Žigmanov: Kamenčić koji dolazi iz romske zajednice izuzetno važan u multikulturalnom mozaiku Srbije

M. B.
M. B.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

"Romi i danas imaju probleme u svakodnevnom životu, a 8. april je dobra prilika da se o tome priča", rekao je danas na Međunarodni dan Roma, Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u tehničkoj Vladi. Na skupu "O Romima sa Romima" održanom u Narodnoj skupštini Republike Srbije ministar je ukazao da je tokom prethodnih godina urađeno dosta na unapređenju njihovog položaja što je direktno povezano sa činjenicom da se politike više ne kreiraju za Rome, već sa Romima.

- Ovo je prilika da ukažemo na važnost romske kulture i zajednice, na njihovu istoriju i doprinose koje su davali za društveni razvoj u Srbiji. Moramo da ukažemo na činjenicu da je u multikulturalnom mozaiku Srbije da je kamenčić koji dolazi iz romske zajednice izuzetno važan - istakao je Žigmanov.

Naglasivši da Vlada Srbije ima svoje strateške dokumente koje posvećeno primenjuje, on je, kad je reč o obrazovanju, kazao da više od 70 odsto romske dece pohađa predškolsko obrazovanje.

- Više od 85 odsto njih upisuje osnovnu školu, a više od 70 odsto je završava. To je po nekoliko desetina postotaka više u odnosu na raniji period - ukazao je Tomislav Žigmanov.

To što Romi u sve većem broju upisuju više škole i fakultete, Žigmanov, između ostalog, pripisuje dobro osmiškjenoj politici Ministarstva prosvete u prethodnoj deceniji.

Svetski dan Roma Foto: M.B

Na skupu u Narodnoj skupštini govorio je i Dalibor Nakić, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, koji jeporučio da ta institucija želi da aktivno učestvuje i donosi odluke o onim temama koje su značajne za Rome.

- Niko ne može da zna probleme i potrebe romske zajednice od nas samih - istakao je Nakić.

Što se tiče oblasti obrazovanja, on je sa zadovoljstvom konstatovao da je u prethodnoj deceniji primetan osetan napredak, a to direktno za posledicu ima sve većem potencijalu romske zajednice da se aktivno uključi u proces integracije Roma na svim nivoima.

Ono na čemu, po Nakićevom mišljenju, mora još dosta da se radi jeste sama integracija Roma u društvu, u smislu edukacije, stanovanja, zapošljavanja, zdravstvene i socijalne zaštite i sprečavanja diskriminacije. Sve to je važno, ukazao je on, da bi se položaj Roma izjednačio sa položajem svih ostalih građana.

Da su, pak, Romi ravnopravni sa ostalim građanima i dragoceni deo našeg društva, smatra Predrag Rajić, savetnik predsednika Vlade Srbije.

Konstatujući da je od 2000. godine na ovamo bilo aktivnosti na poboljšanju položaja Roma, on je, ipak, naglasio, da su suštinski koraci načinjeni tek od 2012. godine. Od tada je, smatra on, pravac delovanja institucija po ovom pitanju - jasniji i dublji.

Nije poenta, rekao je Rajić, da predstavnici Roma dobiju poneku funkciju negde, već da se permanetno radi na podizanju svesti da je važno da ti ljuudi imaju jednake uslove i šanse u životu i radu.

- Vi ste dovoljno pametni i sposobni da te šanse iskoristite - poručio je velikom broju prisutnih Roma savetnik i dodao da "mi njih gledamo kao braću i sestre".

On je naglasio da je srpska kultura danas nezamisliva bez Roma i romska bez naše.

- Borimo se za vas i vaša prava kao za sebe - rekao je Rajić.

Prisutnima se obratio i Emanuele Žiofre, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji. Osmi april, smatra on, treba da bude posvećen slavlju, kulturi i istoriji romskog naroda. Međutim, valja ga, po njegovom mišljenju, i iskoristiti za razmišljanje o izazovima sa kojima se oni i dalje suočavaju.

- Moramo da osiguramo da svi građani, bez obzira na njihovo poreklo, imaju priliku da žive dostojanstveno i jednako. Verujemo u Evropu u kojoj svaki građanin, bez obzira na etničko poreklo ili društveni status, može da pristupi mogućnostima koje zaslužuje - istakao je "ambasador" EU.

Žiofre ne poriče da je romska zajednica jedna od najugroženijih grupa u društvu, gde je diskriminacija vrlo prisutna. ističeda je Unija toga veoma svesna.

On je ukazao da je po pitanju poboljšanja položaja Roma bitno raditi na jačanju prava i pravde, kao i na rušenju barijera, te borbi protiv isključivanja i diskriminacije.

- Osiguravajući jednak pristup obrazovanju, zapošljavanju, stanovanju i zdravstvu - rekao je Žiofre.

Pohvalivši Srbiju da je u prethodnih 5-6 godina napravila značajan korak napred u svojoj posvećenosti inkluziji Roma, obavezavši se da će ispuniti ciljeve postavljene u Poznanjskoj deklaraciji kao deo Berlinskog procesa, on je poručio da će Unija na sve načine nastaviti da pruža podršku tim ljudima, uključujući i finansijsku.

Svetski dan Roma Foto: M.B

Na skupu je reč uzeo i Nikola Selaković, ministar kulture u tehničkoj Vladi, rekavši da je Srbija Romima matična država i zbog kulture, ne samo zbog istaknutih Roma koji su dali doprinos u kulturi, već i zbog toga što su Romi kao narod mnogim stvaraocima u srpskoj kulturi poslužili kao neiscrpno nadahnuće.

- O Romima su i Srbi pevali pesme, slikali fantastične slike i snimali nestvarno dobre filmove - ukazao je Selaković.

Da je jedan od ključnih koraka u unapređivanju položaja Roma izrada Nacrta Zakona o Fondu za ekonomsko unapređivanje položaja Roma u Srbiji, smatra Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u tehničkoj Vladi.

- Cilj je da se podrži ekonomsko osnaživanje Roma kroz finansiranje projekata koji podstiču zapošljavanje, preduzetništvo i obrazovanje - poručio je Starović.

Inače, u Srbiji, prema poslednjem popisu stanovništva iz 2022. godine, živi 131.936 pripadnika romske nacionalne manjine, dok na području Evrope živi njih između 10 i 12 miliona.

Podsetimo, Međunarodni dan Roma je kao praznik ustanovljen 1990. u gradu Serock u Poljskoj, u znak sećanja na Prvi svetski kongres Roma koji je održan u Čelsfildu kod Londona od 7. do 12. aprila 1971.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Primopredaja dužnosti u ministarstvu prosvete

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA