
Danas obeležavamo Prenos moštiju Svetog Nikifora: Ove dve stvari valja uraditi
Dvadeset šestog dana marta, Srpska pravoslavna crkva i vernici obeležavaju prenos moštiju Svetog Nikifora, patrijarha carigradskog.
Upravljao je, mudro i revnosno, svetom crkvom kao najveći carigradski arhipastir.
Kada je Lav Jermenin ustao protiv ikona, on se usprotivio caru, i najpre cara savetovao, a po tom izobličavao. Zato ga je nečestivi car prognao na ostrvo Prokonis. Na tom ostrvu bio je manastir, koji je sam Nikifor sagradio u čast svetog Teodora. I tu je proveo ovaj ispovednik vere pravoslavne 13 godina, a potom se predstavio i otišao Gospodu 827. godine.
Pošto su izginuli svi carevi ikonoborci, i na carski presto seo je Mihail s majkom Teodorom, a na patrijaršijski bio povraćen patrijarh Metodije, tada (846. godine) su prenesene mošti svetog Nikifora sa Prokonisa u Carigrad, i bile položene prvo u crkvu svete Sofije, iz koje je za života i izgnan bio, a posle u crkvu Svetih Apostola. Glavno praznovanje ovog velikog jerarha bilo je 2. juna, a 13. marta praznuje se otkriće i prenos njegovih netljenih moštiju. Bio je sveti Nikifor izgnan iz Carigrada 13. marta, i opet 13. marta, posle 19 godina, mošti su mu prenete u prestonicu.
Prema narodnim verovanjima, danas valja da se šije odeća i nameni sveća za mrtve u crkvi.
Tropar (glas 4):
Istina stvari objavi te stadu tvome kao pravilo vere, obrazac krotosti i učitelja uzdržanja. Zbog toga si smirenjem stekao visoke počasti, a siromaštvom bogatstva: Oče Nikifore, moli Hrista Boga da spase duše naše.
(Telegraf.rs / Hram Končarevo)
Video: U najstarijoj crkvi u Beogradu čuvaju se čudotvorne mošti čak šest svetaca koje Srbi slave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
SLAVA SVETOM NIKIFORU. AMIN.
Podelite komentar