njegovo raspeće na krstu na Golgoti, da je Hristovim rođenjem, stradanjem i vaskrsenjem došlo do konačnog izmirenja između Boga i čoveka, i istakao da je za svakog pojedinca najbitnije da ima mir sa Bogom, za koji je neophodno imati mir sa samim sobom i ljudima oko sebe.
"Društveni tokovi koji su oko nas nisu nimalo jednostavni, ali nama nije strano biti u takvim događajima. Crkva Hristova i naša Svetosavska crkva je tu da uvek poziva na saosećanje za drugog, odgovornosti za drugog i ljubavi za drugog. Ako tako budemo posmatrali stvari, prevazići ćemo i ove trenutke", poručio je on za Tanjug.
Petrić je rekao da pomirenje nije samo društveni cilj, već cilj svakog pojedinca kako bismo svi zajedno živeli u miru sa samim sobom i sa drugima, i imali unutrašnji mir koji dolazi iz radosti vaskrsenja, odnosno mir jer smo pobedili smrt.
Kako je naveo, danas je najtužniji dan zato što je stradao Gospod, odnosno dan kada je prvi put čovečanstvo sudilo Bogu, umesto da bude obrnuto.
Iako je taj sud nepravedan, težak, bolan po sve nas, Petrić je poručio da je veoma važno da svi danas osete silu stradanja Hristovog, da dožive te muke koje je on doživeo i pokušaju na neki način današnjim danom, smirenjem, tihovanjem, ne bežeći od svojih bližnjih, da budu na tom putu stradanja kako bi zajedno došli do Vaskrsenja koje će biti u nedelju.
"Da se samo danas ovo dogodilo, onda ovo ne bi bio samo najtužniji dan, već i poslednji dan za čoveka. Mi, hrišćani, znamo da iza stradanja stoji vaskrsenje i zato imamo taj osećaj krstovaskrsne tuge i radosti. To je lepa grčka reče koja znači radosna tuga ili tužna radost, to je ono što mi danas osećamo", izjavio je sveštenik.
Na pitanje sa kakvim se izazovima suočava hrišćanska zajednica poslenjih nekoliko meseci, Petrić je rekao da se ta zajednica suočava sa društvenim izazovima koje sveštenici najviše osećaju s obzirom na to da ulaze u mnoge domove zbog slave i Uskrsa, kada vide da koliko ima ljudi u domu, toliko ima i mišljenja.
Uloga sveštenoslužitelja i crkve Hristove je da osvesti svakom čoveku želju radosti za drugoga, osećaj blizine prema drugome i osećaj suživota sa drugima, objasnio je Petrić i dodao da u tom smislu ne bi trebalo da bude problema u prevazilaženju svega što se događa u društvu.
"Našem društvu nisu strane podele, ali ono što jeste strano je da priđemo Bogu u potpunosti i da od Boga tražimo rešenje za sve naše probleme. Iz tog ugla gledanja ćemo videti da i taj koji drugačije misli ne mora da nam bude neprijatelj, već može da nam bude i dalje brat, kolega, komšija, srodnik, prijatelj", poručio je on.
Petrić smatra da svaka strana želi najbolje sebi i društvu, zbog čega zaključuje da je neophodno gajiti kulturu dijaloga i kulturu smirenja.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Đokić: Ovo krivično delo se stavlja na teret meni i članovima akademske zajednice
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.