Ovde u Srbiji ima poskoka, a kamenje je oštro kao nož: Uroš prošao jednom od najopasnijih planinarskih staza

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Planina Kablar ima jedan od najlepših vidikovaca u Srbiji. I dok pogled na meandre Zapadne Srbije oduzima dah i rasterećuje um, oni koji prolaze puteljcima ove planine i te kako su skoncentrisani, pa čak i napeti zbog konfiguracije terena. To kažemo jer se recimo jedna staza iz sasvim opravdanih razloga naziva - Noževi. Njome, naime, dominira oštro kamenje.

- Staza Noževi je nešto između planinarske staze i alpinističkog smera. Podseća na popularne ferrate, ali za razliku od ferrata gde je rizik sveden na minimum ovde nije tako. Noževi nisu obezbeđeni sajlom, niti postoji bilo kakav vid osiguranja. Stene su jako trošne, mora se voditi računa za šta se hvata i gde se gazi. Sama staza je idealno stanište najopasnije zmije u Srbiji, a to je poskok. Takođe je jako loše obeležena i može se desti da vrlo lako zalutate. Uz sve ove atribute možemo ovu stazu i samu ekspediciju na nju nazvati jednom od najtežih i najopasnijih u Srbiji - priča za RINU mladi planinar Uroš Kolaković (28).

Staza je ukupno duga pet kilometara, uspon je 700 metara i to je sve u prvih kilometar i po, koliko se i prostiru Noževi. Potrebno vreme, ako ste iskusan planinar kao Uroš, da pređete ovu stazu je oko šet sati, računajući pauze i fotkanje. Međutim, ono što morate znati jeste da staza nikako nije za početnike.

- Početnici nikako ne bi trebalo da se upuštaju u ovako nešto i da rizikuju svoj život - upozorava Kolaković i ukazuje da postoji bezbroj prelepih staza u Srbiji pored kojih ćete zavoleti planinarenje, a sve ostalo dolazi vremenom.

Uroš, koji inače živi i radi u Kragujevcu, od malena voli planinarenje i prirodu i to je danas njegov način i stil života. Veliki je broj planinskih vrhova koje je do sad osvojio. Njegove omiljene i rute za koje kaže da su među najlepšim su Stara planina (Babin zub-Midžor), Rtanj (Severna strana), Stolovi (Tepek-Kamarište), Suva planina (Donji Dušnik-Trem), Beljanica (Vodopad Lisine-Beljanica).

- Ne bih mogao tačno da kažem koliko dugo se bavim planinarenjem, jer od malena se stvorila strast za avanturama i prirodom - priča Uroš.

Što se tiče onih koji tek kreću u planinarenje, on im poručuje da nema razloga za strah, a takođe je korisno znati da su za ovu aktivnost potrebna mala ulaganja.Ono čega, međutim, treba mnogo i konstantno jeste - dobra volja.

- Nije potrebno potrošiti veliki novac i kupovati bespotrebnu opremu. Pre svega morate videti da li vam planinarenje odgovara ili ne. Birajte za početak lakše staze na kojima ćete se zaljubiti u planinarenje. Napunite auto sa društvom, napravite sendviče, ponesite vodu i neko voće, kao i presvlake, krenite u vašu prvu avanturu. Opasnosti postoje naravno, ali uz dobru pripremu i oprez one se svode na minimum - kaže iskusni planinar.

Uroš preporučuje da oni koji su zainteresovani za planinarenje da istraže koja planinarska društva postoje kod njih u gradu. Sva planinarska društva imaju godišnji raspored akcija i samim tim možete unapred planirati svoju avanturu.

- Odlična je ideja i učlaniti se u planinarska društva, jer se tu nalaze jako srdačni i prijatni ljudi sličnih interesovanja. Pored njih će vam planinarenje biti uživanje, rado će sa vama podeliti hranu i piće, kao i dobre savete. U planinarskim klubovima se rađaju velika prijateljstva kao i ljubavi. Takođe je jako pristupačna godišnja članarina sa lekarskim pregledom to bude oko 3000din. Cena akcija sve zavisi od lokacije, ali po Srbiji to bude oko 2.000-3.000 dinara -priča Kolaković.

Što se tiče stranaca, njegova preporuka stranim turistima je definitivno planina Tara, kao i sama trka na planini Tari, a to je Tara ultra trail od neverovatnih 63km. Kako kaže, Tara se mora doživeti, to se ne može opisati. Ipak, Srbija ima velike potencijale ali su u razvoj same infrastrukure neophodna veća ulaganja.

- Srbija teško da u ovom trenutku može da se takmiči sa nekim zemljama gde je infrastruktura podređena planinskim vrhovima. Pre svega mislim na put, sređene planinarske domove, kampove, uređene staze do najsitnijih detalja. Takođe, nemamo mnogo planina preko 2000m. Međutim naša zemlja obiluje gustim livadama, pašnjacima, šumama, rekama, potocima, jezerima, retkim reljefnim fenomenima kao što su ugašeni vulkani. Sve to je izuzetna prednost, za koju se iskreno nadam da ćemo uspeti da sačuvamo. Takođe smo odlični domaćini sa jako dobrom trpezom i gostoprimstvom koje je poznato već svuda u svetu. U poslednjih par godina bazirali smo se dosta i na planinske sportove, od kojih bih izdvojio planinsko i trail trčanje, kao i ocr trke. Takav vid aktivnosti privlači veliki broj turista u Srbiju - poručuje ovaj mladi  avanturista.

(Telegraf.rs/RINA)

Video: Sandra je kao dete imala upalu slepog creva i to je bio problem! Godinama se borila za potomstvo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA