Znate li šta je depopulacija? Srbija je u nju duboko zagazila: Beograd se još i drži, prava tuga dolazi s juga

M. B.
M. B.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 4

I poslednji statistički podaci na temu prirodnog priraštaju i pitanja "koliko nas ima" su isti kao i mnogi predhodni za poslednjih ko zna koliko godina, odnosno dekada. Naime, kako je navedeno u upravo objavljenoj studiji Republičkog zavoda za statistiku (RZS) "Stanovništvo Srbije-dinamika i strukture, 2022", Srbija je u trećoj deceniji depopulacije, odnosno smanjenja broja stanovnika, u kojoj dominira negativan prirodni priraštaj, ali je značajan i doprinos negativnog migracionog salda.

Iz RZS-a ukazuju, pak, da su unutrašnje migracije važniji faktor od spoljnih u dinamici stanovništva.

Regionalno posmatrano, smanjenje ukupnog broja stanovnika u zemlji od 8,0 odsto između poslednja dva popisa bilo je izrazito neravnomerno, uz najnepovoljnije trendove u istočnim i južnim delovima zemlje.

Kad je reč o Beogradu, navodeno je se glavni grad još nije suočio sa padom broja stanovnika, isključivo zahvaljujući pozitivnom bilansu unutrašnjih preseljavanja, dok je emigracija najizraženija na severu Vojvodine.

Pod ruku sa sve manjim brojem novorođenih, prirodno ide sve veći broj onih koji su stari. Dakle, više je nego evidentno demografsko starenje stanovništva, koje se uočava preko povećanja udela starijih osoba, rasta prosečne i medijalne starosti, kao i izraženije dominacije žena među starijim populacionim grupama.

Još jedna stvar koja zabrinjava je da dolazi do velikog smanjenja broja žena u reproduktivnom dobu, što će, kako ukazuju iz RZS, imati direktan uticaj na buduće demografske procese.

Kad smo kod žena/muškaraca, zabeležen je i veliki preokret u rodnom jazu u obrazovanju, jer starije generacije imaju više obrazovanih muškaraca, dok kod mlađih, žene u proseku dostižu više nivoe obrazovanja.

Istraživanjem je obuhvaćena i oblast obrazovanja, te je interesantno reći da je od 10 obrazovno najboljih opština čak osam iz centra Beograda, dok su ruralne opštine na istoku i jugoistoku među najlošijima.

Što se tiče domaćinstava, njihov broj je porastao, ali se prosečan broj članova smanjuje, pa je 2022. godine, kada je rađen poslednji popis stanovništva, iznosio 2,6. Takođe, primetan je porast udela samačkih domaćinstava, koja čine trećinu svih domaćinstava u Srbiji.

Još jedna dobro i odavno poznata stvar je i ovaj put potvđena, a to je da je sve manje porodica bračnih parova, sa decom i bez dece. S druge strane, oni koji i bez odlaska "pred matičara" postaju roditelji - sve je više. Isto važi i za broj samohranih roditelja.

Na kraju, opet nešto što znamo a tiče se rodne ravnopravnosti - identično je kao i do sad. Naime, tradicionalno, muškarci su većinom nosioci domaćinstava u Srbiji, više od 60 odsto u 2022. godini, iako je primetan trend smanjenja njihovog udela.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Građani Šapca treba da budu spokojni, ne očekujemo značajnija dešavanja vezano za izlivanje reka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Go go

    28. mart 2025 | 15:56

    Питање за милион долара: зашто је депопулација највећа у источној и јужној Србији?

  • Toni

    28. mart 2025 | 15:52

    Uvodjenjem vinjeta za autoputeve bi se decentralizovala Srbija u roku od mesec dana. Jednostavno bilo kom preduzetniku ili poljoprivredniku na jugu ili istoku se ne isplati da svakodnevno plasira robu na sever i obrnuto. Eu je odavno ukapirala da je mesečnim ili godišnjim vinjetama omogućen ravnomeran razvoj svim krajevima zemlje.

  • Ред

    28. mart 2025 | 15:56

    Па наравно да се Бг држи кад се пола бивше државе сјатило у исти.Избеглице,мигранти,становништво из унутрашњости,нешто странаца итд

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA