Hitno se oglasili iz Nacionalnog parka Tara: Stabla se ne seku u zaštićenom području

A. N.
A. N.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 4

Nakon što su se proteklog vikenda na društvenim mrežama pojavili navodi o navodnoj prekomernoj seči šuma u Nacionalnom parku Tara, posebno u okviru strogog rezervata "Račanska Šljivovica", JP "Nacionalni park Tara" oglasilo se saopštenjem u kome demantuje te tvrdnje.

Iz Nacionalnog parka ističu da su šume Tare jedan od najvrednijih prirodnih resursa Srbije i da se upravo zahvaljujući dugogodišnjem pažljivom gazdovanju, one održavaju u zdravom i raznovrsnom stanju.

"Drveće i stabla na ovom području ne predstavljaju samo pejzažnu lepotu, već su ključna za očuvanje biodiverziteta, zaštitu zemljišta, regulisanje vodnog režima i kvaliteta vazduha. Šume Tare su dom za brojne zaštićene vrste, uključujući i evropskog risa, kao i crnogoričnu Pančićevu omoriku, koja je prirodni simbol ovog kraja. Šume Tare se ne seče, već se njima pažljivo upravlja" kažu za RINU u NP Tara.

Ističu, da je u pitanju selektivna, planirana seča stabala po strogo definisanim stručnim kriterijumima – metoda koja se koristi već 70 godina u cilju očuvanja zdravlja šuma i njihove prirodne obnove. Takozvana "trajna šuma" podrazumeva uklanjanje samo prezrelih ili bolesnih stabala, čime se otvara prostor za mlade sadnice i podstiče prirodni ciklus rasta.

"Seča se ne sprovodi u rezervatima prvog stepena zaštite, koji obuhvataju preko 13% teritorije parka i u kojima su zabranjene sve aktivnosti osim naučnih istraživanja. Uprava Parka potvrđuje da se seča prikazana u spornim snimcima nije ni dešavala unutar rezervata "Račanska Šljivovica", već na lokaciji udaljenoj oko tri kilometra" ističu u NP Tara.

Dodaju da je sistem upravljanja šumama na Tari u skladu sa najvišim ekološkim standardima Evrope i ima za cilj očuvanje prirodnog balansa. Prepuštanje šuma potpunom neintervenisanju često dovodi do njihove degradacije i povećava rizik od oboljenja i sušenja stabala, naglašavaju sagovornici.

Iz JP "Nacionalni park Tara" apeluju na javnost da informacije proveravaju iz zvaničnih izvora, i podsećaju da su uvek otvoreni za saradnju sa građanima, istraživačima i organizacijama. Parkovi poput Tare su prirodna baština od nacionalnog značaja, a stabla u njima nisu samo deo pejzaža – ona su živi čuvari našeg ekološkog, kulturnog i budućeg nasleđa.

(Telegraf.rs/RINA)

Video: Razbojnik otima novac od radnice kladionice na Novom Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • masa

    25. mart 2025 | 17:59

    Tara je postala meta neplanirane, nasilne izgradnje bolje reći uništavanja poput Zlatibora. Investitori su kriminogene strukture Srbije, estrada, kontravezni političari ustvari svi oni koi su na veoma sumnjiv način stekli novac a u tome im pomaže koruptivna lokalna samourava.

  • Mileva

    25. mart 2025 | 17:51

    Za svako lopovski posečeno drvo po 1 javno posečeni prst na preostalom panju.Eto leka!

  • Слађана Точиловац Шаљић

    25. mart 2025 | 18:48

    Као и обично неки конструишу причи тамо где приче нема. Запале депонију па онда организују тобоже страже због загађеног ваздуха. Лажне патриоте,лажни еколози, лажни европејци. У суштини фејк политичари и активисти. Фејк студенти. Фејк новинари. Обични анархисти.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA