
Grip može biti opasan ako se ne leči: Naši lekari savetuju koje simptome nikako ne smete zanemarivati
Ukoliko se grip ne leči adekvatno, u pojedinim slučajevima može doći do komplikacija poput upale pluća, bronhitisa, pogoršanja osnovne bolesti, a može uticati i na srce. Koliko ova virusna infekcija može biti neugodna svedoče i astmatičari koji su u ovom periodu na udaru, kao i hronični bolesnici kod kojih grip može izazvati teže komplikacije ukoliko nisu vakcinisani. Stručnajci objašnjavaju da ne smete ignorisati jak i uporan kašalj, probadanje u grudima, visoku temperaturu, zamaranje...
U većini slučajeva, simptomi se povuku nakon nekoliko dana, ali to ne znači da se bolest može ignorisati, zato je važno mirovati i pratiti savete lekara. U nekim situacijama, posebno kod osoba sa oslabljenim imunitetom, starijih ljudi, trudnica i dece, grip može dovesti do ozbiljnih posledica koje mogu zahtevati hospitalizaciju.
Dr Milunka Milinković, epidemiolog Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" izjavila je nedavno za Telegraf.rs da simptomi počinju sa visokom temperaturom, da se javlja kašalj, glavobolja, bol u mišićima i zglobovima, malaksalost, bol u grlu, curenja iz nosa.
- Grip može predstavljati i ozbiljno oboljenje, naročito kod osoba koje su u povećanom riziku od razvijanja težih formi bolesti ili komplikacija (zapaljenje pluća, srednjeg uha, sinusa..) U posebnom riziku su osobe sa hroničnim poremećajima zdravlja bez obzira na uzrast, osobe sa oslabljenim imunitetom, trudnice, osobe starije od 65 godina života, mala deca. Ukoliko dođe do pogoršanja opštih simptoma, otežanog ili ubrzanog disanja, održavanja povišene telesne temperature, dehidratacije ili pogoršanja osnovnog oboljenja obavezno se javiti izabranom lekaru, objasnila dr Milinković za Telegraf.rs.
Kašalj može biti trajati dve i više nedelja, zato je važno da lekar isprati stanje pacijenta.
Dr Biserka Obradović u podcastu Zdravo sa Ivanom, objasnila je kako se grip pravilno leči i na koje simptome morate obratiti pažnju.
- Grip je virusna infekcija i nikako se ne leči antibioticima. Grip se leči mirovanjem i leči se simptomatski. Snižavamo temperaturu, jer tada raste na 39, na 40 stepeni, zatim dajemo analgetike zbog jakog bola koji se javlja u mišićima, zglobovima, leđima i u vratnom delu kičme. Oboleli se oseća malaksalo i bolno, pojasnila je dr Obradović u podcastu i dodala da je potrebno uzimati što više tečnosti, voća i povrća, ali i mirovati.
U cirkulaciji su trenutno prisutni i rino virusi, adeno virusi a sporadično se registruju i slučajevi COVID 19 infekcije.
Kako virusi utiču na srce
Dr Milijana Balević, kardiolog sa Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" objasnila je za Telegraf.rs na šta treba obratiti pažnju i kada se javljaju prvi simptomi nekog upalnog procesa.
-Svaka virusna infekcija koja prouzrokuje upalu gornjih respiratornih puteva može uticati na srce, a najčešće se prvi simptomi javljaju već nakon sedam do 10 dana od pojave rinovirusne, odnosno infekcije respiratornog tipa. Najčešći virusi koji mogu da izazovu taj problem su virus gripa, paragripa, adenovirusi, kaže dr Balević za Telegraf.rs.
Simptomi gripa
Visoka temperatura koja može da raste i do 39°C, a ponekad i više.
Kašalj je uporan i suv.
Bolovi u mišićima i zglobovima mogu biti vrlo intenzivni i neprijatni.
Umor i iscrpljenost - Oboleli od gripa često osećaju veliku slabost i potrebu za odmorom.
Glavobolja - Jak bol u glavi koji može biti praćen osetljivošću na svetlost i zvuke.
Upala grla - Iako nije uvek prisutna, mnogi oboleli osećaju iritaciju ili bol u grlu.
Curenje iz nosa - Iako je najčešće povezano sa prehladom, i grip može izazvati začepljenje nosa.
(Telegraf.rs)
Video: Virusne infekcije haraju Srbijom, doktorka upozorava da mogu ostaviti posledice
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.