Vlada Srbije donela Uredbu o uslovima i načinu izvoza matičnih ćelija: Ovo su svi detalji

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Vlada Srbije donela je Uredbu o uslovima i načinu izvoza matičnih ćelija iz krvi pupčanika na zahtev pacijenta, radi skladištenja u inostranoj banci ljudskih ćelija i tkiva do formiranja takve banke u Srbiji, a u skladu sa propisima koji uređuju oblast biomedicine.

Kako je objavljeno u Službenom glasniku, na izvoz matičnih ćelija iz krvi pupčanika na zahtev pacijenta radi skladištenja u inostranoj banci ljudskih ćelija i tkiva primenjuju se i propisi kojima se uređuje spoljnotrgovinsko poslovanje.

U Uredbi je navedeno da zahtev za davanje dozvole za izvoz matičnih ćelija iz krvi pupčanika može podneti trudnica koja u Srbiji namerava da zatraži pružanje zdravstvene usluge prikupljanje krvi iz pupčanika radi skladištenja u inostranoj banci ljudskih ćelija i tkiva, a zahtev se podnosi Ministarstvu zdravlja - Upravi za biomedicinu.

Zahtev se može podneti neposredno ili preko pravnog lica koje je ovlašćeni zastupnik inostrane banke ljudskih ćelija i tkiva u Srbiji preko koga podnosilac zahteva namerava da izveze matične ćelije iz krvi pupčanika.

Ako je podnosilac zahteva u braku ili je u vanbračnoj zajednici, za podnošenje zahteva potrebna je saglasnost supružnika, odnosno vanbračnog partnera.

Sva dokumentacija se dostavlja u originalu ili overenoj kopiji.

Direktor Uprave za biomedicinu daje dozvolu za svaki pojedinačni slučaj izvoza matičnih ćelija iz krvi pupčanika ako postoji razlog koji opravdava izvoz i skladištenje u inostranoj banci ljudskih ćelija i tkiva i ta dozvola važi četiri meseca od dana izdavanja.

Izvoznik je dužan da Upravi za biomedicinu dostavi dokaz o izvozu najkasnije u roku od 15 dana od njegove realizacije.

U Uredbi je navedeno i da prikupljanju krvi iz pupčanika može se pristupiti tek nakon dobijene dozvole, kao i da se krv iz pupčanika ne sme prikupljati ako je trudnoća manja od 34. nedelje.

Prikupljanju krvi iz pupčanika ne može se pristupiti pre nego što trudnica da svoj pismeni pristanak koji sadrži i izjavu trudnice o izabranoj metodi prikupljanja krvi iz pupčanika, odnosno in utero ili posle odstranjivanja placente.

Pismeni pristanak trudnice o bilo kom pitanju koje je vezano za postupak prikupljanja krvi iz pupčanika ne sme se uzimati u toku samog porođaja, kao ni kada je trudnica pod dejstvom analgetika ili neposredno po buđenju iz anestezije.

Navedeno je i da doktor medicine - specijalista ginekologije i akušerstva ne sme na bilo koji način da utiče na odluku trudnice, odnosno budućih roditelja u kojoj će od postojećih inostranih banka ljudskih ćelija i tkiva skladištiti matične ćelije iz krvi pupčanika.

Uredba zabranjuje da zdravstvene ustanove i zaposleni u zdravstvenim ustanovama u kojima se obavalja porođaj, odnosno u kojima se prikuplja krv iz pupčanika, oglašavaju, promovišu i reklamiraju usluge bilo koje inostrane banke ljudskih ćelija i tkiva.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Vučić: "Ovo je 5 zahteva od kojih nikada nećemo odustati"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA