Ideja nikad nije bila da strani fakulteti zamene državne: Vučević o projektu koji je razljutio Univerzitet

M. L.
M. L.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 36

Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je danas da od početka blokada fakulteta nije imao kontkat sa rektorom Univerziteta u Beogradu Vladanom Đokićem, ali da je razgovarao sa dekanima nekih fakulteta i da svi oni osećaju strah jer ne znaju šta će se desiti sa akademskom godinom.

Vučević je, govoreći o potencijalnom dolasku stranih univerziteta u Srbiju, rekao da je ideja bila da se studentima ponudi više mogućnosti kako ne bi morali da idu u inostranstvo, ali da su predstvanici državnih fakulteta odbili da razgovaraju o toj temi, pa je odlučeno da se ne ide na silu i da taj predlog bude povučen.

Vučević je naveo da bi strani univerziteti u Srbiji radili po zakonu, budući da bi bile usvojene izmene postojećeg Zakona o univerzitetima.

"Mi bismo usvojili nove izmene zakona koji bi dozvolio dolazak stranih fakulteta, odnosno univerziteta. I oni bi bili u okviru zakona. Ako bi hteli da idemo korak dalje i budemo još precizniji, pa danas što se dešava na državnim univerzitetima i fakultetima je nezakonito", rekao je Vučević.

On je istakao da je protivzakonito to što su fakulteti blokirani jer studenti ne mogu da studiraju, zaposleni ne mogu da rade, ne održavaju se ispiti, semestri, kolokvijumi.

"To je nezakonito stanje", ukazao je Vučević.

On je rekao da ideja nikada nije bila da se zamene kapaciteti državnih univerziteta dolaskom privatnih.

"Ne bismo mogli da zamenimo kapacitete, niti je to suština da zamenimo kapacitete državnih univerziteta sa dolaskom privatnih univerziteta. Mi smo samo hteli da ponudimo mogućnost da naši studenti ne idu u Milano, Rim, Pariz, London, Njujork, gde god, Moskvu, nego da mogu da dođu ti univerziteti", naveo je Vučević.

Istakao je da mu je jedino žao što predstavnici državnih univerziteta nisu pokazali volju da razgovaraju o toj temi.

"Žao mi je što nismo ušli u razgovore i išli u zajedničko definisanje te teme, nego je odmah bila blokada, blokada u smislu prestanka dijaloga i poruka 'mi ćemo ići u štrajk ako vi to usvojite i onda ćete imati pobunu na univerzitetu', što je meni lično rečeno''', kazao je Vučević.

Naglasio je da je državno rukovodstvo, kada je ocenilo da dijaloga neće biti, odlučilo da ne ide na silu i da povuče predlog zakona.

"I tad smo rekli, okej, nećemo praviti nikako dublje podele, ajde da smirimo stanje u društvu, povlačimo predlog zakona. Nije se predsednik Republike Aleksandar Vučić saglasio s tim, ja sam tada kao predsednik vlade rekao ja ne mogu to da idem na silu, ja da otvaram sada tu pandorinu kutiju u ratu sa univerzitetima, koji su očigledno zauzeli busiju da ne daju svoje, danas nam je nešto jasnije zašto ne daju", rekao je Vučević.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Mećava u aprilu, sneg veje i ne šali se: Nestvarni snimci sa Tare i sa severa Crne Gore

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • lana

    2. april 2025 | 12:01

    Svaka reforma koja omogućava mladima bolje uslove za učenje treba da se podrži, a ne da se politizuje.

  • zoran

    2. april 2025 | 12:01

    Kritike su neosnovane – dodatne obrazovne mogućnosti samo mogu doprineti kvalitetu i konkurentnosti srpskog obrazovanja.

  • Solista

    2. april 2025 | 11:59

    Vučević razmišlja o budućnosti obrazovanja i otvara vrata novim mogućnostima za mlade u Srbiji.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA