
Ministarstvo: Potreban kontinuiran rad na unapređenju položaja Roma
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog čestitalo je danas predsedniku Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Daliboru Nakiću i pripadnicima romske nacionalne zajednice u Srbiji njihov praznik, 8. april – Međunarodni dan Roma.
Ovaj dan je prilika da se podsetimo na kulturu, tradiciju i doprinos Roma našem društvu, ali i na potrebu za kontinuiranim radom na unapređenju njihovog položaja, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Međunarodni dan Roma obeležava se svakog 8. aprila od 1990. godine, u čast Prvog svetskog kongresa Roma koji je održan 1971. godine u Londonu. Na tom istorijskom skupu, predstavnici romskih zajednica iz različitih zemalja usvojili su zajedničke simbole – romsku zastavu i himnu, i započeli proces međunarodnog povezivanja radi borbe za jednaka prava, inkluziju i dostojanstvo svoje zajednice. Ovaj datum predstavlja takođe i simbol borbe protiv diskriminacije i poziv na solidarnost.
Prema popisu stanovništva iz 2022. godine, u Srbiji živi 131.936 pripadnika romske nacionalne manjine, iako se procenjuje da je ukupan broj Roma u zemlji daleko veći. Romi su široko disperzivna zajednica, a najveći broj ih živi u Beogradu i AP Vojvodina, naročito u Južnobanatskom okrugu, kao i u delovima centralne Srbije – u Nišu, Kragujevcu, Boru, Zaječaru i drugim urbanim i ruralnim sredinama. Romi u Srbiji su prepoznati kao jedna od najugroženijih i najdiskriminisanijih društvenih grupa, sa brojnim izazovima u oblastima obrazovanja, stanovanja, zapošljavanja, socijalne zaštite i zdravstva.
Vlada Republike Srbije i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog kontinuirano unapređuju politike socijalne inkluzije Roma kroz, pre svega, Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja 2022–2030.
Programske ciljeve ostvarujemo u saradnji sa drugim ministarstvima, međunarodnim organizacijama i partnerima iz civilnog društva, što podrazumeva različite konkretne mere – od zapošljavanja romskih koordinatora pri lokalnim samoupravama, zatim obezbeđivanja stipendija za učenike srednjih škola i studente romske nacionalnosti, izgradnje i sanacije stambenih jedinica, unapređenja pristupa zdravstvenim i socijalnim uslugama, borbe protiv ranih brakova kao i podrške rodnoj ravnopravnosti u romskoj zajednici.
Posebna pažnja posvećuje se deci i mladima u području obrazovanja, kako bi se prekinuo međugeneracijski krug siromaštva i omogućilo puno učešće u društvu.
"Na ovaj dan, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog poziva sve građane i institucije da pokažu solidarnost, razumevanje i poštovanje prema romskoj zajednici. Samo zajedničkim naporima možemo izgraditi društvo jednakih mogućnosti u kome se različitost poštuje, a svaki pojedinac ima priliku da dostigne svoj puni potencijal", zaključuje se u saopštenju.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ljiljana Kapor: Iako je prošlo 15 godina od Momine smrti, ipak večeras slavimo život
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.