
Poverenica: Bezbedno okruženje za trudnice i porodilje suštinsko je pitanje ravnopravnosti žena
Svako društvo mora da stvori podsticajno i bezbedno okruženje za žene i da im obezbedi najviše standarde i human tretman tokom trudnoće i porođaja. To nije samo pitanje zdravlja i kvaliteta života, već i suštinsko pitanje ravnopravnosti žena. U celom regionu prisutni su slučajevi neadekvatnog ili nehumanog tretmana žena tokom trudnoće i porođaja, zato je odgovornost na institucijama sistema i zdravstvenim radnicima, ali i na svima nama kao pojedincima, da se ovaj problem sistemski iskoreni, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković učestvujući u Podgorici na regionalnoj konferenciji "Rodni aspekt medicinske etike: primer akušerskog nasilja".
Janković je navela da se poslednjih godina žene sve više odlučuju da progovore o degradirajućem postupanju tokom trudnoće i porođaja. Ona je podsetila da je institucija Poverenika tokom proteklih godina ukazivala da se svaki slučaj povrede prava mora shvatiti ozbiljno, jer nijedna žena ne sme da trpi bilo koji oblik verbalnog ili fizičkog nasilja i bude stavljena u položaj nedostojan ljudskog bića tokom tog vrlo emotivnog i intenzivnog životnog perioda.
Nakon brojnih obraćanja građanki tokom prošle godine, uputili smo i preporuku mera svim ginekološko-akušerskim klinikama i Ministarstvu zdravlja da je, pored adekvatnih prostornih uslova, neophodno imati konstantnu edukaciju medicinskog osoblja, od radnika na prijemu do lekara i babice, i to ne samo sa aspekta zdravstvene zaštite, već i sa aspekta ostvarivanja svih ljudskih prava. Ohrabruje povratna informacija koju smo dobili od građanki o poboljšanom tretmanu u mnogim klinikama, istakla je Janković.
Na ovaj problem, dodala je poverenica, intenzivno su ukazivale i organizacije civilnog društva, kao što su Beogradski centar za ljudska prava, Pravni skener i uticajni pojedinci zahvaljujući kojima je ova tema imala i značajno mesto u medijima, kao i istraživanje UNFPA "Iskustva žena u porodilištima u Srbiji tokom i nakon pandemije Kovida-19".
Na konferenciji u organizaciji SPES-a predstavljeno je istraživanje o akušerskom nasilju u Crnoj Gori, a u uvodnom delu su govorile načelnica Odeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Biljana Pejović, ekspertkinja za rodnu ravnopravnost u ime SPES-a Nada Drobnjak i državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja Crne Gore Mirjana Vlahović Andrijašević. Iskustva u oblasti reproduktivnih prava, medicinske etike i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja u zdravstvenom sistemu razmenili su i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske Višnja Ljubičić, direktorka Agencije za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine Samra Filipović-Hadžiabdić, kao i specijalisti iz oblasti ginekologije i akušerstva i predstavnici civilnog sektora.
(Telegraf.rs)
Video: Policija poslala pregovarača da priča sa čovekom koji preti samoubistvom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.