
Mirko je osetio golicanje u nosu, a onda je usledila snažna glavobolja! Ovaj problem se sada javlja i kod dece
"Sve je počelo u subotu, i to naizgled bezazlenim golicanjem u nosu. Posle par sati shvatio sam da mi je grlo suvo, i da ni dve čaše vode ne mogu to da isprave. Već u subotu uveče shvatio sam da sam gotov", priča za Telegraf.rs Mirko Petrović (43) iz Beograda o virusu koji u poslednje vreme "kosi" ljude, ali i decu. Osećaj bola u zglobovima kao i glavobolja bili su propratni simptomi.
Nedeljno jutro, kako objašnjava naš sagovornil, donelo je bol u zglobovima, jezivu glavobolju, potpuno zapušen nos i osećaj nemoći. Iako se u početku oslonio na odmor, tečnost i lekove, virus nije jenjavao sve do četvrtog dana.
- "Naoružao" sam se maramicama, tabletama i napicima, i taj dan sam uglavnom prespavao. Ponedeljak je bio nešto bolji, ali glavobolja je i dalje bila tu, a počeo sam i ozbiljno da kašljem. Malo me je iznenadio iznenadan i jak bol u levom zglobu noge, ali to je prošlo posle 15-ak minuta - priča Mirko.
Danas se, kako kaže, bolje oseća u odnosu na juče, a nada se da je danas i poslednji dan da uzima lekove.
- Utorak je, evo, bolji od ponedeljka, ali i dalje nisam "100%" dobro. Nadam se da je ovo i poslednji dan da uzimam aspirine i ostala pomagala. Nimalo prijatno iskustvo sa ovim virusom - istakao je Mirko.
Virus kod dece
Pored odraslih ni deca nisu bila pošteđena ovog virusa, pedijatar dr Saša Milićević objasnio je u podcastu Zdravo sa Ivanom, u kojim situacijama treba snižavati temperaturu kod dece, a kada je bolje dopustiti telu da se samo izbori s infekcijom.
Temperatura se najčešće javlja usled virusnih infekcija poput prehlade, gripa, virusne upale grla ili stomačnih virusa. Ređe, ali ozbiljnije, su bakterijske infekcije – upala uha, urinarna infekcija, angina, ili pneumonija.
Blago povišena temperatura (do 38°C) može se javiti i pri nicanju zuba. Takođe, kod male dece, naročito beba, do skoka temperature može doći zbog pregrevanja – ako su previše utopljena ili borave u toplom prostoru.
"Ranije smo mogli da predvidimo kada je koja virusna sezona, sada su virusi prisutni tokom cele godine", istakao je dr Milićević. u podcastu Zdravo sa Ivanom.
Deca koja idu u vrtić posebno su podložna infekcijama jer im pasivni imunitet, stečen dojenjem, u tom periodu prestaje da deluje.
Ako je dete bolesno, treba ga izdvojiti iz kolektiva. Tri dana često nije dovoljno da se spreči širenje zaraze. Dete može izgledati zdravo, ali i dalje biti kliconoša – upozorava dr Milićević.
Kad treba biti na oprezu?
Roditelje najviše plaši povišena temperatura, ali panika nije uvek opravdana. Na primer, temperatura do 38,5°C kod beba često je posledica nicanja zubića, naročito nakon šestog meseca.
"Ipak, to ne znači da treba olako shvatiti povišenu temperaturu. Važno je isključiti ozbiljnije uzroke, poput urinarne infekcije", dodaje on.
Šta je fras i kako ga prepoznati?
Fras, odnosno febrilne konvulzije, predstavljaju grčeve koji se javljaju kod dece između 6 meseci i 5 godina, usled naglog porasta telesne temperature.
Simptomi frasa:
Gubitak svesti
Grčenje mišića
Prevrnute oči
Plavičasta boja usana ili lica
Dete ne reaguje na dozivanje
U takvim situacijama važno je ostati pribran i što pre potražiti medicinsku pomoć.
Najnoviji podaci "Batuta" pokazuju da su oboljenja slična gripu i dalje prisutna i čak ih je početkom aprila bilo neznatno više u odnosu na poslednju dekadu marta. I dalje je najviše obolelih među decom do 4 godine, a zatim u uzrasnoj grupi od 5 do 14 godina. S druge strane, respiratorne infekcije su u padu.
(Telegraf.rs)
Video: Decu ne treba previše utopljavati: Pedijatar objašnjava kako prepoznati fras i reagovati na vreme
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.