
Kažu da je Sofija najlepše ime, ali da li je i najčešće: Jedno staro srpsko ipak je odnelo prevagu
Svako vreme nosi neke trendove kako u modi tako i po pitanju drugoh stvari. U te sruge stvari spadaju i imena. I kao što su nekad, recimo osamdesetih godina bile vrlo česte Marije ili Milice, odnosno dečaci po imenu Nikola ili Marko, poslednjih pa makar 10-15 godina česte su Tare ili Mie, odnosno Relja ili Viktor. Ipak, po strani ostavimo lična zapažanja, zvanična statistika otkriće nam kako tačno stvari stoje.
Naime, prema podacima u publikaciji "Popis za početnike", iza koga stoji Republički zavod za statistiku, najčešća imena dece rođene u Srbiji u periodu od 2011. do 2022. godine bila su Jelena i Dragan. Jelena je u periodu od čak 10 godina bilo najčešće žensko ime, iako Sofija slovi za najlepše.
Devojčice su po rođenju najčešće dobijale imena: Dunja, Sofija, Milica, Sara, Nikolina, Lena, Teodora, Anđela, Maša i Nađa.
S druge strane, mešu dečacima je naviše onih koji se zovu: Luka, Lazar, Stefan, Nikola, Aleksa, Vuk, Filip, Mihajlo, Pavle i Vasilije.
Dakle, interesantno je da, uprkos novijim tenedencijama, Milica ostaje lepo i svevremensko ime, baš kao i Nikola.
Kod prezimena već ima manje "iznenađenja" ona koja su "dominirala" od 2011. do 2022. godine ujedno su i nekako oduvek, čini se, bila najzastupljenija.
To su: Jovanović, Petrović, Nikolić, Marković i Đorđević.
(Telegraf.rs)
Video: Šta Ana dobija ako se razvede od Bastijana
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Uki
Nevena je lepo ime
Podelite komentar