Opasni incidenti sa vazdušnim oružjem: Gde su crvene linije i kako deca postaju žrtve

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Dečak je iz puške ranjen u leđa u Obrenovcu dok se igrao sa drugom, javili su mediji. Lovački savez Srbije je, međutim, saopštio da nije reč o lovačkoj, već o ručno napravljenoj vazdušnoj puški. Ručno pravljena ili ne, ovo nije prvi incident u Srbiji sa vazdušnim oružjem. Policija je pušku poslala na veštačenje.

Rekreativci i sportisti, u streljanama, pucaju iz vazdušnog oružja, koje se puni dijabolama, a ne barutnim mecima. Na liniji za gađanje, bez izuzetka, poštuju se sva pravila, a pre svih da se oružje nikada ne okreće ka čoveku.

Vlasnik streljane Dalibor Fatić ističe da se u njihovom klubu pre početka gađanja uče pravila ponašanja sa oružjem, odnosno mere opreza.

- Imamo dva pravila koja svi moraju da poštuju. Prvo, da prst nikada ne sme biti na obaraču dok se oružje ne uperi u pravcu mete, i drugo, da ceva uvek mora biti okrenuta ka plafonu, ka meti ili ka podu. Ne ulazimo u to da li je oružje puno ili prazno - ističe Fatić.

Od igre do ranjavanja

Pravila, takođe, važe i van streljane - uvek treba imati na umu da, iako je vazdušno, oružje je oružje. Puške mogu da se kupe u slobodnoj prodaji uz pokazivanje lične karte, što se MUP-u ne prijavljuje.

- Sve puške su D kategorije, što znači da energija zrna ne prelazi sedam džula, odnosno brzina zrna pri izlasku iz cevi ne sme biti veća od 200 metara u sekundi. Neodgovornim rukovanjem možete nekog da povredite. Ne možete da ubijete, ali mogućnost povređivanja postoji - objašnjava Fatić.

Na pitanje kakve povrede mogu da nastanu, Fatić ističe da uglavnom zrno završi ispod kože, što se vadi hirurški, odnosno dešavaju se lakše povrede.

U Obrenovcu pre nekoliko dana, dvojica maloletnih dečaka igrala su se ručno pravljenom vazdušnom puškom. Jedan od njih je tom prilikom ranjen.

"Rupe" u zakonu i plašenje životinja

Puška je prosleđena na veštačenje, nakon čega će reagovati tužilaštvo. Reč je o krivičnom delu i čeka se kvalifikacija.

Ranka Jović iz Uprave za upravne poslove Policijske uprave za grad Beograd, gostujući u Beogradskoj hronici, rekla je da kontrolišu prodaju vazdušnog oružja svih kategorija, ističući da je namenjeno pre svega streljačkim sportovima.

- Vazdušno oružje nije igračka i ne treba da se koristi za gađanje ili plašenje životinja. Namenjeno je za rekreaciju, postoji dosta prateće opreme za bezbednost - kaže Jovićeva, koja napominje da su uglavnom najdisciplinovaniji građani vlasnici oružja, odnosno sportski strelci i lovci.

Instruktor za bezbedno rukovanje oružjem Ivan Urošević ističe da je zakon propisano gde, ko i kako oružje može da se nabavi i koristi, ali da nije bio jasan u vezi sa korišćenjem vazdušnog oružja na otvorenim površinama, poput seoskih sredina.

- Problem je kada se ljudima kaže da oružje nije smrtonosno, poput vazdušnog, smatraju da je bezbedno. Iako nije smrtonosno, veoma je opasno i može da dovede do teških povreda ako se njim nestručno koristi - navodi Urošević.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju raspravu o novoj vladi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA