Automobil 5 ljudi koji su nestali na Beljanici nađen je kod misterioznog manastira daleko od naseljenih mesta

A. M.
A. M.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nakon velike potrage za 5 nestalih na planini Beljanica, akcija je uspešno okončana i oni su pronađeni u nedelju, a spasioci su uspeli da pronađu i njihov automobil, koji je bio zaglavljen u blatu.

Kako saznajemo, u koordinaciji sa Gorskom službom spasavanja, lovočuvari sa Brezovice koji su imali kvad, našli su auto u blizini Mikuljskog kamena, rečica Demi Žok.

Mikulj ili Mikuljski kamen je vis koji se izdiže iz visoravni Kučajskih planina. Na njemu su jasno izdvojena dva dela, do visine oko 1.000 m, sastavljen je iz paleozoičkih škriljaca, ima vrlo blage nagibe i pod vegetacijom je. Više o mestu na kom je pronađen njihov automobil možete da saznate ovde.

mikuljski kamen, zagubica, dubasnica, nestali, potraga Foto: googleearth/printskrin

U zapadnom podnožju visa nalazi se manastir "Istinske pravoslavne crkve", manastir Novi Stjenik.

Manastir Novi Stjenik od prvog naseljenog mesta udaljen oko 30 km

Manastir Novi Stjenik je zilotski manastir na Kučajskim planinama podno Mikuljskog kamena, u blizini sela Zlot kod grada Bora.

Manastirski kompleks se nalazi u najnenaseljenijem delu Srbije u Kučajskim planinama gde do prvog naseljenog mesta ima oko 30 kilometara.

Manastir je osnovan 2004. godine, posle odlaska monaškog sestrinstva (2003. god.) iz manastira Stjenik kod sela Banjica, nadomak Čačka. Naime, monaško sestrinstvo na čelu sa igumanijom Efrosinijom Nikolić usprotivilo se navodnom ekumenističkom kursu episkopata Srpske pravoslavne crkve zbog čega su pod optužbom neposlušanja episkopatu i crkvenog raskola, napustile manastir.

Ime novoosnovanog manastira je dato kao znak sećanja na prvobitni manastir uz dodati prefiks „novi”.

novi stjenak manastir, mikuljski kamen, zagubica, dubasnica, nestali, potraga Foto: googleearth/printskrin

Gradnja manastirskog kompleksa Novi Stjenik je započeta 2005. godine. Manastir je posvećen rođenju Svetog Jovana Krstitelja, čine ga hram Svetog Jovana Krstitelja, sestrinstvo manastira, sestrinski dom, gostinske odaje, isposnica pod stenama i ekonomske zgrade.

Novostjenička ikonopisačka radionica izrađuje ikone po drevnoj vizantijskoj tehnici.

2022. podno Mikuljskog kamena, na steni iznad manastira Novi Stjenik (1000m nmv) sagrađena je molčanica/isposnica posvećena svetom apostolu Jovanu Bogoslovu. Molčanica je izgrađena po uzoru na pustinjske kserokolibe svetogorskih skitova Kavsokalivije i Karulje.

Manastir nije u sastavu Patrijaršije SPC, već je izdvojen i pripada Srpskoj Istinski Pravoslavnoj Crkvi (SIPC), i nalazi se pod arhijerejskim staranjem Njegovog Preosveštenstva Vladike Akakija, episkopa Utešiteljevskog.

Glavni razlog sporenja su razlike u poimanju ekumenizma i sergijanizma koja se po Srpskoj Istinski Pravoslavnoj Crkvi u SPC aktivno već decenijama sprovodi potpuno javno i rečju i delom.

Za Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) pripadnici Srpske Istinski Pravoslavne Crkve (SIPC) odnosno ziloti ili revnitelji (dosledni, nepokolebljivi) su "raskolnici", dok oni tvrde da je SPC, pristajući na ekumenizam, napustila izvornu dogmu o jednoj svetoj i sabornoj apostolskoj crkvi.

Prema tvrdnji sestrinstva u manastirskom hramu su izložene čestice moštiju svetog Jovana Preteče i svetog vladike Nikolaja Velimirovića.

Potragu za 5 nestalih na Beljanici mogli ste da pratite u našem BLOGU UŽIVO.

(Telegraf.rs)

Video: Ovako izgleda potraga za petoro nestalih

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA