Masovno beže sa Kosova: Ovaj deo Srbije se najbrže prazni, u top 10 lokacija na svetu po odlivu stanovništva

S. J.
S. J.    
Čitanje: oko 3 min.

Dok neke regije i dalje doživljavaju brz rast stanovništva, druge beleže pad, što izaziva zabrinutost u vezi sa ekonomskom stabilnošću, manjkom radne snage i održivošću sistema socijalne zaštite. Među zemljama koje doživljavaju brzi pad stanovništva, čak i među prvih 10, nalazi se i deo Srbije -  Kosovo, prema podacima sa platforme "Statista".

Ova demografska promena menja ekonomije, društva i globalnu ravnotežu moći.

Nekoliko faktora doprinosi opadanju broja stanovnika u različitim regionima širom sveta. Jedan od glavnih razloga je pad stope fertiliteta, pri čemu mnoge zemlje imaju stopu ispod nivoa zamene od 2,1 deteta po ženi, izveštava Business Insider Africa.

Ekonomski izazovi, urbanizacija i promena društvenih normi doveli su do toga da sve manje ljudi odlučuje da ima veće porodice.

Prema podacima Statista, Evropa je kontinent koji doživljava najveći pad broja stanovnika, sa smanjenjem populacije od 0,2% u 2023. godini.

Ovaj kontinent takođe ima najveći broj zemalja (šest) među 10 zemalja sa najbržim padom stanovništva, uključujući Grčku, San Marino i Belorusiju, kao i balkanske zemlje Bosnu i Hercegovinu, Albaniju i deo Srbije -  Kosovo.

Ovaj trend je pokrenut starenjem stanovništva, niskim stopama nataliteta i visokim nivoima emigracije, što dovodi do dugoročnih demografskih i ekonomskih izazova.

U međuvremenu, Afrika i delovi Južne Azije i dalje brzo rastu, sa zemljama poput Nigerije, Etiopije i Indije koje beleže visoke stope nataliteta. Međutim, čak i u tim regionima, urbanizacija i ekonomske promene mogle bi usporiti rast stanovništva u narednim decenijama.

Tabela u nastavku prikazuje podatke o zemljama koje doživljavaju najveću stopu opadanja stanovništva između 2022. i 2023. godine, na osnovu podataka iz UN-ove Populacione divizije.

Ukrajina je doživela najveći pad broja stanovnika od -8,1%, uglavnom zbog kontinuiranog rata i masovnog egzodusa izbeglica nakon ruske invazije 2022. godine. Ovaj pad je izazvan emigracijom, smrtima povezanim sa sukobima i niskom stopom nataliteta.

Ostale zemlje sa značajnim padom broja stanovnika uključuju

Tuvalu (-1,8%): Mala ostrvska nacija koja se suočava sa migracijama izazvanim klimatskim promenama, gde rastući nivo mora tera stanovnike da se sele.

Grčka (-1,6%): Dugoročni pad stope nataliteta, ekonomski problemi i emigracija mladih radnika doprinose opadanju broja stanovnika.

San Marino (-1,1%) i Kosovo (-1,0%): Ovi geografski lokaliteti suočavaju se sa demografskim padom zbog niskih stopa nataliteta i trendova emigracije.

Sveti Vinsent i Grenadini (-0,7%): Ekonomska migracija u veće ekonomije poput SAD-a i Kanade ključni je faktor.

Belorusija (-0,6%) i Bosna i Hercegovina (-0,6%): Ove dve zemlje suočavaju se sa depopulacijom zbog emigracije, starenja stanovništva i niskih stopa nataliteta.

Albanija (-0,6%): Mladi Albanci i dalje migriraju u zapadnu Evropu u potrazi za boljim radnim prilikama.

Japan se dugo suočava sa problemima starenja stanovništva, niskim stopama nataliteta i ograničenom imigracijom, što izaziva postepen pad broja stanovnika.

Demografski trendovi po kontinentima

Evropa (-0,2%): Jedini kontinent koji doživljava opšti pad broja stanovnika, uglavnom zbog starenja stanovništva i nižih stopa nataliteta.

Severna Amerika (+0,6%) i Azija (+0,6%): Umereni rast koji je pokrenut imigracijom (u Severnoj Americi) i stabilnim, iako usporenim, stopama nataliteta (u Aziji).

Latinska Amerika i Karibi (+0,7%): Skroman rast broja stanovnika uprkos emigracionim trendovima u nekim zemljama.

Okeanija (+1,1%): Snažniji rast, verovatno zbog imigracije i viših stopa nataliteta u zemljama poput Australije i Papua Nove Gvineje.

Afrika (+2,3%): Najveća stopa rasta, sa visokim stopama fertiliteta širom kontinenta koje i dalje podstiču rast stanovništva.

(Telegraf.rs/Klankosova.tv)

Video: Sjajna izvedba na promociji knjige

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Đuro

    8. mart 2025 | 12:09

    Balkan open,zato nam stižu arbanasi ,vrlo pametna politika