
"Haraju varičele, stomačni i rino virusi": Evo kakva je trenutna situacija i šta zahteva posebnu pažnju
Brojni roditelji našli su se prethodnih nedelja u nezahvalnoj situaciji i borbi sa virusima koji su napadali kako decu, tako i njih i čini se kao da je retko ko ostao potpuno imun, a razlog za to itekako postoji.
Pedijatar Saša Milićević je za Telegraf.rs pojasnio trenutnu situaciju sa virusnim infekcijama među decom, pa istakao kako ih ima dosta, da se radi o puno slučajeva varičela, odnosno, ovčijih boginja, koje mogu da budu opasne za stariju populaciju.
- Trenutno ima dosta virusa, stomačnih, od kojih roto, adeno i noro virus, kao i rino virusa. Pored njih, trenutno je među decom prisutan i takozvani brno virus (bolest ruku, nogu i očiju), koji napada decu do 5 godina, a koji izaziva koksaki virus - kazao je pedijatar.
Takođe, on je objasnio da sada među decom imamo i pojavu varičela, odnosno, ovčijih boginja.
- One najviše napadaju predškolski uzrast dece. Međutim, ukoliko ih nisu preležali, mogu da se zaraze i deca školskog uzrasta, ali i bake i deke. Kod male dece nisu potrebni antibiotici, već je samo bitno da dete miruje, da mu se daje lek za suzbijanje temperature i pena ili talk protiv promena na koži. Kod odraslih, ipak, treba ozbiljno shvatiti ovu zarazu - zaključuje pedijatar Saša Milićević za naš portal.
Varičele, odnosno ovčije boginje
Varičele, poznate i kao ovčije boginje, relativno su česta virusna zarazna bolest i da zahvata uglavnom mlađu populaciju i to decu od dve do devet godina starosti, koja čine više od 50 posto slučajeva svih obolelih.

Karakteristično za varičelu jeste ospa koja je u početku ispunjena bistrim, a kasnije zamućenim sadržajem. Kasnije se vezikule sasušuju i stvaraju se kraste koje posle nekoliko dana otpadaju. Ovčije boginje su visoko kontagiozne sa postotkom javljanja oko 90 odsto.
Uzročnik varičele zajedno sa virusom herpes zostera spada u grupu herpes virusa - herpes-virus-varičela-zoster.
Tri faze bolesti
Bolest prolazi kroz tri faze, od kojih je prva prodromalna faza koja je praćena povišenom telesnom temperaturom, koja je najčešće oko 38 stepeni, mada može biti i viša, a prisutna je i malaksalost, kao i gubitak apetita, bezvoljnost, ponekad i mučnine i povraćanje.
U drugoj fazi dolazi do izbijanja ospe koja traje do sedam dana u naletima. Osip se javlja po trupu, vratu, poglavini, ekstremitetima. Osip može biti izražen i u usnoj duplji, nosnoj supljini, anogenitalnoj regiji.
Za treću fazu ili stadijum represije je karakteristično nestajanje i slabljenje infektivnih simptoma i povlačenje osipa, a dete je dobrog opšteg stanja.
Ovčije boginje prolaze uglavnom bez teže kliničke slike i retko se dešavaju komplikacije u vidu upale pluća, zapaljenja mozga i moždanih ovojnica.
Lečenje
Lečenje podrazumeva izolaciju iz kolektiva do potpunog izlečenja i spuštanje temperature uz neophodan unos veće količine tečnosti, dok se za smanjenje svraba koriste preparati u vidu pene i vodi se računa o higijeni kože.
Treba napomenuti i da varičele nisu uvrštene u redovan kalendar vakcinacije, ali postoji vakcina VARILIX, koja je dostupna u apotekama i daje se sa navršenih 12 meseci u dve doze. Razmak između doza treba da bude šest nedelja.
(Telegraf.rs)
Video: Pedijatar odgovara koliko je majčino mleko važno za imunitet dece i zašto ne treba ljubiti bebe
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.