Koliko košta svećenje vodice za Uskrs: Zvanična tarifa ne postoji, a evo koliko novca se obično daje

D. G.
D. G.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 9

U susret najvećem i najradosnijem hrišćanskom prazniku sveštenici u šabačkom kraju posećuju vernike i obavljaju svećenje uskršnje vodice. Ovaj običaj, prema rečima sveštenika koji je insistirao da ostane anoniman pošto nema saglasnost da govori za medije, upražnjava najveći broj vernika i retko koji domaćin "ne prima" sveštenika pred Uskrs.

O tarifi za svećenje vodice, kao i cenama ostalih usluga sveštenika, često se vode polemike. Neko misli da nepristojno skupo naplaćujuju svoje usluge, drugi se ne žale, a ima i onih, istina manje, koji sami svešteniku daju sumu koja odskače od uobičajene koja ove godine iznosi 2.000 dinara.

"Za svećenje uskršnje vodice ne postoji tarifa. Naš interni dogovor je da domaćinu naplatimo 2.000 dinara ako pita koliko košta. U nekom slučaju bude i 1500 dinara jer poznajem ekonomsku situaciju u kući u koju sam ušao. U redu je i da domaćin ostavi koliko je u mogućnosti"  kazao je naš sagovornik i dodao kako se dešavalo da obred uopšte ne naplati kao i da pojedini domaćini budu veoma darežljivi pa časte i sa 50 evra.

Kada sveštenici krenu da svete vodicu među vernicima se brzo pročuje kolika je nezvanična "tarifa", pa većina u skladu sa tim ranije za sveštenika odvoji 2.000 dinara.

"Moj sveštenik nikada, ni za krsnu slavu ni za Uskrs, nije rekao fiksno koliko košta svećenje vodice. Kaže "ne treba ništa", ali ne bih dopustio da izađa iz kuće da mu ne platim. Čuo sam od komšija da se ne ljuti koliko god mu se para ostavi" kaže jedan Šapčanin.

U ovom kraju se prepričava anegoda o svešteniku koji je domaćinu na pitanje "Koliko košta" odgovorio"Što više daš, manje ćeš da se stidiš". To se, kaže naš sagovornik, možda i dogodilo i rečeno je više u šali, ali je moguće da je mnogima na pameti kada potežu novčanik da se ne osramote pred sveštenikom.

"U narodu ima različitih mišljenja, pa i takvih da na brzinu zgrnemo velike pare. U svakom slučaju treba da se ponašamo tako da razumemo i poštujemo jedni druge" rekao je sveštenik.

(Telegraf.rs)

Video: Čime su se bavili ljudi koji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boža zemunac

    16. april 2025 | 09:02

    Pripadam Bogorodičinoj crkvi u Zemunu. Kod mene su dolazili sveštenici otac Jovan,otac Božo, otac Duško, otac Boris....i još mnogi drugi. Nikada mi nisu rekli cenu i koliko treba da dam para.To mi se isto dešavalo i na krštenjima i sahranama.

  • Siniša

    16. april 2025 | 19:57

    @Srba Zašto tvrdiš da čovek laže? I ja živim u Zemunu. Kada mi je baka preminula sveštenik je kategorično odbijao da primi novac. Rekao je: "Znam koliko je teško porodici kada neko umre. Pogrebne usluge, grobno mesto, daća.. Samo još fali da vam ja stajem na muku. Nikad ne uzimam nivac za sahrane. Biće veselja, krštenja, svadbi, pa tada, kada su lepi događaji, tada shodno svojim mogućnostima, ostavite prilog na ikoni". Znam da neki imaju tarife, da su surovi, ali znam i dosta ovako lepih primera.

  • Vesna

    16. april 2025 | 18:06

    Nas parohijski sveštenik u maloj crkvi sv Save ,nikada nije tražio ni dinar,ni za opelo ,ni za krštenje a kamoli za osvećenje .Uvek je obrnuto.Nece da primi ,pa damo prilog crkvi.Verujem da ima i drugačijih primera ,ali ja iznosim svoje iskustvo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA