Prelep prizor iz Šapca, građani oduševljeni: "Više od 3 decenije pratim njihov dolazak u naš grad i evo..."

A. N.
A. N.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Dvadesetak dana kasnije, nego prethodnih godina, u Šabac su se sa dalekog puta vratile rode. Na području tog grada ima, prema poslednjem popisu, 18 gnezda, a jedno od najstarijih je na odžaku stare kotlarnice.

Svoje gnezdo svile su pored dve obrazovne ustanove. Osim učenika i studenata, njihovom povratku u grad raduju se i Šapčani koji žive u okolnim zgradama.

 

"Već više od tri decenije pratim dolazak roda u naš grad i evo, ove godine su stigle kasnije nego ikada. Obično dođu polovinom marta, ove godine smo ih sačekali početkom aprila. Biće tu kod nas negde do polovine avgusta, za to vreme će dobiti mlade, naučiti ih da lete i onda otići u toplije krajeve, da raduju neku drugu decu i neke druge odrasle ljude. Radujemo se dolasku roda jer znamo da su one simbol sreće, prosperiteta, roditeljstva, plodnosti, i u svim jezicima, reč roda je povezana sa imenom majka, u našem jeziku, reč roda potiče od crkvenoslovenskog jerodij, što znači majka-ljubav", objašnjava Jelena Podgorac Jovanović iz Šapca.

Rode su, između ostalog, i dobri čistači prirode, hrane se insektima, gmizamcima, vodozemcima.

Kristina Milošević, koordinatorka popisa belih roda kaže da njih možemo uočiti najpre na nekim vlažnim livadama, duž nekih kanala, ili duž reka.

"To su uglavnom mesta gde one nalaze hranu i zbog toga su najbrojnije u ovom delu gde su u okolini velikih reka kao što su Sava, Dunav i Tisa. Prošle godine je rađen međunarodni popis belih roda, i tom prilikom je izbrojana 1927 gnezdećih parova koji se nalaze u našoj zemlji, od toga su 202 gnezda bila prazna, na žalost, ali, ostale su sve bile aktivne, i imamo preko 4500 mladunaca", ističe Kristina. Dodaje da društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije u saradnji sa Elektrodistribucijom Srbije sprovodi jedan deo projekta gde je obezbeđeno 900 platformi.

"Cilj ovog jeste da se prvo obezbede gnezda koja su najugrožavajuća, odnosno koja se nalaze na banderama i kojima preti opasnost da padnu i usmrte ove ptice, a zatim i da se poveća brojnost ovih ptica i ono što je značajno naglasiti jeste da je ova ptica strogo zaštićena vrsta i da je svako ubijanje, hvatanje, zlostavljanje ili kupljenje njihovih jaja strogo kažnjivo zakonom", navodi Kristina Milošević.

Za rode su vezani mnogi mitovi i narodne priče. Između ostalih, i Andersen u svojim bajkama spominje decu koju donose rode. Pretpostavlja se zbog toga što ove selice na jugu ostaju devet meseci. Od kada su sletele u Šabac, grad je bogatiji za 13 dečaka i 8 devojčica.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Katastrofa preti planeti: Moglo bi da strada 300.000 ljudi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA