
Decu ne treba previše utopljavati: Pedijatar objašnjava kako prepoznati fras i šta predstavlja alarm za uzbunu
Stomačni virus, varičele, respiratorni virusi, trenutno haraju među decom. Kako i na koji način treba pristupiti lečenju, odgovore daje pedijatar dr Saša Milićević, koji je gost podcasta Zdravo sa Ivanom. Kako pedijatar objašnjava, kod dece treba posebno biti oprezan kada se javi povišena temperatura.
Dr Milićević objasnio je gde roditelji greše, kada je treba snižavati a kada bi trebalo dozvoliti da se organizam sam izbori sa povišenom temperaturom.
- Temperatura se može javiti zbog neke virusne infekcije. To može biti prehlade, grip, virusne upale grla, stomačni virusi, zatim tu su bakterijske infekcije, one su ređe od virusnih, ali ozbiljnije. Na primer: upala uha, urinarne infekcije, angina, pneumonija. Takođe, zubići, kod neke dece nicanje zuba može izazvati blago povišenu temperaturu, ali obično ne višu od 38°C. Pregrevanje dalje, kod male dece, naročito beba, može doći do povišene temperature ako su previše utopljena ili borave u pretoplom prostoru, objasnio je pedijatar u podcastu Zdravo sa Ivanom.
Kako je istakao, ranije se otprilike znalo kada je sezona određenog virusa koji je u cirkulaciji, a sada toga gotovo da nema.
Deca se u vrtiću najčešće zaražavaju
Deca koja idu u vrtić nekako su najosetljivija zato što u tom periodu imunitet koji su stekli u periodu dojenja, taj pasivni imunitet prestaje da deluje, kaže pedijatar Milićević.
- Važno je da, ako je dete bolesno, da ga roditelji izdvoje iz kolektiva. Tri dana nekad nije dovoljno da se spreči širenje klica. Dete može čak i da prebrodi infekciju, ali će ostati jedno vreme kliconoša. I taj mali pacijent koji posle tri dana dođe u vrtić, on će to proširiti dalje. A da ne pričamo ako je u pitanju infektivna bolest, kaže dr Milićević.
Povišena temperatura
Roditelje plaši povišena temperatura kod dece, te odmah alarmiraju lekara. Ipak, iako je mera opreza veoma važna, nekad nema mesta panici, osim ako je dete sklono frasu.
- Temperatura kod bebe može se javiti iz više razloga. U jednom značajnom procentu to je zbog zubića, posle šestog meseca, kad počinju da rastu zubići. Obično ide do 38,5. I to je normalno. Ali to ne sme da nas zavara, a ni roditelje, da se provuče neka infekcija. Lekar to zna, kada su zubići, desni su otekle, zubi rastu, ali može biti i neki drugo razlog, kao što je recimo urinarna infekcija kod beba, kaže dr Milićević.
Kako prepoznati fras?
Fras (febrilne konvulzije) je napad grčeva koji se javlja kod male dece (obično između 6 meseci i 5 godina) kao reakcija na nagli porast telesne temperature.
Glavni simptomi frasa:
1. Gubitak svesti
2. Grčenje mišića
3. Prevrnute oči
4. Plavkasta boja usana ili lica
5. Ne reaguje na pozive
Najnoviju epizodu podcasta Zdravo sa Ivanom, možete pogledati u videu sa početka teksta.
(Telegraf.rs)
Video: Sve o plodnosti i sterilitetu, koliko nas odlaganje materinstva izlaže ririku, dr Stevan Milatović
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.